SİYASİ PARTİLERDEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

27.6.2018
396 kez Okunmuştur.

AK Parti İl Başkanı Polat: “Tüm kumpaslar bozuldu.”

MHP İl Başkanı Çalışkan: “MHP tabanı hiçbir yere gitmemiştir.”

CHP İl Başkanı Menekşe: “Halkımız böyle istedi.”

Tokat Milletvekili Durmaz: “Eşit şartlarda bir yarış olmadı.” 

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinin ardından siyasi partiler seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti İl Başkanı Metin Polat, Cumhur ittifakının başarısına dikkati çekti. MHP İl Başkanı Onur Çalışkan ise yeni hükümet siteminin Türkiye Cumhuriyeti Devletinde uzlaşmayı, milli birlik ve beraberliğin sürdürülmesini teminat altına aldığını vurguladı. CHP İl Başkanı Ali Menekşe CHP oylarının seçim barajını aştırma adına İYİ Parti ve HDP`ye kaydığını belirtirken, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmediğini kaydetti.

            Tokat`ta 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı seçimlerde son rakamlara göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 64,6 (240 bin 405 oy), Muharrem İnce yüzde 25,3 (94 bin 319 oy), Meral Akşener yüzde 8,6 (31 bin 922 oy), Temel Karamollaoğlu yüzde 1 (3 bin 836) aldı; milletvekili seçiminde ise Cumhur İttifakı yüzde 66,3 (256 bin 298 oy / AK Parti yüzde 49,9 192 bin 914 oy / MHP yüzde 16,4 63 bin 384 oy), Millet İttifakı yüzde 31,3 (120 bin 919 oy / CHP yüzde 20,7 79 bin 958 oy, İyi Parti yüzde 9,3 36 bin 116 oy), diğer yüzde 1,6 (6 bin 269 oy) aldı.

            Sonuçlara göre 3 milletvekilini Ak Parti (Yusuf Beyazıt / Mustafa Arslan / Özlem Zengin), 1 milletvekilini CHP (Kadim Durmaz), 1 milletvekilini de MHP (Yücel Bulut) çıkardı. Cumhurbaşkanlığında ise Cumhur İttifakının adayı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en çok oyu alan isim oldu.

SİYASİYELERDEN DEĞERLENDİRMELER

Seçimin ardından ilk mesai gününde siyasi partilere sonuçların yansımalarını takip ettik.  AK Parti İl Başkanı Metin Polat, CHP İl Başkanı Ali Menekşe, MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, Milletvekili Kadim Durmaz, Milletvekili Adayı Gülperi Coşar seçim sonuçlarını değerlendirdi.

AK PARTİ İL BAŞKANI METİN POLAT:

“TÜM KUMPASLAR BOZULDU”

            Tokat`ta yüzde 48,9/192 bin 914 oy alarak üç milletvekili çıkaran AK Parti`den açıklama yapan İl Başkanı Metin Polat,  Cumhur ittifakının çok güzel bir sonuç aldığını belirterek, ``Öncelikle sonuçların milletimizi, vatanımıza hayırlı olmasını diliyorum. Baktığımız zaman dünyaya karşı Amerika’sı, Pensilvanya’sı, PKK’sı bütün terör örgütleri ve birçok dünya ülkesinin aylardır yaptığı propagandaya rağmen ülkemiz güzel bir mücadele verdi, sonunda da Cumhur ittifakı çok güzel bir sonuç aldı. Reisimize yönelmiş olan tüm kumpaslar milletimizin ferasetiyle bozuldu. Yeni bir sisteme geçtik, bundan sonrası daha farklı olacak. Çok daha hızlı koşacağız, hızlı üreteceğiz ve dünya ülkeleri arasındaki yerimizi güçlenerek sürdüreceğiz. Ben önümüzdeki dönemin çok çok güzellikler getireceğine canı gönülden inanıyorum. Bundan da hiçbir endişemiz yoktur. Güzel bir birliktelik oldu, MHP ile kurulan birliktelik. Karşımızdaki gurupların kimler tarafından bir araya getirildiği düşünülürse BBP ve MHP ile birlikte güzel mücadele verildi. Bu birliktelik Allah’ın izniyle her geçen gün güçlenerek devam edecektir.`` diye konuştu.

``MİLLETİMİZİN FERASETİNE GÜVENİYORUZ``

            Milletin ferasetine güvendiklerini ifade eden Polat, ``Meclisle ilgili ortaya çıkan sonuca gelecek olursak elbette biz daha üst notlarda bir sayı arzu ediyorduk ama milletimiz böyle takdir etti. Bunun için de milletimizin ferasetine biz güveniyoruz. Milletimiz nasıl bir görev verecekse, Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi biz bir hizmet kervanıyız ve hizmet etmek için yola çıktık. Dolayısıyla bu hizmet kervanında milletimiz bize nerede görev verecekse orada göreve devam edeceğiz. Koşturmaktan, çalışmaktan başka çaremiz yok, bunu artırarak sürdürmemiz gerektiğini de biliyoruz. Karşımızdaki şer ve kirli ittifaka rağmen rabbimiz bize lütuf etti yola devam ediyoruz. Seçim sonuçları teşkilatımıza coğrafyamıza, gönül coğrafyamıza hayırlar getirsin” ifadelerini kullandı.

MHP İL BAŞKANI ONUR ÇALIŞKAN:

``MHP`NİN TABANI HİÇBİR YERE GİTMEMİŞTİR``

            Yüzde 16,4/63 bin 384 oyla Tokat`tan bir milletvekili çıkaran MHP`de açıklama yapan İl Başkanı Onur Çalışkan, ``Milliyetçi Hareket Patisi 24 Haziran seçimlerinde bütün anket şirketlerinin tepemize basmalarına, algı yaratmaya çalışmalarına rağmen; MHP`yi böldük, artık MHP kalmadı demelerine rağmen; kamuoyunda ciddi bir olumsuz algı oluşturmalarına rağmen kimsenin beklemediği kadar güçlü ve diri bir şekilde çıkmıştır. Bu noktada Türk Milletine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu sonuçlar göstermiş ki MHP`nin tabanı hiçbir yere gitmemiştir. Gitmediği gibi de yeni seçmenlerimiz MHP`ye teveccüh göstermişlerdir. Zor bir seçim sistemiydi, zor bir dönemdi. Zira biliyorsunuz ittifaklar dolayısıyla özellikle Cumhur İttifakının milletvekili çıkarabilme sayıları daha da artmıştı. Buna rağmen MHP ilimizde hamd olsun bir milletvekilini hiç sorun yaşamadan çıkarmayı başardı. Hedeflerimiz daha büyüktü ama Cenab-ı Allah bunu nasip etti.`` şeklinde konuştu.

TOKAT ÖZELİNDE DEĞERLENDİRME

            Seçim sonuçlarını Tokat özelinde değerlendiren Çalışkan, ``Tokat teşkilatları Tokat`ta Milliyetçi Hareket Parti`sine gönül verenler aslında bir milletvekilinden çok daha fazla kazanım elde etti. Milliyetçi Hareket Partililer artık Tokat`ta kendilerine olan güveni kat be kat katlamaları gerektiğini, bu algıların yıkıldığını dosta düşmana gösterdi. Bir milletvekilinden daha önemli kazanımımız Milliyetçi Hareket Partisi yeniden kendine gelmenin gururunu ve onurunu yaşadı. Zira biz Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli`ye operasyon düzenlenen en zor günlerde bile yanındaydık ve bu inanca sahiptik. Seçmenimizin de bu inancı yeniden bizlerle birlikte yakalamasından dolayı son derece mutlu ve sevinçliyiz. Tokat`a inşallah kıymetli Milletvekilimiz Yücel Bulut`un çok ciddi faydaları ve katkıları olacaktır. Milletvekilli ve Cumhurbaşkanı seçimleri bitmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi`nin kapısı bundan sonra her seçmene her vatandaşımıza sonuna kadar açıktır. Bu memleketin sağcısı da solcusu da Alevisi de Sünnisi de Milliyetçi Hareket Partisine oy vereni de vermeyeni de gelip dertlerini, sıkıntılarını paylaşıp dert ve sıkıntılarına çözüm arayabilirler. Biz kendisini milletine adamış bir siyasi partiyiz. Oy versin vermesin bu milletin bütün mensuplarını seviyoruz ve sevmeye de devam edeceğiz. Gönüllerinde olmaya da devam edeceğiz.`` diye konuştu.

``CUMHUR İTTİFAKI BÜYÜK KAZANIM ELDE ETTİ``

            Türkiye açısından seçim sonuçlarına bakıldığında Cumhur ittifakı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 24 Haziran seçimlerinde büyük bir kazanım elde ettiğini ifade eden Çalışkan, ``Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk turda çok ciddi bir oyla en yakın rakibine yüzde 20`ye yakın bir fark atarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Elde bulunan veriler de göstermektedir ki hem Adalet ve Kalkınma Partili kardeşlerimiz hem de Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimiz genel başkanlarını, liderlerini sonuna kadar dinleyerek tercihlerini bu yönde gerçekleştirdiler. Bu da ayrı bir sevinçtir. Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi başlayıp 24 Haziranda sonlanacak bir ittifak değildir. Cumhur İttifakı 24 Haziran sonra da devam edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini lider ülke Türkiye olma yolunda 2023`e hazırlayacak bir ittifaktır. Cumhur İttifakı içeride ve dışarıda vatanına milletine kastı olan ne kadar şer odağı varsa her biri temizlenene kadar devam edecek bir ittifaktır. Bu ittifakın en güçlü paydası ve paydaşı Milliyetçi Hareket Partisi`dir. Bunu kamuoyu çok ciddi bir şekilde görmüştür. Vicdanlarında da bunu kanıksamıştır. Çıkan sonuçlarda da Cumhur İttifakının kamuoyunun vicdanında ne kadar kabul gördüğünü hep birlikte görmüş olduk.`` değerlendirmesinde bulundu.

YENİ SİSTEM BİRLİK VE BERABERLİĞİ TEMİNAT ALTINA ALDI

            Yeni hükümet siteminin Türkiye Cumhuriyeti Devletinde uzlaşmayı, milli birlik ve beraberliğin sürdürülmesini teminat altına aldığını vurgulayan Çalışkan, şunları kaydetti:

            ``Buradan diğer siyasi parti lideri kardeşlerime de seslenmek istiyorum. Gönüllerindeki sonuç olmamış olabilir. Gönüllerindeki sonuç gerçekleşmemiş olabilir. Biz seçim sathında hep bir dua ettik, `Allah`ım sen memleketimiz için en hayırlı olan neyse onu nasip et. Eğer vatandaşlarımızın gönüllerindeki olmayacaksa da nasip olanı hayırlı kıl` dedik. Cenab-ı Allah hayırlı olanı nasip etti. İnşallah nasip olanı da hayırlı kılacaktır. İnanıyoruz ki bu ülkede yaşayan devlet ve millet düşmanları hariç, teröristler hariç hiç kimsenin vatandan ve milletten başka bir kaygısı yok. Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerimiz de, Alevi kardeşlerimiz de Saadet Partili kardeşlerimiz de bizim kardeşimizdir. Yeni sistem özellikle ve özellikle bir şeyi teminat altına alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde uzlaşmayı, milli birlik ve beraberliği bundan sonra sürdürülebilir bir hale getirmeyi bir teminat altına alıyor. Zira bundan sonraki seçimlerde de yüzde 51 zorunluluğu var. Bundan dolayı bu saatten sonra Türkiye`de hiç kimse çatışma adına bir siyasi politika değil, birleştirici ve uzlaşmacı bir siyaset izlemek zorunda. Milliyetçi Hareket Partisi bu başarıdan dolayı bütün kamuoyuna, bütün vatandaşlarımıza minnettardır. Ve kapıları sonuna kadar bütün vatandaşlarımıza, bütün kamuoyuna sonuna kadar açıktır. Oy versin vermesin bütün vatandaşlarımız burada eşit haklara eşit hürriyetlere, eşit muameleye maruz kalacaktır. Bu memlekete vergi veren, bu memlekete hizmetten bütün vatandaşlarımız `siz bizim partimize oy verdiniz, vermediniz` sorgusuna asla mazhar olmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi dün olduğu gibi bugün de bu ilde, memlekette adalet adına mücadele edecektir. Tüm vatandaşlarımız özellikle Millet İttifakındaki vatandaşlarımız müsterih olsunlar.``

CHP İL BAŞKANI ALİ MENEKŞE:

“OYLAR İYİ PARTİ VE HDP`YE KAYDI”

            Yüzde 20,7/79 bin 958 oyla bir milletvekili çıkaran CHP`den açıklama yapan İl Başkanı Ali Menekşe, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak günahıyla, sevabıyla seçim sonuçlarını kabul etmemiz gerekir. Bu demokrasinin bir gereğidir. Halkımız böyle istedi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletvekillerimiz ve örgütümüzle birlikte gereken çabayı gösterdik. Birebir sıkılmadık el, gidilmedik köy bırakmadık. Ama takdir böyleymiş. Oylarımızda biraz düşüş görülmekte. Bu da İYİ Parti ve bazı partilere kayan oylarımızdan. Oy dağılımına baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin 94 bin 319 oy, CHP Milletvekili dağılımına baktığımızda 77 bin 812 oy almışız. Bu bir önceki milletvekili seçimlerindeki oyumuzla hemen hemen aynı. Büyük bir oy kaybı görünmüyor. Fakat Sayın İnce büyük bir oy patlaması yapmış ve 94 bin 319 oy alarak 40 senelik CHP’nin ulaşamadığı bir oya ulaşmış Tokat’ta.” dedi.

            CHP’den İYİ Parti ve HDP’ye oy kaydığını söyleyen Menekşe, seçmenin adı geçen partilerin barajı aşmaları düşüncesiyle böyle bir durumu düşündüğünü söyledi.

TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ:

``EŞİT ŞARTLARDA BİR YARIŞ OLMADI``

            CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise sonuçların hayırlı olmasını dileyerek, şunları kaydetti:

            “Aziz milletin sandıkta verdiği karar bu saatten sonra herkes kendi üzerine düşeni yapmadıklarını, yapamadıklarını ya da yaşadıklarından ders alıp bir sonraki seçime hazırlanmanın biz siyasetçilerden beklenen olduğuna inanıyorum. Tabi eşit şartlarda bir yarış olmadı. Ne Cumhurbaşkanlığı boyutuyla ne de genel seçimler boyutuyla. Devletin tüm kurum ve kurulları alanlarda sanki iktidar partisinin birer neferi gibi ziyaretini ettiğimiz okullarda gördük.  Bunu alanlarda gördük. Köylerde gördük. Milletvekili adaylarının, Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul müdürleri aracılığıyla okullara toplayıp aba altından sopa gösterir gibi propagandaya alet edildiklerini gördük. Bunlar son derece önemli. Genel Başkanımızın sürekli uyardığı çok önemli 4 konu var. Okula, kışlaya, camiye, yargıya siyasetin girmemesi. Ama bunların hepsinin birbiriyle iç içe olduğu seçim süreci yaşadık. Tokat’ın en göreceli yerinde şehre girerken DSİ duvarlarında ne acı ki İlçe Seçim Kurulu da bu ilin mülki amirleri de kolluk güçleri de yasal görevlerini yapıp onları indiremediler. Halil Rıfat Paşa İlkokulunun orada, yine başka yerlerde seçim yasağı başladığı halde ilçeler dahil birçok yerde parti afişli giydirilmiş araçların, bayrak ve flamalarının indirilmediğine tanık olduk. Bu bizim demokrasi geleneğimize ve devlet olma geleneğimize yakışmıyor. Ama insanoğlunun bir özelliği var. Biz bu olumsuzlukların bu ülkede yaşanmamasını ümit ediyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız bu ülkede aşağı yukarı 81 miting yaptı. Sayın Cumhurbaşkanının 3 katına yakın bir mitingdi. Hal böyle olunca insanlara ulaşma noktasında her şey yapıldı. 81 Milyonu kucaklama noktasında. Hızla, bu ülkenin sıkıntı yaşadığı bir siyasi partinin Cumhurbaşkanı değil, 81 milyonu kucaklayan bir Cumhurbaşkanı anlayışı anlatıldı. Biz bundan sonra bunların yaşanmamasını, o makamın yaşanmışlıklardan ders alıp hiç kimseyi aşağılamadan, kullandığı dili, usulü biraz daha saygın bir noktaya çekmesi noktasında herkesin ders almasını diliyoruz.

AMACIMIZ TOKAT’TA EN AZ 2 MİLLETVEKİLİ İLE PARLAMENTODA TEMSİL EDİLMEKTİ

            Bizim amacımız Tokat’ta en az 2 milletvekili ile parlamentoda temsil edilmekti. Siyaseten milli ittifak yaptığımız partiler için sayın Genel Başkanımızın yürüttüğü kucaklayıcı, birleştirici üslupla devam ettik. Ama yeteri kadar başarılı olabildik mi, olamadık. Tabi o da diğer siyasi partilerin kendi dinamikleriyle değerlendirmesi gereken bir konu. Belki hedeflerini iyi saptayıp doğru hedefe doğru yönelmediler. Ya da farklı sıkıntılar oldu. Yani Tokat’ta daha başarılı olmayı bekliyorduk.``

``SIKMADIK EL BIRAKMADIK``

            CHP Milletvekili adaylarından Gülperi Coşar da, “Biz hep sahadaydık. Sıkılmadık el bırakmadık. Halkımızdan ödünç oy istedik. Ama şunu gördük. İl Başkanımla dün iki ilçe gezdik o 2 ilçe de giydirilmiş arabalar, bütün inşaatlardan sarkmış pankartları bile indirtemedik. Jandarma Komutanına söyledik, polise söyledik ve müşahitlerimize gerekli itimadı, en basitinden Sulusokak’ta 2 tane gençlik kolundaki arkadaşlarımıza saldırı yapıldı. Yani beyaz insanla siyah insan gibi olduk. Biz zenci konumuna getirildik. Amerika’da da öyleydi. Ama Obama seçimi kazandı. Bir gün biz de mutlaka kazanacağız. Çalışıyoruz çünkü” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.6.2018
Güncelleme Tarihi : 27.6.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar