SPK Başkanı, seçim sonuçlarının piyasaya etkilerini değerlendirdi

7.11.2015
725 kez Okunmuştur.

 İstikrarın devamı büyüme getirir

 


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Konferans salonunda 3. Örgütsel Davranış Kongresi` düzenlendi. Kongreye ValiCevdet Can, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile davetliler katıldı.

Prof. Dr. Mahmut Paksoy moderatörlüğünde yapılan Örgütsel Davranış: ''Teori ve Uygulama'' adlı panelde Panelist olarak Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ergeneli, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek katıldılar.

Kongrede açılış konuşmasının ardından SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye`nin krizlere karşı niye bu kadar dayanıklı olduğuna dikkat çekerek, ''2002 yılında kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 74 iken, bu sene 6. ay sonu itibariyle yüzde 33.5`a düşürmüşüz. Şu tablo daha iyi açıklıyor bizim nerede olduğumuzu. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 87, Yunanistan batma ve iflas aşamasında olan yüzde 177, bizde yüzde 33.5. Dolayısıyla borcunuz artsa akşamları rahat uyuyorsunuz. Bu hem devlet için, hem şirketler için hem de bireyler için böyledir'' dedi.

Basın mensuplarının ''Seçimlerin sonucu piyasaya nasıl yansıdı?'' şeklindeki sorusuna SPK Başkanı Ertaş şöyle cevap verdi: ''Önümüzdeki dönemde özellikle ilk günden itibaren faiz oranlarında ciddi bir düşme, borsa endeksinde yükseliş ve arkasından döviz kurlarında düşüş, inşallah önümüzdeki dönemlerde bu trend artarak devam edecek. Önümüzdeki dönem için söyleyeceklerimiz bu kurlarda da ve faizlerde bu sürecin devam edeceği yönünde. Özellikle yabancı yatırımcılar daha fazla Türkiye ile ilgilenmeye başladılar. Dolayısıyla hem işlem hacimlerinde hem de gevşemeyi kurlar faiz tarafından kuvvetle muhtemel bekliyoruz.''

Seçim sonuçlarının uzun vadede ise bugünkünden daha olumlu olacağını belirten Ertaş, ''Seçim sonuçları piyasanın istikrarın devam edeceği yönde. Dolayısıyla 2019`a kadar bir seçim süreci yaşanmayacak. Bundan sonra inşallah ekonomideki istikrarın devamı yönünde önemli süreci hep birlikte yaşayacağız. Özellikle de dar ve orta gelirli kesimin gelirlerini arttırmaya yönelik politikalar uygulamaya geçtikçe ekonomideki büyüme oranının da yüzde 3`lerden 4`e, hatta 5`e çıkmasını bekliyoruz.'' diye konuştu.

 

Panelin sonunda Vali Cevdet Can, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Rektör Mustafa Şahin panelistlere teşekkür belgesi, plaket ve Tokat’a özgü hediyeler takdim ettiler.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.11.2015
Güncelleme Tarihi : 11.7.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar