Grip ve soğuk algınlığına karşı önemli öneriler

16.12.2016
55 kez Okunmuştur.

   Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Cengiz Yakıt mevsimsel grip ve soğuk algınlığı ile ilgili önemli önerilerde bulundu. Yakıt, havaların soğumasıyla birlikte artış gösteren kış hastalıkları konusunda vatandaşları uyardı.

 

Kış hastalıklarının ''iklimsel'', ''sosyal'' ve ''fiziksel'' değişikliklere bağlı olarak ortaya çıktığını belirten Yakıt, vücut direncini kıran önemli bir faktörün kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için, vücudun daha fazla enerji harcamak zorunda kalması olduğunu ifade etti.

Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Cengiz Yakıt gripten ve soğuk algınlığından uzak durmanın yolları hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Havaların soğumasıyla birlikte artış gösteren kış hastalıkları

“Kış hastalıkları denilince akla ilk olarak bu mevsimde ''iklimsel'', ''sosyal'' ve ''fiziksel'' değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan veya sıklığı artan hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıkların çoğunluğunu ''enfeksiyon'', yani ''mikrobik'' hastalıklar oluşturmaktadır.

Havaların soğuduğu kış aylarında;

1- Sıcak havalara göre fiziksel stresin daha fazla görülmesi, 2- Soğuğa bağlı olarak cildin kuruması hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Vücut direncini kıran ikinci bir faktör de kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için, vücudun daha fazla enerji harcamak zorunda kalmasıdır”

Bu hastalıklar kışın niçin artar, nasıl bulaşır ve korunmak için neler yapabiliriz?

“Soğukta salgın haline dönüşen hastalıklar bilinenin aksine soğuktan değil; soğuk havalarda insanların okul, kreş, yurt gibi daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda toplu olarak bulunmasından kaynaklanır.

1- Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi kronik sağlık sorunları olan kişilerin, havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalıdır

 2- Giyime özen göstermeleri, ancak bu özen gösterilirken aşırı terlememeye dikkat edilmeli

3- Kış ve soğuk diye fazla enerji almak faydalıdır, ancak aşırı yağlı yemek ve az hareket kilo almaya neden olur dikkat edilmeli,

4- Soğukta özellikle hamileler mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalı, maske ile korunmalı.

5-Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları,

6- Kalp hastalığı olanların çok soğukta yürümemeleri,

7- Yüksek tansiyonu olanların da ilaçlarını titizlikle kullanmaları, Gripten en iyi korunma yöntemi grip aşısı olduğu için zamanında aşı olunmalıdır”

Bu hastalıklarla karşılaştığımızda ne zaman doktora başvurmalıyız?

“Solunum yolu enfeksiyonlarında ateş, öksürük ve ağrı, en sık görülen belirtiler olsa da hapşırma, burun tıkanıklığı, göz, burun ve geniz akıntısı, baş, boğaz ve kulak ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, öksürük şikâyetleriniz varsa vakit geçirmeden hemen doktorunuza başvurmanız gerekir”

Tedavi nasıl olmalıdır?

“Halk arasında bu tip hastalıklarda bilinçsizce antibiyotik alınması alışkanlığı ne yazık ki hala devam etmektedir. Komşunun ilacı size iyi gelmeyebilir, bunu unutmayın. Viral enfeksiyonlarda antibiyotik alınırsa vücudun normal florası bozulacağından, ardından fırsatçı enfeksiyonlar sizi daha sık ziyaret edebilir. Yani kendi kendinizi hasta edebilirsiniz. Tedavide genel yöntem bol miktarda sıvı almak, burnu yıkamak, burun açıcı damla kullanmak ve kesinlikle doktor kontrolünde nezle ilacı almaktır”

Kışın aylarında sık görülen soğuk algınlığı ve grip hakkında

Soğuk algınlığı:

“Soğuk algınlığına yaklaşık 200 kadar virüs neden olur. Her mevsim görülebilmekle beraber en sık kış aylarında ortaya çıkar. Kış aylarında sık ortaya çıkmasının en önemli nedeni kalabalık ortamlarda yaşamdır.

Hastalıktan korunmak için el temizliğine dikkat edilerek, soğuk algınlığı olan kişi ile teması sonrasında eller yıkanmalı, hasta olan kişi çocuk ise oyun sonrası çocuğun oyuncakları da yıkanmalı, Banyoda sağlıklı kişiler için ikinci bir havlu bulundurulmalı, hastalıklı kişilerin olduğu kapalı ortamlardan ve yakın temastan kaçınılmalı,

GRİP: Kış aylarında ikinci sıklıkta gördüğümüz, influenza isimli bir virüsünün neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. En iyi korunma yöntemi grip aşısı olmaktır. Bu nedenle salgınlar görülmeden önce yani özellikle eylül ekim ve kasım aylarında aşı yapılması büyük önem taşır”

KİMLER GRİP AŞISI OLMALIDIR?

1- 65 yaş ve üzerindekiler

2- Huzurevi, bakımevi, okul, askeriye gibi toplu ortamlarda yaşayanlar,

3- Diabeti olan hastalar,

4- Kronik kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar ( Hipertansiyon, koroner arter hastaları

5- Kronik akciğer hastaları olanlar ( KOAH ya da astım gibi)

6- Bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı olan( kronik kan hastaları) yada Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar (kortizon) kişiler

7- Kanser hastaları,

8- 6 ay ile 18 yaş arasında uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar,

9- HIV virüsü taşıyanlar ve

 

10-Sağlık Çalışanları

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.12.2016
Güncelleme Tarihi : 16.12.2016
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar