YENİ DOĞAN TARAMA PROGRAMININ ÖNEMİ ANLATILDI

5.6.2018
201 kez Okunmuştur.

  Bu kapsamda Erbaa İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Özlem Şahin radyo programına katılarak hastalık hakkında bilgi verdi. Aile Sağlığı merkezleri bekleme salonlarında LC ekranlarda bilgilendirme videoları yayınlandı ve Ebe Kübra Öztürk, Ebe Yeşim Ünal, Ebe Hatice Ata, Ebe Gülennur Özer, Ebe Hacer Şahin ve Hemşire Enise Yolaçan tarafından bilgilendirme stantları açıldı.

            İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yenidoğan Tarama Programının tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığı programları içerisinde çok önemli yeri olan koruyucu sağlık hizmeti olduğu belirtilerek, ``Fenilketonüri kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Hastalıkta bir protein yapıtaşı olan fenilalanin metabolize edilemez, kanda birikir ve geriye dönüşümsüz beyin hasarı yaratır. Erken tanımlanıp tedavi edilmediği takdirde kaçınılmaz son ağır zihinsel geriliktir. Ülkemiz hastalığın en sık izlendiği ülkelerdendir.

            Ülkemizde her yıl 1 Haziran “Ulusal Fenilketonüri Günü” olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır.`` denildi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.6.2018
Güncelleme Tarihi : 5.6.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar