150 bin sebze fidesi ve 250 ceviz fidanı törenle dağıtıldı

11.5.2016
297 kez Okunmuştur.

Sebze fidesi yetiştiriciliğini geliştirmek ve özel sektörü teşvik etmek amacıyla başlatılan proje kapsamında 150 bin sebze fidesi ile 250 ceviz fidesi dağıtıldı. Projelerin sürdürülebilmesinin önemine değinilen programda Tokatlı yatırımcılara projeleri Tokat`a ekonomi anlamında kazandırmak adına çağrıda bulunuldu. Bu kapsamda girişimde bulunmak isteyen özel sektöre bilgi desteği ve danışmanlık hizmeti sunulması, fide üretiminde deneyimli eleman yetiştirilmesi ve Tokatlı üreticileri Tokat`ta yetiştirilen sebze fidelerini kullanmaya alıştırmanın amaçlandığı bildirildi.

            Tokat Valiliği İl Özel İdaresi AR-GE projeleri kapsamında desteklenen, GOÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde üretilen sebze fidesi ve ceviz fidanı dağıtımı GOÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi uygulama alanında törenle gerçekleştirildi.

            Törende açılış konuşmasını yapan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naif Geboloğlu, 3 yıl önce Erzincan`a yaptıkları bir ziyarette Erzincan`da yılda 15 milyon sebze fidesi yetiştirildiğini görünce Tokat`ta da bu sektörün geliştirilmesi düşüncesiyle konuyu Tokat İl Genel Meclisine yaptığı sunumla dile getirdiğini aktardı.

Bu kapsamda İl Özel İdare bütçesinden projelerine 2015 ve 2016 yılında toplamda 1 milyon 140 bin lira destek sağlandığını söyleyen Geboloğlu, ''Tokat, Türkiye`de sebze üretiminin yüzde 5`ini karşılamaktadır. Tokat`ta kullanılan sebze fidesi konusunda elimizde bazı rakamlar olmasına rağmen bu rakamların gerçek fide sayısını yansıtmadığını düşünüyorum. Üretilen sebze miktarını ve kıvırcık marul üretimini dikkate aldığımızda Tokat`ta 1 yılda kullanılan sebze fidesinin 100 milyona yakın olduğu anlaşılmaktadır. Samsun, Çorum, Amasya ve Erzincan gibi komşu illerin kullandıkları sebze fidesinin yıllık 150 milyondan fazla olduğunu düşünürsek karşımızda 250 milyon fide kullanan bir pazar bulunmaktadır. Halihazırda Amasya, Erzincan ve Samsun da küçük çaplı işletmelerde fide yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tokat ili Erbaa ilçesinde de fide yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak bu tesisler belirttiğim fide miktarlarının çok altında fide üretim kapasitesine sahiptirler. Üretim koşulları ve fide kaliteleri de olması gereken düzeyin çok altında kalmaktadır'' şeklinde konuştu.

FİDELERİN DIŞARIDAN GELMESİNİN DEJAVANTAJLARI VAR

            Geboloğlu, Tokat`ta kullanılan hazır sebze fidelerinin büyük bir kısmının Antalya ve Mersin`den geldiğini aktararak, ''Son yıllarda Beypazarı ve hatta Bafra`dan da fide gelmeye başlamıştır. İl dışından ve özellikle uzak mesafelerden fide alınmasının önemli sakıncaları bulunmaktadır. Fidenin yetiştirildiği bölgede var olan hastalık ve zararlıların taşınması, adaptasyon zorluğu, nakliye esnasında fidelerde stres oluşması ve nakliye masrafı bu sakıncalardan bazılarıdır. Fide sektörünün sahip olduğu istihdam olanakları ve yetiştirildiği bölgeye sağladığı katma değer de dikkate alındığında bu güne kadar Tokat`ta fideciliğin başlamamış olmasının ne denli ciddi bir kayıp olduğu daha iyi anlaşılmaktadır'' dedi.

TOKAT FİDE YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAYA UYGUN

            ''Tokat`ta fide yetiştiriciliği yapılabilir mi?'' sorusunun cevabının çok açık olduğunu dile getiren Geboloğlu, şunları kaydetti: ''Tokat, ekolojik olarak fide yetiştiriciliği yapmaya uygundur. Özellikle Erbaa ilçesi çok daha büyük bir avantaja sahiptir. Tokat`ta seracılığın hızla yayıldığı dikkate alındığında sera üretimine yönelik fide talepleri de gün geçtikçe artmaktadır. Böylece Tokat`ta seracılar için Mart-Nisan dönemi, açık alan yetiştiriciliği için Mayıs dönemi, ikinci ürün yetiştiriciliği için Temmuz — Ağustos dönemi ve kıvırcık-marul yetiştiriciliği için Eylül, Ekim ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda 6 dönem fide yetiştiriciliği yapmak mümkündür. Zaten Türkiye`de faaliyet gösteren fide firmaları da yılda 5 veya maksimum 6 dönem fide üretmektedirler''

''TOKAT`TA DİĞER ŞEHİRLERDEN DAHA GÜZEL FİDE YETİŞİR''

            Amaçlarının rekabet değil, Tokat`ta il dışından gelen fide kalitesinde hatta daha iyi kalitede fidenin yetiştirilebildiğini göstermek olduğuna dikkati çeken Geboloğlu, ''Tokat`ta fide mi yetiştirilir, bu projeye ne gerek var, üniversitenin işi fide yetiştirmek mi gibi moral bozmaya yönelik dedikodular yapılmaktadır ve yapılacaktır da. Bu güne kadar sağır kurbağa misali işimize baktık, bundan sonra da işimize bakacağız. Amacımız fidecilik sektörü ile rekabete girmek değildir. Tokat`ta il dışından gelen fide kalitesinde hatta daha iyi kalitede fidenin yetiştirilebildiğini göstermek, bu konuda girişimde bulunmak isteyen özel sektöre bilgi desteği ve danışmanlık hizmeti sunmak, fide üretiminde deneyimli eleman yetiştirmek ve Tokatlı üreticileri Tokat`ta yetiştirilen sebze fidelerini kullanmaya alıştırmaktır.

            Fide üretim seramız toplamda 2000 m2 sera alanı ve 200 m2 kapalı servis alanından oluşmaktadır. Seramızda 1000 m2`lik bölmede fide üretimi gerçekleştiriyoruz. Diğer 1000 m2`lik kısım araştırma, ıslah, tohum üretimi ve uygulama çalışmalarında kullanılmaktadır. Türkiye`de Ziraat Fakültelerinde bu kapasite ve teknolojiye sahip tek fakülte biziz. Bu sayede öğrencilerimiz de en iyi şartlarda öğrenimlerini sürdürmektedirler. Ayrıca sebze fidelerinde aşılama konusunda da deneyim sahibiyiz. Birçok sebze türünde %100`e yakın başarıyla aşılı fide üretecek durumdayız. 2017 yılında aşılama ünitesi kurmak için bir proje hazırlamaktayız. Projemizin desteklenmesi durumunda 2017 yılında aşılı sebze fidesi üretebilecek ve aşılama konusunda araştırmalar yapabileceğiz'' diye konuştu.

Mevcut serada yıllık fide üretim kapasitesinin yaklaşık 3 milyon 800 bin olduğunu aktaran Geboloğlu, ''Fide ihtiyaç olması halinde diğer 1000 m2`lik bölmeyi de hizmete sokarak yıllık kapasitemizi 7 milyon fideye çıkarabiliriz. Şu anda seramızda yeni ekilmiş veya dikime hazır 400 bin adet fide mevcuttur. Bugün 60 bin domates fidesi, 40 bin biber fidesi, 30 bin patlıcan fidesi ve 20 bin hıyar, kavun, karpuz fidesi olmak üzere 150 bin fide dağıtımı yapacağız. Bir yandan da lahana ve marul-kıvırcık fidesi siparişleri almaktayız'' dedi.

''ELDE EDİLEN SONUÇLARIN EKONOMİDE KULLANILMASI LAZIM''

            Konuşmasında ceviz fidanı üretimi teşviki kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler paylaşan GOÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, ''Üniversiteler bilgi üretir, AR-GE yapar. Bu bilgi ve AR-GE`yi de eğer patentleştirip üretimle buluşturabilirse bir anlam teşkil eder. Bunda da önemli olan özel sektör ve kamu alanında yapılan işbirlikleridir. Bugün gerçekten Türkiye`de birçok kamu kurum ve kuruluşuna örnek olabilecek nitelikte bir işbirliği söz konusu. Bizim üniversitemiz ceviz konusunda Türkiye`de iddialı bir üniversite. Örneğin ilk Türkiye birinci ulusal ceviz sempozyumunu biz yaptık. Yine bütçesi 2 milyon olan, ilk olan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye ceviz yetiştiriciliğini geliştirme entegre projesini biz yönettik. Yine Orman Bakanlığı adına Türkiye ceviz eylem planını biz hazırladık. Aynı zamanda patentli 2-3 tane ürünümüz var. Bunlar elbette ki yetmez. Yaptığımız araştırmaların sahaya indirgenmesi lazım. Elde ettiğimiz sonuçların ekonomide kullanılabilmesi lazım. Bu bağlamda bizim yürüttüğümüz Türkiye ceviz eylem planı ve Türkiye ceviz yetiştiriciliğini geliştirme entegre projesi kapsamında ıslah programından elde etiğimiz bitkilerimizi, yeni çeşit adaylarımızın aynı California Üniversitesi`nde olduğu gibi köylüye kadar indirip köylü düzeyinde araştırmalar yapılması lazım. Bu amaçla kümelenme çalışması yaptık. Bu çalışma kapsamında Tokat`ı ceviz yetiştiriciliği yönüyle haritalara böldük, hangi bölgelere hangi çeşitler uygun bunları belirledik. Bizim yaptığımız elbette ki fidan üretimi değil, bunu net bir şekilde söyleyeyim. Biz AR-GE yapıyoruz. Ürettiğimiz yeni çeşitlerin piyasayla, köylüyle buluşturup ekonomik anlamda don zararı, hastalıklardan kaynaklanan kayıplar ve verimde gözlenen düşüklükleri engellemek çalışmalar yapıyoruz. Bugün dağıtacağımız fidanlar melezlemeden elde edilen bitkiler. Yani bu bitkilerin dünyada eşi benzeri yok F1 bitkiler bunlar. Bunlar patentlenecek. Projemizi desteklediğiniz için müteşekkiriz. Bir isteğimiz daha var. Kurumsallaşma çok önemli. Bu projede 452 metrekare sera yaptık, 60 bin lira destekte bulunuldu. Yaklaşık bin 500 tane fidan aşıladık. Bu fidanları aşılarken elbette dışarıdan destek de aldık ama öğrenci arkadaşlarımızın hepsi bu çalışmalarda yer aldılar. Bu çalışmaların devam etmesi için en önemli konu sürdürülebilir olması. Bu bağlamda ulusal bir projeyi Tokat`ta başlatmak istiyoruz. Bunun için önümüzdeki yıl özel idareye bütçesi çok büyük olmayan ama baktığımız zaman önemli bir proje olarak gördüğümüz iki projeyi sunacağız. Bu noktada desteklerinizi bekliyoruz. Biz iddialıyız. Dondan zarar görmeyen ceviz çeşitlerini üreteceğiz. Bunun da 2 yıl sonra meyvelerini toplayarak görürüz inşallah'' ifadelerini kullandı.

TOKATLI YATIRIMCILARA ÇAĞRI

            GOÜ Rektörü Mustafa Şahin ise konuşmasında projenin komu ve üniversite işbirliğine örnek olacak güzel bir proje olacağına dikkati çekti. Üniversitelerin bir yandan eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürürken, bir yandan AR-GE çalışmaları bir yandan da elde edilen bilginin uygulamaya dönüşmesinde ana görevi üstlendiğini söyleyen Şahin, ''Bilgi kitapta ve rafta ürüne dönüşmedikçe hiçbir işe yaramaz. Bugün bu projenin hayata geçmesiyle başta öğrencilerimizin eğitimi olmak üzere aklımıza gelmeyecek konulara bile katkılar sağlanıyoruz. Buradaki fide üretim serasının kuruluşu burada yetişen öğrencilerin burada eğitim alması mezuniyetten sonra hayata atılmalarında belki onların ufkunu değiştirecek. Bu ve benzeri projelerin günün birinde maddi manevi çok önemli katkıları olacak. Hocamızın da dediği gibi başlamak çok önemli değil ama sürdürmek çok önemli. Burada biz ticaret yapmıyoruz. Buradaki üretilenler örnek ürünler. Bunları örnek alarak Tokatlı yatırımcıların bunu hayata geçirmelerini istiyoruz. Burada hocalarımızdan gelsinler görsünler bilgi alsınlar'' şeklinde konuştu.

            Her fikir ve düşüncenin değerli olduğunu ifade eden Vali Cevdet Can ise, ''Hocalarımızın bizlerle yaptıkları diyaloglardaki heyecanı görünce onlara destek vermemek bizim için büyük bir kayıp olur. Tarım Bakanlığı `şuanda tarıma en çok destek veren il özel idaresi Tokat İl Özel İdaresi` diyor. Bunun için bu cömertliği gösteren il genel meclisi ve il özel idaresine teşekkürlerimi iletiyorum. Tabi bizler cömertlik gösterdikçe talepler de artıyor. Artsın, bu topraklar bunu hak ediyor. Etrafımızdaki illere baktığımızda yetişmiş ziraat mühendisi, öğretim görevlisi, yüksel ziraat mühendisi, tekniker bakımından Tokat`tan daha zengin vilayet var mı, yok. O zaman bunun kıymetini bileceğiz. Üniversitemizle yaptığımız işbirliği de bunun bir göstergesi'' dedi.

 

            Konuşmaların ardından 60 bin domates, 40 bin biber, 30 bin patlıcan, 20 bin hıyar, kavun, karpuz fidesi olmak üzere 150 bin sebze fidesi törenle çiftçilere dağıtıldı. Fide dağıtım töreni ardından modern sera gezildi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.5.2016
Güncelleme Tarihi : 11.5.2016
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar