Osmanlı’nın 716. Yaşı

27.1.2015
397 kez Okunmuştur.

Tokat Kent Konseyi Eğitim-Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Ali Bal, Osmanlı Devleti`nin 716`ncı kuruluş yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

 

Türklerin şanlı tarihinin her sayfasının büyük başarılarla dolu olduğunu kaydeden Tokat Kent Konseyi Eğitim-Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Ali Bal, Osmanlı Dönemi’nin ise, hem Türkler açısından hem de dünya milletleri açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kuruluş tarihi olan 1299’dan başlayarak sürekli ilerleyen, başarıları ile dünyaya adını Cihan Devleti olarak duyuran Osmanlı’nın, sadece savaşlar kazanan, topraklar fetheden bir devlet olarak değil, bir medeniyet inşa eden devlet olarak da 600 yıllık hâkimiyet döneminde adından övgüyle söz ettirdiğini belirten Bal şunları kaydetti:

“Osmanlı; edebiyatıyla, sanatıyla, hoşgörüsüyle ve her dinden, dilden ve etnik yapıdan insanlara karşı duyduğu sonsuz saygısı ile yüzyıllar süren bir zamanda nasıl ayakta kaldığını tüm dünyaya göstermişti. Osmanlı’da esas olan insandı. İnsana verdiği değer ile fethettiği topraklarda bile insanlar Osmanlı’ya tabi olmaktan dolayı sonsuz bir güven ve huzur duymuşlardı.

            Osmanlı’nın bu ruhunu diri tutmak, tüm dünyaya tekrar Osmanlı bakışıyla ve yaklaşımıyla yaklaşmak Türkiye Cumhuriyeti’nden beklenen bir tutumdur. Dünyanın neresinde olursa olsun mazluma sahip çıkmak, Türk-İslam davasıyla tüm dünya coğrafyasını kucaklamak sadece bizim topraklarda değil dünyanın birçok köşesinde de özlemle beklenen bir umut ışığıdır.

            “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” sözüyle cihan hâkimiyeti kuran ecdadımızı bu vesileyle hatırlarken, dünyada Osmanlı ruhunun dirilişini bekleyen tüm insanların Osmanlı Haftası’nı bu duygularla kutluyor, özümüzün ve sözümüzün bir olduğu, şanlı günlere hep birlikte ulaşmamızı Rabbim’den niyaz ediyorum.”

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.1.2015
Güncelleme Tarihi : 27.1.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar