KASIM AYI İHRACAT RAKAMLARI EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ’NİN KATILDIĞI TOPLANTIDA TOKAT’TA AÇIKLANDI

2.12.2017
655 kez Okunmuştur.
  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bir dizi etkinliklere katılmak için Tokat’a geldi. Bakan Zeybekci`nin Tokat`ta katıldığı etkinlikte, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Cross Jeans fabrikasındaki programa TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tokat Valisi Ömer Toraman, Amasya Valisi Osman Varol,  Ak Parti Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Celil Göçer, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, TİM Yönetim Kurulu Üyeleri ve sanayiciler katıldı.  

Bakan Zeybekci, Vali Toraman ve beraberindeki heyetle fabrikanın üretim alanlarını gezerek fabrika yetkililerinden bilgi aldı. 

Daha sonra yapılan toplantıda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 artarak 13 milyar 629 milyon dolar olduğu belirtildi. 

   İlk 11 ayda ihracat yüzde 10,7 artışla 142 milyar 663 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da yüzde 10,5 artarak, 155 milyar 443 milyon dolara ulaştı. Miktar bazında ihracat ise Kasım`da yüzde 6,5 artarak 9,7 milyon ton, ilk 11 ayda ise yüzde 11,3 artışla 105,4 milyon ton olarak gerçekleşti. 

  İhracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ``2016`nın tamamında ulaştığımız ihracata bu yıl sadece 11 ayda ulaştık. Aralık ayında da en az bu ayki seviyeye ulaşarak OVP hedefimizi aşacağız. Kasım 2016 tarihinden bu yana ihracatta artış açıklıyoruz. Bu artışların yedi tanesi yüzde 10`un üzerinde. Huzurlarınızda bu başarının mimarları olan tüm ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum`` dedi.

Kasım ayı ihracatında parite etkisinin pozitif yönlü olarak 469 milyon dolar olduğunu vurgulayan Büyükekşi, ``Bunda özellikle Euro Dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl başından bu yana ise parite ihracatımızda 1,1 milyar dolarlık negatif bir etki yarattı. Geçen ay Eximbank ve Merkez Bankası kur riskine yönelik yeni uygulamalar ortaya koydu. Sadece ihracatçılarımızı değil, reel sektörün tamamı için çok önemli adımlar atılıyor. TİM olarak firmalarımızı bu yeni uygulamalar hakkında bilgilendirmek için çalışmalara hızla start vereceğiz`` dedi. Kur artışının genel kanının aksine ihracatçıları memnun etmediğinin de altını çizen Büyükekşi, ``Aksine kurun daha öngörülebilir olması önemli. Rekabetçi kur düzeyi 3,50-3,60 seviyeleri. Kur artışı ile ihracatımız artırma hedefimiz yok. İhracatımızı, yüksek katma değerli ihracata ağırlık vererek kalıcı bir şekilde artırmak istiyoruz. Bu yılın başında dolar kuru 3,94`leri gördü. Referandumun ardından 3,50`nin altına geriledi. Bu artış ve düşüşler, ihracatçılarımıza daha çok kaybettirdi. Bu sebeple her platformda diyoruz ki; ihracatçı kur hareketlerinden değil, üretimden, ihracattan para kazanmalı. Bu sebeple tüm ihracatçılarımızı, kur riskinden korunacak araçları etkin bir şekilde kullanmaya davet ediyorum`` diye konuştu.
 
   Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise 2017 yılının tamamlanmasına 1 ay kaldığını belirterek, ``Uluslararası kuruluşlar yüzde 2 civarında büyüyecek dedikleri bir Türkiye ile başladık 2017 yılına. Biz 2017 yılında da 2016 yılındaki o işgal girişimi, ihanet girişimine rağmen hemen o günlerde yaptığımız çalışmaları bitirerek bu yılı ihracat seferberlik yılı, yatırım yılı ilan etmiştik ve 2017 ihracat rakamlarımızı da 153,3 milyar dolar olarak hedeflemiştik. 2016 yılı 142,3, 2017 yılı 153,3 milyar dolar olarak hedeflemiştik. Orta vadeli programda da büyüme rakamımızı yüzde 4,4 olarak hedeflemiştik. 

Biz inanmıştık ve biz bugün gelmiş olduğumuz noktadaki bütün rakamların tamamını, gerek büyüme, gerek ihracat, gerek istihdam ile ilgili her ne elde ettiysek her birini planlayarak, kurgulayarak, gereğini yaparak bu noktaya geldik.`` dedi.

Bakan Zeybekçi daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İşadamları İstişare toplantısına katıldı. TSO Seyirtepe Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıda işadamları ile buluşan Bakan Zeybekçi, daha sonra şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın`ı anma törenine katıldı. 

Şırnak`taki helikopter kazasında şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın`ın memleketi Tokat`ta adının verildiği Spor Lisesi`nde düzenlenen anma programına şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın oğlu Berkay Aydoğan da katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma töreninde şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın oğlu Berkay Aydın ve AK Parti Tokat Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt konuşma yaptılar. Öğrenciler tarafından `Vatanına göz dikeni ez oğlum`, `Gülümse anne` parçalarının seslendirildiği törende Bakan Zeybekci, Vali Toraman  ve beraberindekiler Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın adına okul girişine yaptırılan köşenin açılışını yaptı.

Bakan Zeybekçi, Tokat’taki ziyaretlerini tamamladıktan sonra Tokat’tan ayrıldı.
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.12.2017
Güncelleme Tarihi : 2.12.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar