Belediye Plevneli sporculara kemik sintigrafisi tetkiki yapıldı

17.11.2015
1384 kez Okunmuştur.

Erkekler Voleybol 1. Lig takımlarından Tokat Belediye Plevnespor sporcularının Tokat Devlet Hastanesinde kemik sintigrafisi tetkiki yapıldı.

            Tokat Devlet Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi`ne gelen sporcular, Uzman Doktor Adem Maman ve Duygu Has Şimşek gözetiminde çeşitli testlerden geçirildi. Testlerin ardından üç fazlı kemik sintigrafisi çekildi.

            Uzman Doktor Duygu Has Şimşek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sintigrafinin radyolojiden bazı üstün yanları olduğunu ve fonksiyonel bir görüntüleme olduğu için daha erken tanı konulabildiğini aktardı.

            Sporcuların profesyonel olarak voleybol oynadıkları için sıklıkla travmalara maruz kaldıklarını söyleyen Şimşek, spor travmalarının özellikle profesyonel voleybolcularda kronik ağrılara ve sakatlıklara neden olduğunu belirterek, ''Kemik sintigrafisi taranan sporcularda spor travmalarının erken tanı sağlayabiliyoruz. Kronik ağrılar olan voleybolcularda omuz bölgesi, diz bölgesi, bel bölgesi bütün vücutları taranarak erken tanı şansı yakalayabiliyoruz. Böylece sporcuların daha erken rehabilite olmaları sakatlık dönemlerinin kısa tutulması ve erkenden spora dönmelerini sağlıyoruz.

Kemik sintigrafisini diğer rahatsızlıklarda da kullanabiliyoruz. Ama sporcularda eklem kas iskelet hastalıklarını sıklıkla gördüğümüz için erken tanı açısından taramadan geçiyorlar. Özellikle ağrılı sporcularda oldukça faydalı'' diye konuştu.

 

            Sintigrafi sırasında verilen ilacın hiçbir yan etkisi olmadığını ileten Şimşek, “Kısa süreli ömrü olan bir ilaç veriyoruz. Çocuklara bile kullandığımız bir ilaç, bu yüzden yan etkisi yok” dedi.  

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.11.2015
Güncelleme Tarihi : 17.11.2015
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar