Durmaz Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna Devrini eleştirdi

8.2.2017
486 kez Okunmuştur.

  Tokat Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz, hazineye ait kamu kurumlarının kuruluşlarının ve hazine arazilerinin KHK ile Varlık Fonuna devrini sert sözlerle eleştirdi. Daha önce Plan ve Bütçe Komisyonunda, Varlık Fonu’nun ülkemiz ekonomisi için uygun olmadığını ve ekonomideki denetimsizliğin büyük zararlar getireceğini belirten Durmaz, “Bugün gelinen noktada eleştirilerimizin haklılığını görüyoruz.” dedi.

KHK yoluyla hazine arazilerinin devrinin hukuka aykırı olduğunu hatırlatan Durmaz, “OHAL’de KHK çıkartma yetkisi vardır; ama bu KHK’ların OHAL ile ilgisi yoktur. Dolayısıyla artık OHAL uygulamaları TBMM’yi bypass ederek onu işlevsizleştirmeye ve yok saymaya başlamıştır. KHK ile böylesine önemli bir düzenlemeyi yapmak, Meclis’in kanun yapma yetkisine açıkça el koymaktır.”dedi.

Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“BU KHK İLE ÜLKENİN MİLLİ MİRASI HUKUKSUZCA YOK EDİLMİŞTİR.”

Hazineye ait hisseleri varlık fonuna devredilen Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul Anonim Şirketi, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, Eti Maden ve Çaykur gibi kurumlar bu ülkenin can damarlarıdır, Cumhuriyetin mirasıdır, Türkiye’nin altın bilezikleridir.

 Bir tanesi, Osmanlı mirası Cumhuriyet emeği ile büyütülen, Türk tarımına ve çiftçisine 154 yıldır hizmet eden Ziraat Bankası.

Bir diğeri, 177 yıldır Türkiye’nin haberleşme merkezi, Osmanlı mirası, Cumhuriyet çocuğu PTT.

Türkiye’nin milli petrol arama şirketi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) artık kimsenin haberi olmadan elden çıkarılabilir konumda.

Yine Milyonlarca lira değerindeki turistlik araziler de varlık fonuna devredildi. Buna göre Antalya, Bodrum, Aksu, Kemerağzı, Kemer, Çamyuva, Kiriş, Beldibi, Manavgat, Çolaklı, Ilıca, Sorgun, Bahçelievler, Kemerağzı, Aydın’da Didim, Gevrek, Kuşadası, Hacıfeyzullah, Türkmen mahallesindeki Hazine taşınmazları Varlık Fonu’a geçti.

Bu değerler, tarihi miraslarımız dün itibarıyla varlık fonuna devredilerek, denetimden, şeffaflıktan uzak bir şekilde kullanıma açılmıştır.

“BU DEĞERLER BATAN GEMİNİN MALLARI DEĞİLDİR.”

Cumhuriyet’in eserleri kimsenin çiftliği değildir, bu milletin el ele vererek kurduğu değerleri keyfiyetle yok edemezsiniz! Bu değerler batan geminin malları değildir.

Varlık fonlarında ilk beşte yer alan ülkelerden Norveç Devlet Emeklilik Fonu, birinci sırada yer almakta. Norveç’i takiben Çin ikinci, Birleşik Arap Emirlikleri üçüncü, Suudi Arabistan SAMA Dış Yatırım Holdingleri ile dördüncü ve Kuveyt, Kuveyt Yatırım ile beşinci sırada bulunuyor. İlk beş ülkenin ulusal kaynak fonlarının yatırım kaynakları, Kuveyt hariç diğer bütün ülkelerde petrol olarak belirtiliyor

Peki, Türkiye gibi her yıl bütçe açığı veren, işsizlik fonu, özelleştirme gelirleri gibi gelirler dışında petrol vs. gibi geliri olmayan, milyonlarca insanın açlık sınırında yaşadığı bir ülkede varlık fonu nereye hizmet eder?

Varlık fonu bu haliyle tam anlamıyla ülkenin ekonomisini rehin vermeye benziyor.

Hem de öyle bir rehin ki bunu denetleyecek, kontrol edecek bir kurum bile öngörülmüyor. Çünkü kanunlar üstü demek, denetimden uzak tutmak demek, tam anlamıyla kanunlara takla attırmak anlamına geliyor!

Öyle bir kuruluş düşünün ki başbakanlığa bağlı ama özel hukuk hükümlerine tabi! Hiçbir denetim mümkün değil! Şeffaflıktan uzak! Madem ülkemiz için hayati bir iş yaptığınızı, ülkemizi kalkındıracağını söylüyorsunuz o zaman neden şeffaflıktan kaçıyorsunuz?

NERESİNDEN BAKARSANIZ, HUKUKSUZLUK, KANUNSUZLUK!

Varlık Fonları, zenginliği olan, madenleri doğal kaynakları olan, petrolü olan ekonomilerin, kaynak, nakit fazlası yaratan ülkelerin işidir” dedik aldıran olmadı.

Varlık fonu hükümetin ekonomik başarısızlıklarını perdelemek, ekonomik krizin bedelini bu millete ödetmek için kurulmuş, telafisi olmayacak zararlar getirecek bir girişimdir. Üretemeyen, ürettiğini satamayan, yatırımcıların uzaklaştığı bir ülkenin ekonomisi bu yollarla kurtulmaz.

Devlete ait işleyen çarklar, fabrikalar, kamu kurumları özelleştirme yöntemleriyle yok edildi. Şimdi gelecek kuşakların varlıklarını talan edercesine kullanmanın yolu açılmıştır.

 

Devletin malı kimsenin çiftliği değildir. Bu uygulama hazine mallarının denetimsizce talan edilmesidir. Bu hukuksuzluktan derhal dönülmelidir.”

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.2.2017
Güncelleme Tarihi : 8.2.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar