Amatör balıkçılar Almus Gölü için isyanda

12.8.2015
512 kez Okunmuştur.

Almus Barajı`nda bilinçsiz avlanma ve yetersiz denetimlerin gölde balık popülasyonuna zarar verdiği vurgulanıyor. Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi`nin ve ilçedeki güvenlik güçlerinin göldeki balıkçılık faaliyetlerini yeterince denetlemediği iddia ediliyor. Gölde balık tutmakta olan Kooperatifin kanunen yasak olan misina ağlarla balık tutulmasına fırsat verdiği iddiası gündeme getiriliyor.

            Misina ağlarla yapılan balık avcılığının göldeki canlılığa büyük bir zarar verdiği belirtiliyor. Öte yandan bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde alabalık kafeslerinin her sene düzenli olarak patlaması ve binlerce alabalığın baraja kaçması sonucunda balık türlerinin ve özellikle de sazan balığının türünün bitmesine yol açtığı ifade ediliyor.

AMATÖR BALIKÇILAR İSYANDA

            Almus gölüne giden amatör balıkçılar ''barajlarda artık tutacak balık bulamıyoruz.'' diyerek isyanlarını dile getiriyor. ''Ağcılar, tüm barajları yasak olan misina ağlar ile doldurmuş durumda olmalarına rağmen, onlara yönelik denetimler hiç yapılmamakta. Ağ balıkçılarının yasak olan misina ağ ve çok sık ağ atmaları ve limit altı balıkları tutmaları ayrıca alabalık tesislerinin her sene ağlarının patlaması ve kaçan balıkların yumurtaları ve yavru balıkları yemesi ekolojik dengeyi bozuyor. Ancak biz ne kadar bilinçli bir şekilde bunu yapmaya çalışsak da bazı insanlar acımasız bir yöntemle avlanmaya devam ediyor. Almus Barajı`nda balık türlerinin azalmasında en büyük etkenlerden biridir bilinçsiz avlanmak. Amatör balıkçılar olarak her gittiğimizde avdan elimiz boş dönüyoruz. Hem bizlerin balık tutma zevkini hem de doğanın yapısını bozmaya kimsenin hakkı yok. Denetimlerin sıklaştırılarak ve düzenli denetimlerle bilinçsiz avlanmanın önüne geçilmeli. Yetkilileri ve jandarmayı göreve çağırıyoruz.'' diyerek sözlerini bitirdiler.

''FARKLI BALIK ÇEŞİTLERİ DE İSTİYORUZ''

 

            Amatör balıkçılar, Tokat`ta yeni yapılan göletlerde, barajlarda artık sazanın dışında farklı balık türlerinin de yetiştirilmesini istiyorlar. ''turna, tatlı su kefali ya da levreği gibi farklı çeşitlerin de Tokat sınırları içinde tutulabiliyor olmasını istiyoruz. Bu hususta yetkililerin çalışmasını bekliyoruz.'' diyerek konunun bir başka yönünü de gündeme getirdiler.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.8.2015
Güncelleme Tarihi : 8.12.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar