EL YAZMACILIĞI MESLEĞİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI KONUŞULDU

7.1.2018
191 kez Okunmuştur.

 “ Kırk Kızlar Kız Lisesi’nde” projesi kapsamında 4. söyleşi programı gerçekleştirildi.

            Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan etkinliğe kalıp oymacılığına ve el yazmacılığına büyük katkıları olan, Yaşayan 40 Kızlar Efsanesi kitabının yazarı Ayla Bağ’ın kitabında adı geçen Yasemin Ertaştan konuk oldu. 

            Ayla Bağ kitabının içerisinde yer alan kadınların hayat hikâyelerini öğrencilerle buluşturmak istediğini belirterek, ``Tokat yazmacılığı ile ünlü. Yazma üzerine tarih boyunca öncü olan bir il. Bu konuda günümüze kadar hep erkekler öncü olmuşlar. 650 yıllık tahta baskı sanatına sahip çıkan, günümüze güncelleyen ilk defa Yasemin Hanım bir kadın olarak basmakalıp üzerinde yeni modeller üretip, bize öncü olan bir insan. Yaptığı çalışmalarla Türkiye çapında dereceler alan birisi. O yüzden bizlere çok büyük bir örnek.” şeklinde konuştu.

            “Kırk Kızlar Kız Lisesi’nde” projesinin yürütücülüğünü yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Halise Özlem Çivilidağ, “Amacımız geleceğimiz olan öğrencilerimize yazarımızın kitabından yola çıkarak meslekleri tanıtmak ve bu yolda ilerlerken değerler eğitimi ile bütünleşmelerini sağlamaktır. Bu etkinliğimizde baskı kalıp üzerine yaptığı özgün çalışmalarıyla bu geleneğe sahip çıkan ve yaşayan ustalardan birisi olan Yasemin Ertaştan Hanım efendiyle bu mesleğin dünü bu günü ve yarınını konuşmak istedik. Başta Okul Müdürümüz Sayın Sevil Alaçam‘ın desteği ve Kırk Kızlar kitabının yazarı Ayla Bağ ile değerlerimize değer katmaya ve bunları öğrencilerimizle, Tokat’la paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

 

            Konuşmaların ardından Yasemin Ertaştan, ‘Tokat Yazmacılığının dünü, bugünü ve yarını’ üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.1.2018
Güncelleme Tarihi : 7.1.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar