Sağlık çalışanları, emeklerine saygı istiyor

22.9.2017
128 kez Okunmuştur.

  Sağlık çalışanları, emeklerine saygı istiyor

Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Mantar sağlık çalışanlarının toplumun tamamından emeklerine saygı istediğini belirterek, sağlık çalışanlarına her yönüyle hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini vurguladı.

            Mantar, yazılı yaptığı açıklamada sağlıkta dönüşümle birlikte halkın sağlık hizmetlerine ulaşması ve memnuniyetinin arttığını, ancak sağlık çalışanlarının memnuniyetinin artmadığını ifade etti.

            Sağlık çalışanlarının artık sağlıkta dönüşüm döneminde karşılaştığı sorunlarla daha fazla yaşamak istemediğini belirten Mantar, “Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Sağlıkta gelişim ve kalite dönemi sağlam bir temele oturtulmak isteniyorsa, önce sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülerek işe başlanması gerekiyor.`` ifadelerini kullanarak, sağlık çalışanları olarak hakları olmayanı talep etmediklerini, sağlık hizmetlerinin yüksek riskli meslek grubunda olduğundan diğer meslek mensuplarına verilen yıpranma payının sağlık çalışanlarına da verilmesini istediklerini kaydetti. Mantar, kreş konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından talimat verilmesine rağmen, bir arpa boyu yol kat edilemediğini vurguladı.

            Döner sermaye konusunda yaşanan adaletsizliğe de dikkat çeken Mantar, adaletli bir performans sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

            Lisans tamamlamanın kendi kazanımları olduğunu söyleyen Mantar, 2015 ve sonrası mezun olanlara da bu hakkın verilmesini gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

 

            “Sağlıkla ilgili sorunların gittikçe kesifleştiği, yoğunlaştığı bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla bazı tedbirlerin de bu kesiflik nispetinde ele alınması gerekiyor. Halk sağlığının en önemli ilkesi ise `Koruma, tedaviden üstündür` ifadesinde gizli. Bugün kronik hale dönüşmüş birçok hastalığın maddi ve manevi maliyetine baktığınız zaman bu sözün ne kadar doğru olduğu daha net anlaşılacaktır.``

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.9.2017
Güncelleme Tarihi : 22.9.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar