HEP BERABER ÇOCUKLARIN SESİ OLALIM!

19.10.2018
198 kez Okunmuştur.
Vicdan Hareketi Derneği olarak, Tokat`ta ilk celsesi gerçekleştirilen ``çocuğun cinsel istismarı`` davasına gözlemci olarak katıldık. Dava süreci devam ettiği için hukukun kararı ortaya koyulmadan, masumiyet karinesi gereği bu meselenin özelinde herhangi bir yorumda bulunmayacağız. Ancak bu ve bunun gibi olası suçlar hakkında toplumumuza düştüğünü düşündüğümüz birtakım görevleri hatırlatmak amacı ile bir açıklama yapma gereği hissettik.
   Öncelikle devletimizin hazırlattığı kamu spotlarında da vurgulandığı gibi bu suç ile ilgili ``olmaz öyle şey`` dememeyi öğrenmemiz gerekiyor. Ayrıca çocukların, yetişkin bireyler gibi hakkını müdafaa edemeyeceğini ve kolaylıkla zorbalık kullanılarak sesinin kısılabileceğini bilmeliyiz. Ailelerin, çocuğun her zaman yanında olduğunu hissettirmesi ve onlarla açık bir iletişim kurması, çocuğun kötü niyetli kişilerden korunmasının ilk aşaması sayılabilir. Küçük yaşlardan itibaren iyi dokunuş ile kötü dokunuşu ayırt etmesini sağlamak da önemlidir. 
Önleyici tedbirler alındıktan sonra bile böylesine mide bulandırıcı durumların yaşanabildiğini üzülerek müşahede ediyoruz. Adli mercilere böyle olaylar intikal ettiği takdirde ise sivil topluma düşen, bu işleri takip etmek; toplumun bu konularda ne rehavet ne de panik havasına kapılmasını engellemektir, diye düşünüyoruz. Ancak Anadolu şehirlerinde bu konular hakkında ``görmezlikten gelme`` yaklaşımının daha ağır bastığını esefle takip ediyoruz. Sivil kuruluşların, sorunları halının altına süpürmeden makul bir duruş ile alması gereken görevlerin olduğu kanaatindeyiz.
Netameli bir konu olan bu mesele hakkında birkaç cümle ile bir şeyler söylemenin kifayet etmeyeceği malumunuzdur. Ancak şehir imajı, aile saygınlığı vs. gibi birtakım mülahazaları öne sürerek, bu işlerin doğru değerlendirilmesini sağlayamazsak, çok daha fazla çocuğun canının yanmasına engel olamayacağız. Bunların altını çizerken, toplumdaki güvensizliği artırıcı bir kaos ortamından bahsetmiyoruz. Biz, yine iyi ilişkiler kurup, dayanışma içinde olacak; lakin tedbirimizi elden bırakmayacağız. Hukuken ve toplum nazarında ise çocukların örselenmemesi için bu tip davalarda çocukların ifadelerinin yalnızca bir kez ve uygun ortamlarda alınması gerektiği de en temel düşüncelerimizden bir tanesidir.
Gerekli alaka ve itinanın gösterilmesi dileğiyle kamuoyuna arz ederiz.
VİCDAN HAREKETİ DERNEĞİ
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.10.2018
Güncelleme Tarihi : 19.10.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar