Kemik erimesi(osteoporoz)nedir?

8.2.2017
638 kez Okunmuştur.

    Kemik erimesi, kemik kitlesinin içindeki minerallerin azalması ve kemik yapının bozuk bir hal  alması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının arttığı bir iskelet hastalığı olduğunu ifade eden Niksar Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Temel Akdağ Kemik Erimesi ve Romatizma hakkında şu bilgileri verdi.

   KEMİK ERİMESİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

   RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

            Kemikler, 35 yaşından sonra içerdiği minerali (kalsiyum) kaybetmeye başlar. Oluşan kemik miktarı, kaybedilen kemik miktarından az olursa kemik kaybı gerçekleşir. Kadınlarda menopoza bağlı olarak bu hastalığa yakalanma sıklığı erkeklere oranla daha fazladır.

            Kalıtsal (genetik) faktörler de kemik erimesi oluşumunda etkilidir. Özellikle ailesinde kemik kırığı olan kişilerde ileri yaşlarda kemik erimesi görülme ihtimali artar. Ayrıca astım ya da eklemlerinde iltihaplı rahatsızlıklar olanlarda görülme riski fazladır. Bunların dışında önemli faktörlerden birisi de kalsiyumdan ve D vitamininden yetersiz beslenmektir. Bunlar kemiğin temel mineralleri olduğundan eksikliği kemik yıkımını arttırır. Sigara içme, kemik yıkımına neden olan guatr ilaçları, kortizon (kortikosteroid türü ilaçlar) kullanma, alkol tüketimi de kemik erimesini arttıran risk faktörleridir.

     KEMİK ERİMESİ TANISI VE TEDAVİSİ NASILDIR?

            Osteoporoz (kemik erimesi) tanısında en güvenilir tanı yöntemi DEXA denilen cihazla kemik yoğunluğu ölçümüdür. Bu yöntemle vücudun en duyarlı kemikleri (uyluk kemiği, omurlar ) incelenir. Hastalığın erken tanısı amacıyla özellikle menopoza giren kadınların 4-5 yıl ara ile kemik ölçümü yaptırmaları gereklidir. İlerlemiş bir kemik kaybını yerine getirmek çok zordur. Erken tanıyla bu kayıp oldukça yavaşlatılır.

    KEMİK ERİMESİ TEDAVİSİ

            Osteoporoz tanısı konulmuş olan kişiler risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik bilgilendirilmeli (düzenli egzersiz, düşmenin önlenmesi, sigara ve alkol alımından uzak durulması ve genel önerilere uygun olarak kalsiyum ( 1200 mg/gün ) ve vitamin D ( 400-800 IU/gün ) almaları sağlanmalıdır. Günümüzde farmakolojik tedavi amacıyla kullanılmakta olan ilaçlar; bisfosfonatlar ( alendronat , risedronat , ibandronat, zolendronic acid ), kalsitonin, östrojen hormon tedavisi, raloxifen ve paratiroid hormondur.

   KEMİK ERİMESİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

             Osteoporozdan korunmak için alınacak önlemler arasında kalsiyum alımı ve beslenmeye dikkat etmek gelmektedir. Hareketsiz ve sporsuz bir yaşam kemik erimesini arttırır. Yürümek, hafif spor yapmak kemik erimesini önlemek için faydalıdır. Sigara ve alkol kullanan kadınlar menopoza daha erken girer. Bunlar kemik yıkımını arttıran faktörlerdir.

ROMATİZMA NEDİR?

            Romatizma oldukça genel bir terimdir ve kemik, kas ve eklemlerin etrafındaki ağrı veya acıyı ifade etmek için kullanılır. Romatizma deyince tek bir hastalık anlaşılmaz. 100`den fazla hastalığı içerir. Bazıları sık, bazıları ise oldukça nadir görülür. Romatizma, çocuklar da dahil olmak üzere herkesi her yaşta etkileyebilir, bununla beraber kadınlarda erkeklere göre bu hastalıklara yakalanma şansı daha fazladır.

   KAÇ TİP ROMATİZMA VARDIR?

Temel olarak 2 tip romatizma vardır:

1) İltihabı olanlar: Romatizmal iltihap 3 çeşittir:

a) Mikropların eklemde oturmasıyla ortaya çıkan mikrobik romatizmalar

b) Bağışıklık sisteminin bozuk oluşu sonucu gelişen mikropsuz iltihap: Bu tip iltihabın neden olduğu romatizmaların en önemlileri romatoid artrit (RA), ankilozan spondilit (AS) ve yaygın bağ doku iltihabı yapan hastalıklardır (SLE).

c) Diğer bir iltihap tipi de başta ürik asit olmak üzere diğer kristallerin eklemlerde ve çeşitli dokularda oturarak yaptığı tahriş sonucu ortaya çıkan iltihaptır. Gut hastalığında bu tip iltihap vardır.

2) İltihabı olmayan romatizmalar: Bu romatizmaların en önemlisi artroz (kireçlenme)`dur. Artrozda eklemde iltihap yoktur. Buna karşılık aşınma vardır. Eklemin içindeki kıkırdak incelir ve kaybolur, eklemlerin kenarlarında kemik çıkıntıları oluşur.

   ROMATİZMANIN BULGULARI NELERDİR?

-Bir veya daha fazla eklemde şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı

-Eklemler etrafında katılık (tutukluk), hareket ettirmede veya kullanmada zorluk.

-Eklemlerde sürekli veya tekrarlayan ağrı

   ROMATİZMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

            Romatizma tanısı anamnez (hastanın hikayesi), eklemlerin fizik muayenesi ve kan testleri ile konulur. Genellikle etkilenmiş bölgenin radyografi ile görüntülenmesi tanının doğrulanmasında yardımcı olacaktır.

  ROMATİZMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

            Birçok romatizmanın tamamıyla hastalığı geçirici bir tedavisi yoktur bununla beraber normal olarak hayatın sürdürülebilmesine yardımcı çok sayıda tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavide düzenli ilaç kullanımı ve aralıklarla kontrol çok önemlidir. Size verilecek olan tedavi sahip olduğunuz romatizmanın çeşidine, şikayetlerinizin ciddiyetine ve kişiden kişiye değişecektir. Romatizmada kullanılan ilaçlar steroid olmayan antiinflamatuar İlaçlar (meloksikam, ibuprofen, naproksen sodyum) , steroidler ( prednisolon , metilprednisolon ), hastalık modifiye edici İlaçlar ( metotreksat, sulfasalazin, hidroksiklorokin sülfat, etanercept, infliksimab v.s) örnek olarak verilebilir.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.2.2017
Güncelleme Tarihi : 8.2.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar