VALİ TORAMAN, MERMER OCAKLARINI İNCELEDİ

21.11.2017
344 kez Okunmuştur.
  Vali Dr. Ömer Toraman, Zile ilçesinde bulunan mermer ocaklarında incelemede bulundu.
 
  İlimizde, özellikle Zile - Amasya arasında Kervansaray olarak bilinen bölgede, zengin hammadde rezervi ve aynı zamanda yüksek ekonomik potansiyel değeri olan bej mermeri bulunuyor.
 
  Bölgede blok mermer üretimi yapan Regal Mermer, Doğansoy Mermer, Özapsa Mermer, Emmioğlu Mermer, Fimar Mermer, Alternatif Mermer ve Albamar&Serpa Mermer ocaklarında incelemelerde bulunan Vali Toraman, yetkililerden bilgiler aldı.
 
  Sektör temsilcileri ile yapılan toplantı sonucunda değerlendirmelerde bulunan Vali Toraman, son yıllarda mermer işletmeciliğinin üretim ve ihracatımızda önemli bir paya sahip olduğunu belirterek,  bölgemizde zengin ve kaliteli bir mermer rezervinin bulunmasından ve ayrıca burada faaliyet gösteren işletmelerimizin büyük bir kısmının ihracata dayalı üretim yapmalarından son derece memnuniyet duyduğunu ifade etti.
 
  İdarelerimizin ve işletmelerimizin Tokat - Amasya il ayrımı yapmaksızın fiziki sınırlardan ziyade coğrafi bölge bazlı düşünmeleri ve buna göre planlama yapmaları gerektiğini ifade eden Vali Toraman, “Sektörün sorunlarını ve temsilcilerin önerilerini not aldık. Tokat olarak izin, ruhsat, yol vb. konularda yatırımlara gerekli kolaylığı sağlıyoruz. Bölge coğrafyasının mermerde markalaşması ve bölgeye yeni yatırımların gelmesi için işletmelerimizin büyük bir kısmının ihracata dayalı üretim yapmalarından memnuniyet duyuyoruz” dedi.
 
  Mermerin bölgede, Türkiye’de ve hatta dünyada markalaşması için her türlü altyapıyı sağlayacaklarını dile getiren Vali Toraman, firmalardan blok mermer ihracatından ziyade katma değeri yüksek olan işlenmiş olarak mermerin ihracatına yönlenmelerini ve üretim yaparken çevreyi, doğayı ve yöre insanını hiçbir zaman gözardı etmemelerini istedi.
 
Vali Toraman’a mermer ocakları gezisinde İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Zile TSO Başkanı Şükrü Sargın, Turhal TSO Başkan Vekili Sinan Sakman, Amasya Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Selami Çoban, firma temsilcileri ve köy muhtarları eşlik etti. 
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.11.2017
Güncelleme Tarihi : 21.11.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar