`` Darbelere karşı tek çözüm: demokrasi ve cumhuriyettir ``

13.9.2017
320 kez Okunmuştur.

  Tokat Milletvekili Kadim Durmaz 12 Eylül darbesinin yıldönümünde yaptığı açıklamada, ``Darbelere karşı tek çözüm: demokrasi ve cumhuriyettir`` ifadesini kullandı.

            Durmaz`ın, yazılı yaptığı açıklama şöyle oldu:

            ``Bugün 12 Eylül! Üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemiz 12 Eylül Askeri darbesinin yaralarını hala saramamıştır. Darbecilerle ve darbeci zihniyetle samimi ve kesin bir hesaplaşma yapılamadığı sürece de darbeciliği tarihe gömmek mümkün olmayacaktır.

            12 Eylül 1980’e gelindiğinde ülkemiz ağır ekonomik ve siyasal istikrarsızlık içinde bulunuyordu. Askeri darbenin asıl hedefi; bu krizi,  demokrasiyi ve özgürlükleri yok ederek halkın sırtına yüklemekti.

            12 Eylül darbesinden sonra yüzlerce insan asıldı, yüzlerce kişi faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Binlerce insan tutuklanıp yargılandı, işkence gördü, fişlendi. Gazeteler kapatıldı, binlerce kitap toplatıldı, yakıldı. Siyasi partiler, sendikalar, STK’lar kapatıldı. Toplumda izleri hala silinmeyen yaralar açıldı.

            Ne yazık ki ülkemiz 37 yıldır 12 Eylül darbesinin yarattığı anti demokratik yasalarla yönetilmeye devam ediyor.  Bugüne kadar hesap sorulmayan 12 Eylül anlayışı, demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir!

            Eşitlik, özgürlük ve demokrasi isteyenlere karşı uygulanan şiddet ve baskılar, Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine karşı karanlık saldırılar, 12 Eylül’de olduğu gibi bugün de devam etmektedir.

            Halkın iradesini, meclis iradesini hiçe sayan, ister sivil ister askeri olsun her türlü anlayış ancak darbeci olarak nitelenebilir.

            Cumhuriyet Halk Partisi, tarihi boyunca ister askeri ister sivil olsun tüm darbelerin, darbeci girişimlerin karşısında olmuş bundan sonra da olmaya devam edecektir. Ancak ne yazık ki ülkemiz bugün darbelere karşı mücadele adı altında demokrasiden uzaklaşmış durumdadır. Unutulmamalıdır ki antidemokratik her girişimin panzehri, daha fazla demokrasi, aydınlanma ve özgürlüktür. Demokrasiden, anayasal özgürlüklerden korkanlar ancak karanlık odaklardır.

            12 Eylül antidemokratik uygulamalarla, darbe Anayasasıyla, özgürlüklerin ve demokratik hakların iktidar eliyle yok edilmesi sonucu bugün de varlığını sürdürmektedir.

            Çünkü 12 Eylül bir zihniyettir, Türkiye toplumunu sindirmek üzere uluslararası nifak odakları ve yerli işbirlikçiler eliyle tezgâhlanmış bir oyundur!

            Bu oyunu bozmanın yolu kardeşliğimizi büyütmekten; çağdaş, demokratik ve laik değerlere sahip çıkmaktan, aziz milletimizin birlikteliğinden geçmektedir.

            Eşit, özgür, demokratik ve çağdaş bir Türkiye için tüm darbeler ve darbecilerle,  hesaplaşılmalıdır.

 

            Darbelerin panzehiri şiddet ve hukuksuzluk değil, demokrasi ve özgürlüktür!``

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.9.2017
Güncelleme Tarihi : 13.9.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar