KESK’ten emeklilik beklentisi

14.1.2015
489 kez Okunmuştur.

KESK Tokat Dönem Sözcüsü ve SES İl Temsilcisi Tayyar Özcan, kamu emekçilerinin emekliliğe dair beklentilerini dillendirdi. Özcan’ın açıklaması şöyle oldu:

Hükümet, 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekliye ayrılan kamu emekçilerine dava açmaya gerek kalmaksızın 30 fiili hizmet yılından fazla süreleri için de emekli ikramiyesi verilmesi için düzenleme yapmalıdır!

Bilindiği üzere Konfederasyonumuza bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) üyesi iken emekli olan bir kamu emekçisinin açtığı dava sonucunda Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu`nun 89. maddesinin 4. fıkrasının birinci cümlesinde yer alan ''... verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler (dikkate alınmaz)'' ibaresinin Anayasa`ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve bu başvuru sonucunda ilgili yasa kuralı Anayasa`nın 2, 10 ve 60. maddelerine aykırı bulunarak 25.12.2014 tarihinde iptal edilmiştir. 

Anayasa Mahkemesi`nin 25.12.2014 tarih, 2013/111 E. ve 2014/195 K. sayılı kararı 07.01.2015 tarih ve 29229 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Konfederasyonumuz konuyu gerek TİS görüşmelerinde ve gerekse de KPDK toplantılarında sürekli gündeme getirmiş ve Hükümetin sorunu çözmesini talep etmiştir. Ne yazık ki, herhangi bir adım atılmamış, emekliye ayrılan kamu emekçilerinin mağduriyetine göz yumulmuştur.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararının Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte;

- 7 Ocak 2015 tarihinden itibaren emekli aylığı bağlananlar hiçbir başvuruya gerek olmaksızın hizmet sürelerinin tamamı için emekli ikramiyesi almaya hak kazanmışlardır.

- Anayasa Mahkemesi kararları geriye dönük uygulanmadığından 30 yıl sınırı kalkmasına rağmen, 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekliye ayrılanlara 30 fiili hizmet yılından fazla süreleri için emekli ikramiyesi verilemeyecektir. Dolayısıyla bu durumda olanlar ya idari yargıya başvurarak 30 yılı aşan hizmetleri için ikramiye ödenmesini talep edecekler ya da hükümet bir yasal düzenleme yaparak yeni mağduriyetlere yol açmadan sorunu çözme yoluna gidecektir.

Konfederasyonumuz 12 Ocak 2015 Pazartesi günü, tüm kamu emekçileri adına Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na yazı yazarak; Anayasa Mahkemesi`nin yürürlüğe girmesinden önce emekli olanlar yönünden, gerekli idari tedbirlerin alınmasını ve dava açmaya gerek kalmaksızın bu kişilere de 30 yılı aşan hizmetleri için ikramiye ödenmesi konusunda gerekli idari ve yasal düzenleme yapılmasını talep etmiştir.

Aynı konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’ten de randevu talep edilmiş olup kendisine emsal kararların da olduğu bir dosya sunulacaktır.

Muhalefet partileriyle görüşülerek destek ve dayanışma talebinde bulunulacaktır.

 

Konfederasyonumuz konunun takipçisi olacak, kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını korumaya devam edecektir.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.01.2015
Güncelleme Tarihi : 14.01.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar