PORTEKİZ’Lİ BAŞKANDAN ANLAMLI ZİYARET

27.1.2017
521 kez Okunmuştur.

    Portekiz Parlamentosu Milli Savunma Komisyonu Başkanı MarcoAntonioCOSTA Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu ve Tokat Milletvekili Yusuf BEYAZIT’a anlamlı bir ziyarette bulundu.

Beraberinde bir grup milletvekili heyeti ile birlikte Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen COSTAmevkidaşı  BEYAZIT ile samimi bir ortamda geçen görüşmelerinde COSTA ‘’Portekiz parlamentosunun Dost ve Müttefik ülke olarak daima Türkiye’nin yanında yer aldığını iletti.

Portekiz Savunma Komisyonu Başkanı MarcoAntonio COSTA, Portekiz Parlamentosunun, İstanbul`da teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıyı kınayan ve üzüntülerini ileten bir bildiriyi kabul ettiğini belirterek, bu bildiriyi Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf BEYAZIT`a sundu.

Özellikle bu günlerde terörle mücadele eden ve Şehitler veren Türkiye’ye Parlamento’muzun oy birliğiyle almış olduğu kınama ve üzüntülerimizi ileten kararını da sizlere takdim etmek isterim’’ dedi.
 Görüşmede BEYAZIT;
Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkileri, bulunduğu noktadan daha ileriye götürme noktasında dileklerinin bulunduğunu belirten Beyazıt, iki ülke arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretlerin artarak devam etmesini istedi.
Yusuf Beyazıt, Portekiz`in, Türkiye`ye  AB adaylığı sürecinde verdiği desteğin önemini vurgulayarak, bunun devamını beklediklerini ifade etti. Beyazıt, Türkiye ve Portekizarasındaki karşılıklı ziyaretlerin artarak gelişmesini istediklerini bildirdi.
Portekiz`in 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye`ye verdiği destekten duydukları memnuniyetini dile getiren Beyazıt, Portekiz`in, milli iradenin, hukukun yanında yer aldığına dikkati çekti.
Milli Savunma Komisyonu Başkanı BEYAZIT, heyetle birlikte TBMM’ye bombaların atıldığı çevreyi ziyaret ederek 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananları anlattı.
Türkiye`nin 10 civarında terör örgütüyle eş zamanlı olarak mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Beyazıt, şöyle devam etti: 
``Teröristler arasında ayırım yapılmamalı, eğer samimi isek bütün terör örgütlerine karşı durmalıyız. Bu konuda, Portekiz`in bizim yanımızda olduğunu ve aynı düşündüğümüzü bilmekteyiz. Bunun için Portekiz`e şükranlarımı ifade ediyorum. 
   BEYAZIT, Türkiye`de terör faaliyetlerinde bulunan örgütlerin silahlarının, batılı ülke envanterinde bulunan silahlar olması Türkiye`yi rahatsız ettiğini belirterek, ``Değil milletvekili, insan olarak bile bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. `Terörle mücadele ediyoruz` deyip, silah vermeyi anlayamıyoruz. Bu konuda Portekiz`in samimi düşüncelerinin Türkiye gibi olduğunun farkındayız.`` ifadesini kullandı.
Portekiz Savunma Komisyonu Başkanı COSTA’ da terörle ilgili görüşlerinin Türkiyeile aynı olduğunu, iki ülkenin birlikte terörün karşısında yer aldıklarını bildir.
MarcoAntonio COSTA, bu bildirinin, Portekiz Parlamento’sunun resmi deklarasyonu olduğunu, terörün kınandığı ve Türk halkı ile dostluklarının bir kez daha vurgulandığı bildiri olduğunu kaydetti.
Görüşmeye, Türkiye-Portekiz Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı, AK PartiKastamonuMilletvekili Metin ÇELİK, İstanbul Milletvekili Abdullah BAŞCI ve Samsun Milletvekili Fuat  KÖKTAŞ ta katıldı.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.1.2017
Güncelleme Tarihi : 27.1.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar