Milletvekili Kadim Durmaz, Genç Çiftçi projesini ve Şap hastalığını sordu

8.8.2017
229 kez Okunmuştur.

   Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tarım Bakanlığı tarafından genç çiftçilere  hibe uygulaması ve hayvan dağıtımında ortaya çıkan sorunları, şap hastalığının sonuçlarını ve sebeplerini yazılı bir önergeyle TBMM gündemine taşıdı. 

    Önergesinde hayvancılıkta ortaya çıkan sorunları gündeme alan Durmaz`ın soruları şöyle; 

1- İhale uygulamasının şartları nelerdir ve bu hayvanlar hangi firmalar ve kimler tarafından toplanmıştır?

2- Yaklaşık 40-50 bin hayvan için yapılan bu projede dağıtılan ve dağıtılacak hayvanların piyasa değeri ile ihale bedeli arasındaki yüksek fark nedeni ile ne kadar zarar edilmiştir?

3- Şap hastalığı ile mücadele için ne gibi önlemler alınmıştır?

4- Şap hastalıklı hayvanların dağıtıldığı doğru mudur? Hayvan dağıtımından önce kaç yerde hastalık vardı hayvan dağıtımından sonra ne kadar bölgede şap hastalığı çıkmıştır?

5- Dağıtım yapılan yetiştiricilerin, bölge halkının ve kurban besisi yapan yetiştiricilerin bu projeden dolayı zararı ne kadar olacaktır?

6- Genç çiftçilere umut olması için yapılan bu projenin sonuçları nelerdir? Genç çiftçi projesinden iller bazında, kaç kişi yararlanmıştır?

7- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Mart ayı başında gündeme getirdiği küpe affı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Aralık 2017 tarihine kadar cezai işlem uygulanmayacaktır. Küpe affının sebebi nedir? Bu af uygulanırken, gerekli denetimler yapılmış mıdır?

 

8- İhale şartlarına uygun olmayan yaş ve ırktan hayvanlara yeniden kimliklendirme yapılmış mıdır?

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.8.2017
Güncelleme Tarihi : 8.8.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar