98/2 TERTİP 2`İNCİ KADEME ACEMİ ERLER YEMİN ETTİ

29.7.2018
163 kez Okunmuştur.

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı`nda acemi eğitimini tamamlayan 98/2 tertip 2`inci kademe acemi erler dün düzenlenen törenle yemin etti.

            Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören 48`inci Piyade Eğitim Alayı Tarihçesini okunmasıyla başladı. Ant içme töreni için alay sancağının yerini almasının ardından acemi birliğinde eğitimi tamamlayan bin 600 er ve 2`inci Hudut Eğitim Tabur Komutanı Piyade Yarbay Oğuz Timur tarafından yemin ettirildi. Daha sonra Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral Şeref Öngay`ın yemin eden erlere gönderdiği tebrik mesajı okundu.

            Öngay’ın yemin eden erlere göndermiş olduğu Komutanlık tebrik mesajının okunmasının ardından 1998-2 Tertip 2. Kademe erler adına birliğe ilk katılan piyade er Mehmetçik Yaş Kütüğüne plaket çaktı.

            Acemi erlerin yemin töreni daha önce kışlada vatani görevini yapan ve şuanda da vatani görevini kışlada yapmakta olan evlatlarının yemin törenine katılan misafirlere katılım belgelerinin verilmesiyle devam etti. Daha sonra ise eğitim, atış ve spor konularında başarılı olan erlere belge ve ödülleri verildi.  Ant içen erler adına yapılan konuşmanın ardından  ‘Bu vatan kimin’ adlı şiir okundu.

  Hudut Tekmili’nin okunmasının ardından göreve yeni başlayan Garnizon ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel katıldığı ilk törende ilk konuşmasını  yaptı.  Piyade Albay Rıfat Dönel, “Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur. Askerlik göreviniz, ileride çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Artık kutsal görev sırası sizde! Silahlı kuvvetlerimizin en genç Mehmetçikleri olarak sizlere güveniyor ve iyi birer asker olacağınıza yürekten inanıyorum. Ettiğiniz bu kutsal andın, size, ailelerinize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

            Vatani görevini yapan Mehmetçiklere seslenen Dönel, şöyle devam etti:

            `` Bu yemin ile sizler milletimize sadakat ile hizmet edeceğiniz, emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi, ulusumuzun güvenine layık olacağınızı ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz.

            Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar, su kadar toprak kadar kutsaldır, elzemdir. Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın; vatan, bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum.

            Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi, aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusunun hizmetinde olan Türk silahlı kuvvetlerimiz gücünü; Atatürkçü düşünce sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi olan bağrından çıktığı yüce Türk milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur.``

            Törene Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutan Vekili, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin katıldı. Yemin töreni konuşmanın ardından tören geçişi ve Vatan Marşının okunması ile sona erdi. Mehmetçiklerin yemin törenine katılan ailelerinin tören sonrası askerleriyle kucaklaşma anları ise duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.7.2018
Güncelleme Tarihi : 29.7.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar