FEN LİSESİ’NDE KİTAP OKUMA VE DEĞERLENDİRME ETKİNLİĞİ

14.12.2017
245 kez Okunmuştur.

  Tokat’ımızda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Okullu Okulsuz Okuyoruz, Yazıyoruz projesi kapsamında gerek öğrencilerin, gerek öğretmen ve idarecilerin kitap okuma, değerlendirme etkinlikleri devam ediyor. IHYA Balak Fen Lisesi öğrenci okuma grubu kitap değerlendirmesine İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da katıldı. Proje sorumlusu Keziban Özcan, yapılan etkinlik hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

 Okunan kitap ve proje ile ilgili düşüncelerini paylaşan Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı okumanın önemine değindi. Yazıcı’nın değerlendirmesi şöyle oldu:

 “ Mustafa Kutlu, ``Uzun Hikaye``de aslında dönemin hikayesini ve kendi içerisindeki merhameti, fedakarlığı da anlatıyor. Bazen mert insanların hayatın zorluklarını nasıl üstlenebildiklerini de gözler önüne seriyor. Ben hikayenin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Mustafa Kutlu duyguları bütünleştiren bir mimar inceliğinde okurlarına ve öğrencilere acısından nasıl daha farklı bir değerler manzumesi oluşturabileceğini de gösteriyor. Bu yönüyle Mustafa Kutlu kendini çok rahat hissettirebilen ve insanın içerisinde her sayfasında sanki bir değer ile karşılaşacakmış hissi bulduğu eserler ortaya koyuyor. Bence çok iyi seçilmiş bir kitap, inşallah bundan sonraki okuma güncenizde de yine farklı yazarlar; özellikle medeniyetimizin kurucu, değerler üreten yazarlarımız ile buluşursunuz. Bu yazarlar size yeni kapılar yeni ufuklar açar.

  Değerli arkadaşlarım sizler için en iyi eserleri ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Emek veren arkadaşlarımız ile projemiz her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Okumak aslında insanın kendisi ile ilişkili edinebileceği en önemli bir alışkanlıktır. Bizler de istiyoruz ki bu alışkanlığın yaşam tarzı haline gelmesine katkı sunalım. Çünkü şuna inanıyorum çocuklarım; eğer okursak bu dünya çok daha güzel bir dünya olacak. Bu çok önemli. Bu şehrin daha yaşanabilir bir şehir olacağını göreceğiz yakın gelecekte. Her yönü ile daha güzel olacak. Birinci manada anlaşılan fiziksel olarak gelişmişlik ve güzelliği kastetmiyorum. İnsan ilişkileri farklılaşacak; birbirimize daha anlayışlı, merhametli olacağız. Birbirimize değer verip farklı duygularımızı paylaşabileceğiz. Bu yüzden bu çalışmaları sadece bir proje olarak görmüyorum. Ve bu yüzden ilimizdeki değerleri meslektaslarımızın hepsi bizimle. Bu çalışmanın önemli bir oranda maya tuttuğu kanaatindeyim. İnşallah her geçen gün okuma maceramız artarak devam edecek.

  Son olarak okuma alışkanlığının yaşamınızın bir alışkanlığı olmasının sizler için çok büyük bir önem ifade ettiğinin tekrar altını çizmek istiyorum.”

  YAZAR VE ÖĞRETMEN MUSTAFA UÇURUM’DAN DEĞERLENDİRME

 

  Günün bir diğer konuğu da öğretmen ve yazar Mustafa Uçurum’du. Mustafa Uçurum da projeyi ve kitabı değerlendirirken “Mustafa Kutlu`dan bir hikaye ile okumaya başlamak çok isabetli bir karar. Kutlu ile başlayan bir okuma eylemi daha sonraki okumalar için bir girizgah olacaktır. Öğrencilerin genel anlamda kitabı beğenmiş olmaları ve okuma grubuna karşı olumlu bir tavır takınmış olmaları önemli bir başlangıç. Kitap için bir araya gelmek çok önemli. Kitabi merkeze almak öğrenciler için düşünce zenginliği oluşturacaktır. Öğrenciler oldukça istekli. Bu ve bundan sonraki okumaların daha renkli olacağını bizlere gösterdi. Levent beyin toplantıya katılmış olması da ayrı bir güzellikti. Levent beyin kitap hakkında verdiği küçücük not bile öğrenciler için olumlu farklı bakış açısı kazandırmış oldu.`` dedi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.12.2017
Güncelleme Tarihi : 14.12.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar