Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durulmalı

18.5.2016
240 kez Okunmuştur.

   Dünyaya açılan pencerelerimize, ucuza satılan ve uygun olmayan güneş gözlükleri yarardan çok zarar getiriyor.

 

    Güneşin yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde, vatandaşların vazgeçilmezleri arasında güneş gözlükleri yer alıyor. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte güneş gözlüklerinin kullanımında artış yaşandığını belirten optisyen Dursun Atar güneş gözlüğünde dikkat edilmesi gereken hususları değerlendirdi.

Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarından gözleri korumak için kullanılan güneş gözlüklerinin belli bir standardı ve kalitesi olması gerektiğini belirten optisyen Dursun Atar, her güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarını tutmadığını hatırlattı. Polarize camlı gözlüklerin, ultraviyole ışınları kırarak gözü koruduğuna dikkat çeken Atar, güneş gözlüğünün ultraviyole filtreli, kaliteli, ışığı kıran yapıda olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Göz sağlığı ve güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmesi konularında bilgi veren Atar, “Güneş gözlüğü almak isteyen insanları, orijinal güneş gözlüğü kullanmaya dikkat etmeleri konusunda uyarıyoruz. Çünkü dışarıda satılan güneş gözlüklerinin camları tamamen imitasyon plastik dediğimiz ürünler. Orijinal güneş gözlüğünün camları UV 400 özelliğine sahip güneş gözlüğü camlarıdır. UV 400 özelliği üzerindeki camların yedi katlı olması, bu sayede güneşten gelen zararlı ışınları daha fazla filtre edebilmesi. Özellikleri arasına polarize kaplama da eklenebilir. Normal bir güneş gözlüğü güneşten gelen zararlı ışınları dört, beş defa filtre edebiliyorsa, polarize özelliğine sahip güneş gözlükleri bu orandan daha çok filtreleme özelliğine sahiptir.” bilgilerini verdi.

Göz sağlığı için orijinal güneş gözlüğünün, vatandaşların tek tercihi olması gerektiğini hatırlatan Atar,” “İmitasyon ürünü olan gözlükler, göze zarar veren gözlüklerdir çünkü hiçbir koruma özelliği olmayan camları güneşin zararlı ışınlarını engelleyemez. Güneş yansımaları zamanla gözde katarak dediğimiz hastalığa sebep olur. Bu durum gözde et oluşumuna sebebiyet verir. Bu da ilerleyen zamanlarda görme kaybına kadar gidebilir.” İfadelerini kulandı.

 

Atar, güneş gözlüğünün asıl amacının göz sağlığını korumak olduğunu belirterek, hiçbir UV ışını koruması içermeyen imitasyon ürünü gözlükleri takmamanın, takmaktan daha faydalı olduğunu hatırlattı. 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.5.2016
Güncelleme Tarihi : 18.5.2016
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar