Tokat OSB’nin durumu

3.6.2015
1906 kez Okunmuştur.

Hedefimiz 5 ay içerisinde doğalgazı getirmek. Kimse zannetmesin ki Tokat OSB sürekli can çekişiyor, değer kaybediyor ve sürekli birileri buradan gidiyor. Hedefimiz çalışan işçi sayısının bu yılsonu itibariyle en az 3 bin olması.” 

 

Tokat’ta geçtiğimiz günlerde CNN Türk Televizyonu çekimler yapmış ve “Seçime Doğru Tokat” başlığı ile haberleştirmişti. Bu haberde başta Organize Sanayi Bölgelerinin can çekiştiği, İŞGEM’in doğalgaz olmayışı nedeniyle açılamadığı vurgulanmıştı.

            Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuz Keleş dün basın mensupları ile bir araya geldi ve son 1 yıldır görev yaptığı kurumda yapılanları anlattı. Organize sanayinin durumunu özetledi. Haberdeki bilgilerin yanlış olduğunu anlattı.

Göreve geldiği 1 yıllık süreci anlatan Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuz Keleş, “Bölgemizde 1978 yılında ilk olarak organize sanayi bölgesi adımları atılmış, yaklaşık 500 hektarlık alana kurulmuş 166 tane sanayi parselinden meydana gelmektedir.  2014 Nisan ayında göreve başladım. 1 yılım doldu bundan sonraki çalışmalarımızda Tokat OSB’mize hizmet vereceğiz.” dedi. 
ULUSAL BASINDA ÇIKAN HABERLERİ YALANLADI

Ulusal basında çıkan doğal gaz ve İŞGEM haberlerin üzücü olaylar olduğunu ve bu söylemlere karşı cevap haklarını doğduğunu ifade eden Keleş bu hususta şunları söyledi:

“Ulusal basında bir takım üzücü şeylerle karşılaştık, biz de bu söylemlere karşı cevap hakkımızın olduğunu düşündük. 2014- 2015 yılında yapılan faaliyetler hem de aslında ulusal basında anlatıldığı gibi olmadığını kanıtlamak için böyle bir açıklama gereği hissettik.

Tahsisler konusunda 13 tane sanayicimize biz tahsis yaptık. 2015 yılında bu rakam şuan itibari ile 8 adet olup 2014 ve 2015 yılında 21 adet sanayi parselini tahsis yapmış durumdayız. Biz göreve başlarken tahsis konusunda buralarda gerekli çalışmaları yapıp atıl durumda ki yerleri bunları da tekrardan hizmete kazandıralım. 2014 yılında 7 adet amacı dışında kullanılan yerleri iptal ettik. 2015 yılında da bu 8’e çıktı. Toplamda 15 tane atıl olan yeri OSB’mize kazandırdık.

2014 yılında toplam 14 tane yapı ruhsatı kesildi. 2015 yılında 13 oldu. 2 yılda toplam 27 tane yapı ruhsatı kestik. Bu demektir ki 27 tane işletme şuan inşaatına başlamış devam ediyor demektir. 
Göreve ilk geldiğimde OSB’de şöyle bir eksiklik vardı. İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarının metre kare birim fiyatı çarşı ile aynı fiyattaydı. Bunun yanlış olduğunu dile getirdik. Belediye Başkanımız sağ olsun oda yönetim kurulu üyesi olduğu için gerekli hassasiyeti göstererek 8 liradan 2 liraya düşürdü. Bununla birlikte 15 tane işyerimizde iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatını almış oldu.”

“İŞGEM 14 TRİLYONA MAL OLMADI”

3 ilin toplam parasının 14 trilyon olduğunu sadece Tokat’a harcanan bir maliyet olmadığını ifade eden Keleş; “14 trilyona mal edildiği söyleniyor. O da yanlış bir şey. 14 trilyon harcanan Türkiye’de yapılan 3 İŞGEM’in tutarıdır. Bizim Tokat 14 trilyona mal edilmedi. Bu açık ve nettir. Kastamonu, Malatya ve Tokat bu 3 ile İŞGEM projesi yapıldı bu 3 ilin maliyeti 14 trilyondur.” Diye konuştu.

“HEDEFİMİZ 5 AY İÇİNDE DOĞALGAZI OSB’YE KAZANDIRMAK”

Doğalgaz çalışmalarını başlattıklarını ve 5 ay gibi bir süreçte OSB’ye kazandıracaklarını söyleyen Keleş; “Tokat’a doğalgaz geldi, OSB’ye gelmez’ Bunu kullanan bazı odaklar oldu. Göreve geldiğimiz andan itibaren hem yönetim kurulumuz, hem Vali bey gerekli ilgi ve alakayı gösterdi. Aşamadığımız bazı problemler vardı. Yaklaşık 3 milyon TL bir meblağı bizim ödememiz sıkıntı oluşturur diye düşünmüştük. Bununla ilgili dağıtım firması fiyat konusunda yardımcı olmayacağını söyledi. Biz de bu rakamı sanayicimize yansıtmak istemedik. Sonuçta 110 işletmemiz var. Bunu işletmelerimize yansıtarak zor duruma sokmak istemedik. Elimizi taşın altına koyduk, bu ödeneği kendimiz bir şekilde kredi kullanarak karşılamak durumundayız. Doğalgazda gelinen nokta projeleri AKSA’ya onaylatıldı, yaklaşık maliyeti ve keşfi onaylandı. Eğer bir sıkıntı çıkmaz ise Çarşamba günü AKSA TAMDAŞ ile sözleşme yapacağız. Hedefimiz 5 ay içerisinde doğalgazı getirmek. 2015 yılında doğalgaz çalışmamızı tamamlayıp önümüzdeki yıl bu hizmeti sunacağız.” İfadelerine yer verdi.

Müdür Keleş, OSB’de 15 Mayıs itibari ile 1.100 kişilik istihdamda artış olduğunu ve şuan 2 bin 400 kişinin çalıştığını ifade ederek, “OSB’de bahsedildiği gibi işçi sayısında azalma ve fabrikalarımızda kapatılma olmadı. Kimse zannetmesin ki Tokat OSB sürekli can çekişiyor, değer kaybediyor ve sürekli birileri buradan gidiyor. Hedefimiz çalışan işçi sayısının bu yılsonu itibariyle en az 3 bin olması.”  dedi.
“İŞGEM TAMAMEN DEVLET PROJESİDİR”

İŞGEM’in tamamen devlet politikasında olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOSGEP’in kapsamında AB projesi olduğunu söyleyen Keleş; “Yani bir STK, Odanın bir TL’si yoktur. 2011 yılında 70 dönemlik yeri hizmet destek alanı diye bedel almadan tahsis ettik. Şuan orayı bir yatırımcıya tahsis etsek 1 milyon TL idi. İŞGEM bir devlet, KOSGEP projesidir, kimsenin bunu kendi üzerine mal etmesini istemiyoruz. Burada eğer ki sahiplenecek birisi varsa bu tamamen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıdır.  O Bakanlığın da biz birer kurumuyuz. Bunun özellikle belirtmek istiyorum” dedi.
OSB’YE GÜVENLİK PERSONELİ ALINACAK.

 

Müdür Keleş ayrıca OSB’nin güvenliği için MOBESA kameraları ile donatılacağını, nizamiye kapısı konularak güvenlik personeli alınacağını söyledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.6.2015
Güncelleme Tarihi : 6.3.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar