NİKSAR`DA HALK AŞIKLARI VE ŞİİR ŞÖLENİ

30.10.2017
143 kez Okunmuştur.
   Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile ``Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni`` düzenlendi.
 
 Niksar Vakıf İş Merkezi`nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Ömer Toraman, tarihe tanıklık etmiş ve birçok medeniyete başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
 
  Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi’nin Türk Edebiyatında çok önemli bir yere sahip olduklarını ifade eden Vali Toraman, “Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’da, böylesine güzel bir programın yapılmasını çok anlamlı buluyorum. Şairlerimize ve aşıklarımıza programa katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
 
  Tokat ve Niksar’ın Anadolu’nun bir özeti gibi olduğunu belirten Vali Toraman, “Özellikle son dönemlerde yaşanan büyük savaşlardan ve göçlerden dolayı sınır boylarından iç kısımlara gelen vatandaşlarımızı, burada yaşayanlar bağrına basmış. Tokatlılar ve Niksarlılar, bütün imkanlarını göçmenlerle paylaşmışlar” dedi.
 
Vali Toraman`ın konuşmasının ardından program, 2010 yılında UNESCO tarafından kaval yapımı ve icrası dalında “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilen Niksarlı Yaşar Güç’ün kaval dinletisi ile devam etti. Daha sonra, yurdun farklı bölgelerinden Niksar’a gelen şairler ve halk aşıkları sahne aldı. Gönüllere hitap eden şiirler ve türküler, izleyenlere güzel bir gece yaşattı.
 
Programın sonunda, konuk şairlere ve halk aşıklarına plaket takdim edildi. 
 
Programa Vali Dr. Ömer Toraman`ın yanı sıra Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, halk aşıkları, şairler ve vatandaşlar katıldı.
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.10.2017
Güncelleme Tarihi : 30.10.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar