İmece usulü kış hazırlığı

24.7.2015
580 kez Okunmuştur.

Tokat Merkez Yeni Mahalle’de ikamet eden kadınlar imece usulüyle kış mevsiminde tüketmek üzere hamur işleri, sebze ve meyve kurutma ile salça yapımına başladı.

Hazırlıkların mahalledeki kadınların bir araya gelmesi, imece usulü, neşe içerisinde ve sohbet ortamında her gün bir haneye gidilerek yapıldığını aktaran Fadime Telci, “Erişte, makarna, çorbalık yapıyoruz kış için. Yılın bu aylarında hazırlıklara başlıyoruz. Komşularla yapıyoruz. İmce olmazsa olmaz, komşular olmazsa bu iş yapılmaz. Komşu komşunun külüne muhtaçtır her zaman.” diye konuştu.

Telci, kış için hamur işlerinin yanı sıra salça, kuşburnu, kurutma sebze ve meyve, tarhana, reçel gibi ürünler de hazırladıklarını belirterek, uyguladıkları teknikle yazın yetişen ürünleri kışın da tüketmenin sofralarına ayrı bir lezzet kattığını ve daha sağlıklı beslendiklerini kaydetti.

Her komşularına kış hazırlıkları için imece usulü ile yardım ettiklerini söyleyen Telci, yardım için hangi haneye gidilirse o hane sahibi tarafından imeceye katılanların karnının doyurulmasının da adet olduğunu sözlerine ekledi.

 

Öte yandan kış hazırlığı için yardıma giden kadınlar, sofra, bıçak, büyük kazan gibi malzemelerini de yapılan hazırlığın türüne göre yanlarında götürdüklerini aktardı. 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.7.2015
Güncelleme Tarihi : 24.7.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar