Türkiye`ye örnek olacak

16.2.2016
343 kez Okunmuştur.

Niksar’da 164 Milyon Dolar maliyetinde olan ve 2017 yılında yapımına başlanacak olan Katı Atık Tesisi için çalışmalar sürüyor. Tesisin yapılmasıyla beraber yaklaşık 50 megavatlık enerji üretilmesi planlanıyor. Ayrıca atıklardan arda kalan posalarda seracılıkta gübre olarak kullanılabilecek.

            Niksar’da yapılması planlanan Katı Atık Tesisi Türkiye’ye örnek olması planlanıyor. Türkiye’de bir ilk olacak tesis, Dünya’da sadece Güney Kore’de bulunuyor. Belediye Başkanı Özdilek Özcan bu tesiste incelemede bulunmak üzere Güney Kore’ye gidiyor. Konu hakkında basın mensupları ile toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan şunları söyledi.

            ''Güney Kore’ye yaklaşık 5 günlük iş gezisi düzenliyoruz. Seyahatimizin amacı ise Niksar’da yapmayı planladığımız katı atık projemizin hayata geçirilmesi için şu anda Güney Kore’de faaliyette olan tesiste incelemelerde bulunacağız. Dünya üzerinde en gelişmiş tesis sadece Güney Kore’de bulunuyor. Kuracağımız bu tesis Türkiye’de yok. Nasipse Türkiye’de ilkini biz kurarak katı atıklardan enerji üreten bir şehir konumunda olacağız. Güney Kore’de ki tesiste yapacağımız inceleme heyetinde benimle beraber Vali Yardımcımız M. Suphi Küsbeci, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzden bir temsilci ile Belediyemiz Etüt Proje Müdürümüz Hüseyin Şahin bulunuyor. Belediyelerin 2014 yılına kadar sıvı ve katı atık problemlerini çözmeleri gerekiyordu. Bizim sıvı atıkla ilgili entegre su kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla yapmış olduğumuz proje çalışmamız devam ediyor. Bu çalışmanın müşavirlik ihalesi gerçekleştirilmiş olup, müşavir firma ilçemizin de çalışmalarını sürdürüyor. Bu entegre projemizin nasipse bu yıl projeleri tamamlanmış olacak. 2017’de de ihale süreçleri ile ilk kazma vurulacak. Ancak katı atıkla ilgili malumunuz bizim çözüm yöntemlerimizden bir tanesini sizlerle bizim görev süremiz içinde paylaştığımız gibi bu alan içerisinde çöpten elektrik üretecek bir teknoloji ile Türkiye’den de bir ortağı olan Almanya, Güney Kore ve Amerika ortaklı bir yapılanmanın bizim katı atık alanı üzerinde şu an ihale süreci tamamlanmış ve sözleşmelerimiz imzalanmıştır. Bu firmanın şu anda bakanlıktan üreteceği enerjiye dair Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan ön lisansı alınmış 10 megavata kadar olan kısmıyla alakalı Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğümüzden ÇED gerekli değildir raporu alınması süreci bekleniyor. Bu süreçle ilgili rapor alındıktan sonrada biz bakanlıkla alakalı gerekli yazışmaları yaparak bu yılsonuna bu işletmeyi faal hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir proje olması hasebiyle de ön lisans işlemi biraz uzun sürüyor. İnşallah Güney Kore’den dönüşümüzde de projemizi bakanlık düzeyinde anlatmak için uğraşlar içerisinde olacağız.

“KURULACAK TESİSLE BERABER

KATI ATIKTAN ENERJİ ÜRETECEĞİZ”

            Geçtiğimiz haftalarda Sanko Holding’in Tepekışla’da yaptığı baraj maliyeti 430 milyon dolardır. 430 milyon dolar yatırım karşılığında 68 megavatlık bir kurulu güce sahip. Biz bu tesiste Niksar’ımızın ve bölgemizin çöpüyle başlangıçta 10 megavat ile başlayacak ama ilerleyen dönemlerde 50 megavata kadar çıkacak. Toplamda şirketin yatırım bedeli ise 164 milyon dolardır. Matematik burada açık ve net. Bizim burada çöpün ayrıştırılmasında ve enerjinin elde edilmesindeki kazanımlarımız farklı bir açıklama konusudur. Onların şu an için detayına girmeyeceğim. Bunun açıklamasını ilerleyen süreçlerde yapacağım. Sadece şunu söylemek istiyorum. Takribi 2,5 milyonluk bir rehabilitasyon şu anki mevcut vahşi depolama alanımızın rehabilitasyonunu bu şirket yapacak. Buda yaklaşık 2,5 milyon liralık bir bedele ulaşıyor. Bu sadece bizim bir kazanımımızdır. Bizim devlet olarak cari açığımızı tetikleyen en büyük ihtiyacımız enerjidir. Bu nedenden son 10 yıldır devletimizin enerji yatırımları büyüyerek devam ediyor. Dışa bağımlılığımızı aşağı çekmek için bu yatırımlar sürecek. Bu yatırımlarla alakalı devletimizin teşvikleri de bulunuyor. Bertaraf etmek için bir bedel ödediğiniz katı atıkla enerji elde ediyorsunuz. Biokütle dedikleri bir teknikle bir gaz çıkartılıyor. Bununla beraber bu gaz yanarak enerji elde ediliyor. Geride kalan posası ile de seralarda gübre olarak kullanılabilecek. Yani sıfır atık dedikleri bir yöntem. Hiçbir şekilde doğaya zarar vermiyor.

“2016 YILI ŞANTİYE YILI OLACAK”

            Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “İlçemizde yapılan çalışmalar hakkında sizin kanalınız ile hemşerilerimizi bilgilendirmek istiyorum. Şu anda eski Devlet Su İşleri Müdürlüğü bölgesine yapacağımız Kent Vadi projemiz ihaleye hazır. Nisan ayında Allah’ın izniyle yapım çalışmasına başlayacağız. Bu bölgede bulunan ağaçlara hiçbir şekilde zarar verilmeyecektir. Doğal alan korunup daha güzel bir meydan haline getireceğiz. Bir diğer projemiz ise Kapalı Otopark ve Semt Pazarıdır. İnşallah bu hafta son çalışmalarımızı yaparak ihaleye hazır bir vaziyete getireceğiz. Bu projemiz ile alakalı Nisan sonu Mayıs başı gibi çalışmalarımız başlayacak. Bununla birlikte Çamiçi Yaylası İçme Suyu Göletimiz ihaleye çıktı. Alan firma hava şartlarının uygun olmasıyla beraber çalışmalara başlayacak. Bizlerde bu yıl Çamiçi Yaylamızın içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarımızı başlatarak yaylada ki sıkıntılarımızı tamamen aşacağız. 4 yıllık fakültemiz yükselmeye devam ediyor. Bununla beraber çok sayıda daha projelerimizin temelini atacağız. Bir diğer önemli konu ise kentsel dönüşümdür. Bu konuda anlaştığımız firma çalışmalarını sürdürüyor. İlçemizde çok sayıda bina kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Bu kapsamda halkımızla istişare ederek yol haritası çizeceğiz” dedi.

 

            Belediye Başkanı Özdilek Özcan ayrıca otogar projesi için sivil toplum örgütleri ile bir araya geleceğini belirterek, Niksar halkının otogarın nereye yapılmasını istiyorlarsa oraya yapılacağını söyledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.2.2016
Güncelleme Tarihi : 16.2.2016
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar