Bakan Zeybekci Tokatlı iş adamları ile bir araya geldi

4.12.2017
421 kez Okunmuştur.

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci`nin katımıyla Tokat İş Adamları istişare toplantısı gerçekleştirildi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi`nin (TİM) kasım ayına ilişkin ihracat rakamların açıklanması programı kapsamında Tokat’a gelen Nihat Zeybekci, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen iş adamları istişare toplantısına katıldı. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen istişare toplantısına, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Vali Ömer Toraman, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Celil Göçer ve Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TSO Başkanı Ahmet Arat, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mustafa Şahin ve çok sayıda iş adamı katıldı.

İstişare toplantısında açılış konuşması Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat tarafından yapıldı. Başkan Arat’ın konuşmasının ardından Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel Ekonomi Bakanlığının çalışmaları ile ilgili genel bilgiler verdi. 

Programda konuşan Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “Tokat’ta girişimcilerin sayısını artırmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Tokat’ın büyümesine gelişmesine daha fazla hizmet almasına bir çaba gayret yardım göstermek olacaktı. İnşallah bu şekilde verimli olur diye düşünüyorum. Bu zamana kadar Türkiye’de hep doğudan batıya bir giriş olmuş. Gerek Selçuklular döneminde gerekse Osmanlılar döneminde Tokat hem İpek Yolu hem de Baharat Yolu’nun merkezinde olmuş. Bunun için hanlar, Kervansaraylar Tokat’ta çok fazla ama maalesef bu akım içerisinde Tokat o merkezi stratejik özelliğini kaybetmiş. Bizi en çok ilgilendiren olaysa Güneyi Kuzeye bağlayan akım yollarının üzerinde olmasını sağlayacak girişimlerin yapılmasıdır. Tokat Karedeniz bağlantı yolları ile beraber Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayacak olan bu yol Tokat’ımız açısından son derece önemlidir. Niksar-Tokat yolu aslında Niksar- Tokat yolu değil, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan yoldur.  Yani Akdeniz’i Karadeniz’e bağladığımız zaman Rusya, Gürcistan, Samsun’a, Ordu’ya gelenleri Tokat’a getirdiğimiz zaman Tokat bir merkez olma özelliğini çok daha iyi bir noktaya getirmiş olacak. Onun için biz gerek muhalefet milletvekili, gerekse iktidar milletvekilleri olarak el birliği ile gönül birliği ile bir seferberlik içerisinde gayretlerimizi gösteriyoruz. Maalesef zamanında havaalanında pist yanlış yapılmış. Bunun üzerinde durmanın bir anlamı yok. Tokat’ta havaalanı yapılma olayı yatırım programına alındı. Türk hava yolu ile görüşmelerimiz oldu. Onların uçak satın alma veya kiralama yöntemleri ile beraber o işlemde başlayacak” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuşma yaptı. Tokat’ta sanayi ve ticaret alanın da yapılan yatırımların Bakanlık çalışmaları kapsamın desteğinin bulunduğunu belirten Bakan Zeybekci, “Ben sizin yerinizde olsam ne yapardım? Hele hele böyle bir yerde; desteklerin teşviklerin, imkânların kaynakların her türlü şeyin olabildiği bakanlığın müsteşarı Tokatlı olacak, ben de onu geceleri rahat uyutacağım! Gece gündüz kapısında olmanız lazım. Onu bir kere bu konuda meşgul etmeniz lazım. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Gerek hükümet olarak gerekse bakanlık olarak tevazu gösterelim derken yaptığımız şeyleri anlatamıyoruz.  Yahut ta vermiş olduğumuz destekler imkânlar ve kaynakları sizlere anlatıyoruz da sizde diyorsunuz ki, “ya bırak kala kala bize mi kaldı” diyorsunuz dimi? Böyle yapmayın. Şu anda Tokat’ta her kim ne faaliyette bulunuyorsa sanayide ticarette inanın onun bizde mutlaka bir karşılığı var bir desteği var. Ondan diyorum müsteşarınızı rahat uyutmayın diye. Ondan dolayı devamlı onu ziyaret edin, işiniz yoksa bile çayını kahvesini için. Olmadı baktınız yapmadı bana gelin” ifadelerini kullandı.

Gerçekçi, büyüme ihracata dayalı büyümedir

Tokat’a İhracatçılar Birliği Şubesi’nin açılmasının 100 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşılması ile mümkün olacağını ifade eden Bakan Zeybekci, “Tokat’ta kim varsa esnafından KOBİ’sinden, sanayisinden ihracatçısına kadar yeni işe başlayacak olan kardeşim ve ya yeni işe başlayacak olan hanım kardeşim dâhil olmak üzere Tokat Sanayi Ticaret odasına gidecek. Orada bizim yetiştirdiğimiz o uzman arkadaşımız onunla ilgili gereği ne ise yapacak.  Şimdi bu en son bu zirvede Ekonomi Bakanlığı olarak yaptığımız zirvede böyle bir kararımız var arkadaşlarımıza söylüyoruz, bunu takip edin. Tokat 20 milyon değil 100 milyon dolarlık bir ihracat rakamlarına getirilirse burada İhracatçılar Birliği’mizin bir şubesini, temsilciliğini açarız bunda hiç problem yok.  Ama 15-30 milyon dolarlık bir ihracat için bunu gerek görmüyoruz, Sanayi Ticaret Odamızla beraber biz bunu yaparız.  Gerçekçi, büyüme ihracata dayalı büyümedir. Namerde, merde muhtaç olmadan büyüme demek kendi finans imkânlarını kendi finans kaynaklarını yaratabilmek demek.  Değerlendiremediği yer altı yer üstü zenginliklerini değerlendirerek, akıl terini, alın terini de bu işin içine koyarak, ihracat yapmak ve medeni olarak Türkiye’ye getirdiği kimseye hesap ve faiz vermediği ihraç gelirleri ile büyümesini finansa etmek en milli büyümedir. Bu anlamda da çok başarılı olduk bunlar tesadüfü değil. Bu destanlar yazan Türkiye’nin sanayicileri esnafı olarak ne olur arkanıza bakmayın önünüze bakın. Yatırım teşviklerinde 2017 yılında 2016 yılında aynı dönemine göre yüzde 51 arttı. Rakamlarla konuşuyorum. Onlar istiyor ki Türkiye el açan Türkiye olsun. Onlar istiyor ki; 2002 yıllında olduğu gibi sizlerin bizlerin hepimizin ödediği yüz liralık verginin 87 lirasının faize gittiği Türkiye olsun istiyorlar. Şimdi 87 liradan 10 liraya düştü, bundan rahatsız oluyorlar. Dünya’nın 13. Büyük ekonomisi olmuş Türkiye’nin ürettiği verginin yüz lirasının 87 lirasını faiz olarak alınabilen bir ortamı kim istemez bunu istiyorlar” şeklinde konuştu.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.12.2017
Güncelleme Tarihi : 4.12.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar