Tokat`ın DOKAP projeleri onaylandı

31.7.2017
406 kez Okunmuştur.

  Tokat DOKAP projelerinin 2017 yılı için hibesi 2.938.000 TL

Tokat`ın DOKAP projeleri onaylandı

Tokat`ın Doğu Karadeniz Kalkınma Programına (DOKAP) alınmasıyla birlikte Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanıp DOKAP`a sunulan bitkisel ve hayvansal üretim konularını içeren projelerden kabul edilen ve Kalkınma Bakanlığınca onaylanan Bağ Anavatanına Dönüyor ``Bağcılığı Geliştirme``, ``Çilek Tarımını Geliştirme``, ``Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi`` projelerin uygulamaya konulması için gerekli protokol yapıldı. Projelerin 2017 yılı için toplam tutarının 2.938.000 TL. olduğu belirtildi.

            Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon`dan oluşan bölge illerinin kalkınmasına hız vermek amacıyla 2011 yılında 642 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan DOKAP İdaresi`nin, 7 Eylül 2016 tarihli kararlaştırılan ve 2016/9140 sayılı kararnameye ilişkin ekli Bakanlar Kurulu Kararı ile uhdesindeki illere Tokat da eklenmişti. Bu kapsamda yapılan çatıştaylarla DOKAP Tokat`a tanıtıldı. Daha projeler hazırlandı ve DOKAP`a sunuldu. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanıp DOKAP`a sunulan bitkisel ve hayvansal üretim konularını içeren projelerden kabul edilen ve Kalkınma Bakanlığınca onaylanan projelerin uygulamaya konulması için gerekli protokol uygulama tebliğini içeren belgeler DOKAP yetkilisi Şeref Demir tarafından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ümit Ok`a teslim edildi.

            Uygulanacak projelerin 2017 yılı için toplam tutarı 2.938.000 TL. olarak belirtildi.

Bunlar ;

*Bağ Anavatanına Dönüyor ``Bağcılığı Geliştirme Projesi``

Tutarı (3 Yıllık) 6.600.000.TL.

*Çilek Tarımını Geliştirme Projesi``

Tutarı: 168.000 TL.

Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi`` adı altında; ``Göçerlere Bir Umut Projesi``, ``Arı Koloni Gelişimi ve Bal Üretiminin İzlenmesi Projesi``, ``Buzağılar Ölmesin, İşletmeler Boş Kalmasın Projesi``

Tutarı: 570.000 TL

 

         İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, DOKAP kapsamında  kalkınma bakanlığına sunulan projelerin onaylanması ve uygulanmasıyla Tokat tarımına farklılık ve girdi anlamında çok önemli katkılar sağlanacağını, önümüzdeki yıllar içinde farklı projeler ile bunun devam edeceğini belirterek, emeği geçen herkese çok teşekkür etti,  projelerin ilimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.7.2017
Güncelleme Tarihi : 31.7.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar