KIŞ OKUMALARININ KONUĞU MUSTAFA UÇURUM`DU

5.2.2017
229 kez Okunmuştur.

   Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube’nin organize ettiği “11. ve 12. Sınıf Erkek Öğrencilerimizle Tokat Kış Okumaları” çerçevesinde gerçekleştirilen söyleşi programının konuğu şair-yazar Mustafa Uçurum’du.

Çeşitli ilçelerden gelen öğrenciler ile edebiyat, kültür, sanat, spor, sinema gibi faaliyetlerin yer aldığı programda gençlerle buluşan Mustafa Uçurum; edebiyat, kültür, sanat merkezli okuma kültürünü konu olan bir söyleşi gerçekleştirdi.

 Yaşadığımız topraklarda okumaya ve yazmaya verilen değeri tarihi gelişim içerisinde anlatan Uçurum, insanlık tarihiyle birlikte var olan şiirin, edebiyatın toplumlar üzerindeki etkisinden bahsetti. “Söz uçar yazı kalır.” sözü ile söyleşini sürdüren Uçurum; “Bizler şiirle, edebiyatla ve daha geniş anlamda kültürle yoğrulan bir milletiz. Türklerin bilinen ilk şairi Aprın Çor Tigin’den başlayarak her dönemde şairler toplumumuzda söz sahibi kişiler olmuştur. Orhun Abideleri’nde şiirsel bir dille milletine seslene Bilge Kağan, İslam sonrası eserleriyle Yusuf Has Hacip ve Edip Ahmet hep şiirin gücüyle seslenmeyi tercih etmiştir.

  Peygamber şairi Hassan bin Sabit de müşriklere ok kadar tesirli sözlerle karşılık vererek sözün gücünü yanından hiç eksik etmemiştir.

Şair padişahlar, devlet adamları derken bu toplum her zaman şiirin ve edebiyatın zenginliğiyle yoğrularak yarınlara kalacak eserler ortaya koymuştur. Milli şairimiz Mehmet Âkif sadece İstiklâl Marşı’nı yazarak milli şair olmadı. Milli mücadelede bizzat rol alarak bu payeye ulaştı. Necip Fazıl ömrünü zindanlarda bu milletin bekası için geçirdi.

Bize düşen en önemli görev, bize yol açan bu büyük ustaların eserlerini her zaman baş ucumuzda tutmak, geleceğe okuyan ve okuduklarıyla amel ederek kendi fikrini yazan gençler olarak yetişmektir.

Dünyanın teknoloji ile yarıştığı bir çağda sizler tatilde okuma merkezli bir programa katılarak zaten kitaplarla olan yakınlığınızı ispatlamış oldunuz. Sizlere bu imkânı sağlayan herkese ben çok teşekkür ediyorum.

Eğitim Bir Sen, bilge bir lider olan Merhum M. Akif İnan’ın kurduğu bir sendika. Şu an Tokat’ta gerçekleşen bu çalışmalar tam da Akif İnan’ın hayal ettiği faaliyetlerdendi. Eğitim Bir Sen sizlerle böyle birliktelikler kurarak sadece çalışanların sosyal ve ekonomik haklarını savunan bir sendika olmadığını, gençlere imkânlar sunmanın da asli görevleri olduğunu göstermiş oldu. 15 Temmuz ruhuyla milletine sahip çıkan günümüzün Asım’ın nesilleri İnşallah böyle güzel ortamlarda yetişecek.” dedi.

Son olarak gençlere yazmanın öneminden anlatan Mustafa Uçurum, sanal ortamda değil kâğıt ve kalemle dostluk kurarak yazmanın öneminden bahsederek gençlerin kâğıt ve kalemle barışmaları gerektiğini; bir başlangıç olarak kendisine mektuplar yazabileceklerini söyledi. “P.K. 38 Tokat adresime mektuplarınızı bekliyorum.” diyerek söyleşisini bitirdi.

Müzik öğretmeni Ercan Öztürk’ün türküleriyle renk kattığı programın sonunda Ercan Öztürk’ün ney taksimi eşliğinde Mustafa Uçurum seslendirdiği şiir ile program sona erdi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.2.2017
Güncelleme Tarihi : 5.2.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar