UNESCO İLE TÜM DÜNYAYA TANITILACAK

29.7.2018
232 kez Okunmuştur.

  “  Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesi Adaylık Süreci ve Tokat’taki mirasın Bütünleşik Yönetimi ve tanıtımı” konulu toplantı gerçekleştirildi.

Tokat’ta Danişmentliler döneminde kalma tarihi bir yapı olan Yağıbasan Medresesinde yapılan toplantıya Vali Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

  ŞEHRİN DEĞERLERİ BERABER KORUNACAK

  Programın açılış konuşması Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan tarafından yapıldı. Başkan Özcan Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesi Adaylık çalışmaları ve gelinen süreç ile ilgili bilgiler verdi. Dünya tarih turizminde önemli yerleri gezip görmek isteyen turistlerin önce Dünya Miras Listesine baktıklarını belirten Başkan Özcan, şehre gelen turist sayısını artırmak için UNESCO sürecinin çok önemli olduğunu kaydetti. Başkan Özcan, şehrin bütün değerlerinin beraberce korunması gerektiğine dikkat çekerek, “UNESCO süreci uzun soluklu bir süreçti. Biz Niksar Belediyesi olarak öncelikli 2002 yılında tarihi kentler birliğine üye olarak Niksar’daki eserlerimizi korunması, restorasyonu ile ilgili sürecin adımını attık.  Niksar’ın bir özelliği var, bu süreç belediye başkanlarımız değişse de asla değişmez. Niksar’ın en önemli özelliği bu sürekliliği takip ediyor ve birbirinin yaptığı işlerin üzerine mutlaka bir şeyler inşa etmek bir diğerinden daha fazla iş yapma rekabeti Niksar’da ziyadesiyle fazla.  Dünya da tarih turizmi noktasında dünyayı gezmek isteyen turistler önce Dünya miras listesine bakıyor. Dünya miras listesine bakıyor ki Türkiye’de neresi var, nereyi görebilirim diye. O yüzden bu sürecin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Alan yönetimi yönetim planı bize neyi sunuyor? Normalde Kültür Bakanlığı kamuyu temsil ediyor, Niksar Belediyesi kamuyu temsil ediyor, bu insanlık eserleri ve ecdadımızın bıraktığı bu eserleri sadece kamu eli ile korunması değil, şehrin sivil toplum örgütleri ile sivil anlayışla da sahip çıkarak korunmasını beraberinde getiriyor. Niksar da ki Sivil Toplum Örgütlerimizi de bu sürecin içine dâhil edeceğiz, şehrin bütün değerlerini hep beraber koruyacağız. Sadece kamu eliyle korumak artık geride kaldı.  Şu anda bizimle beraber 7 tane ilimiz, ilçemiz daha geçici listeye dahil edildi. Türkiye’den 78 tane şu anda geçici listede olan proje var. Bu şunu gösteriyor 78 tane belki dünyanın hiçbir ülkesinde dünya miras listesine girmeyi bekleyen şehirler yoktur, sadece Türkiye de var buda Anadolu medeniyetinin zenginliği” dedi.

  TOKAT İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

   Niksar’ın yanı sıra Tokat’ta da Danişmentliler döneminde kalma çok önemli eserlerin var olduğunu belirten Vali Ömer Toraman, Tokat’ın topyekûn olarak meseleyi sahiplenmesi gerektiğini belirterek, “Bu aslında çok önemli bir hadise, Tokat’ta yaşayanlar için çok önemli dolayısıyla bunun bilincine varmamız gerekiyor. Bütün topyekûn Tokat olarak, yalnızca Niksar’ın Belediyesi’nin omuzlarına yüklenecek bir yük değil bu. Asıl hedef asıl listeye girmesi, bu konuda Tokat vilayetinin topyekûn meseleyi sahiplenmesi ve üzerine düşen bir vazife varsa onu yerine getirmesi gerekiyor. Onun içinde öncelikle farkına varmamız gerekiyor. Bu toplantıda benim asıl gayem bu” dedi. 

 Vali Ömer Toraman’ın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Şehir Plancı Duygu Mert ve Kültür Turizm Uzmanı Pınar Kuşseven sunum yaptı. Program Niksar Belediyesi Etüd Proje Müdürü Danişmend Hüseyin Şahin ve UNESCO Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alan Başkanı Öğretim Görevlisi Yaşagül Ekinci’nin konuşması ile devam etti.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.7.2018
Güncelleme Tarihi : 29.7.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar