Tokat’ta hava kalitesi 4 istasyonla ölçülüyor

13.8.2015
849 kez Okunmuştur.
Tokat Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tokat Temiz Hava Eylem Planı” çerçevesinde Tokat Merkez GOP Bulvarı’nda trafikten kaynaklı hava kirliliği ölçüm istasyonu kurulurken, Turhal ve Erbaa’da ise ısınmadan kaynaklı hava kalitesi ölçümü için 3 istasyon kuruldu.
            Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Kaya, gazetemize yaptığı açıklamada “Tokat Temiz Hava Eylem Planı”nı gerçekleştirmek için oluşturulan komisyonda Tokat Belediye Başkanlığı, Meteoroloji Müdürlüğü, Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Bilim Sanayi ve Teknolojileri Müdürlüğü işbirliği ile çalışıldığını kaydetti.
            Kaya, oluşturulan eylem planı çerçevesinde çeşitli çalışmalar yapıldığını ve Tokat’ta hava kirliliğinin geçmiş yıllara göre azaldığını belirterek, “Tokat’ımızın gerçekten oksijeni bol, yeşillikler içerisinde. O yüzden fazla hava kirliliği yok.” dedi.
            Tokat Merkez GOP Bulvarı’na yerleştirilen istasyonu araçlara yakın olması için trafiğin en yoğun olduğu bölgeye koyduklarını ifade eden Kaya, istasyonun araç egzozlarındaki S 02 (kükürtdioksit) ve PM10 (partikül madde, toz) parametrelerini ölçtüğünü kaydetti.
            Söz konusu 4 istasyonun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 24 saat sürekli izlendiğini de bildirdi.
            Ayrıca http://www.csb.gov.tr adresi “Uygulamalar” kısmında yer alan “Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” bölümünden tüm iller ve Tokat’ın hava kalitesi indeksi takip edilebiliyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinde yer alan “Tokat Hava İzleme İstasyonu” bölümünden de Tokat’ın hava kalitesi indeksi takip edilebiliyor.
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.8.2015
Güncelleme Tarihi : 13.8.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar