TOKATLI YAZARLAR İLE BULUŞMAYA DEVAM

21.2.2018
261 kez Okunmuştur.

  Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi tarafından yürütülmekte olan ``Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz `` projesinin koordinatörü Keziban Özcan ``Okur Yazarlık Atölyesi`` yazar ziyaretleri hakkında bilgiler aktardı.

 

  Okur-yazar buluşmasına Plevne Anadolu Lisesi’nin okuryazar atölyesi öğrencileri katıldı. Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi kapsamında okuryazar atölyesi öğrencileri usta kalemlerle buluşmaya devam ediyor. Hayata geçirilen proje ile toplamda 549 Plevne Anadolu Lisesi öğrencisi okuma gruplarından faydalanıyor. 40 okuma grubunun oluşturulduğu çalışmada, 45 kitap setinin okunması planlanıyor. Gruplar ortalama altışar kitap okudu.Okur-yazar atölyesi öğrencileri; Usta Yazar Mahmut Hasgül ile bir araya geldi.Okur-yazar buluşmasına Plevne Anadolu Lisesi’nin okur-yazar atölyesi öğrencileri katıldı.

  Okul kütüphanesinde gerçekleştirilen söyleşide Plevne Anadolu Lisesi’nin yazmaya merak salmış gençleri Tokatlı Öğretmen-Yazar Mahmut Hasgül ile buluştu. Usta yazar söyleşide gençlere okumanın öneminden bahsetti. İyi bir yazar olmadan önce iyi bir okuyucu olmaları gerektiğini söyledi. Söyleşi havası içerisinde geçen buluşmada Yazar Mahmut Hasgül örnek bir deneme yazma planını öğrencilerle paylaştı. Yazar Mahmut Hasgül yaptığı konuşmada, “Herkesin mutlaka bir şeye ilgi ve yeteneği vardır. Başarısız insan yoktur, ilgi alanını bulamamış insan vardır. İlgi alanını bulan insan o alanda parlar, bulamayan insan körelir gider. Hafıza, insana ihanet eder yazılmayan her şey unutulmaya mahkûmdur. Bu nedenle mutlaka her şeyi not alın. Kocaman bir defteriniz olsun, okuduğunuz her kitaptan mutlaka alıntı cümleler yazın. Yazmaya başladığınız zaman o kocaman defterinizdeki alıntılar eşsiz bir kaynak olacak sizlere. İyi bir yazar olmadan öncesi iyi bir gözlemci olmalısınız, hayata dair her şeyi gözlemlemelisiniz çünkü çevrenizde o gözlemlediğiniz insanlar oluşturacak sizin kahramanlarınızı. Huysuz bir dede, inatçı bir anneanne, ilginç bir arkadaş” dedi. Yazı yazmanın altın kurallarından bahseden yazar deneme yazmaları konusunda öğrencilerden söz alarak söyleşiye son verdi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.2.2018
Güncelleme Tarihi : 21.2.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar