TÜRKİYE, CUMHURİYETLE HAK ETTİĞİ YERE ULAŞTI

31.10.2018
156 kez Okunmuştur.

   Vali Toraman, ``Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde Türkiye, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygın yerini almıştır.`` dedi.

            Cumhuriyetin 95. yıl dönümü Tokat`ta çeşitli etkinliklerle kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları hafta sonu Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Dün gerçekleştirilen programlar ise Valilik Makamında Tebriklerin Kabulü ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören ve tören geçişi ile devam etti. Cumhuriyet`in kuruluşunun 95. yılı kutlamaları çerçevesinde Tokat Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören son kararname ile Kütahya Valiliğine atanan Vali Dr. Ömer Toraman, Garnizon Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu`nun halkı ve tören birliklerini selamlaması ile başladı. Kutlamalara katılan vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı. Daha sonra İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayram mesajının okunmasının ardından Tokat Valisi Ömer Toraman günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, şunları kaydetti:

            ``Büyük Atatürk’ün öncülüğünde kurulan; siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, bir kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

            Bizlere, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

            Milletimizin bağımsızlık savaşını kazanmasının ardından, o günün milli ve milletlerarası şartlarında olabilecek ve uygulanabilecek devlet yönetim tarzı, Cumhuriyet olarak kabul ve tespit edilmiştir. Cumhuriyet rejimi, bir vatandaşlık bilinci oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir.

            Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde Türkiye, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygın yerini almıştır.

            Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk, 95 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve Cumhuriyetimizi daha da yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır.

            Tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet rejimi, Atatürk’ün çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

            Türkiye’nin, her alanda muasır medeniyet ölçütlerini yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı kalkınmış bir ülke durumuna gelmesi temel amacımız olmalıdır.

            Daha güzel yarınlar için, hayatın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı seçmeliyiz.

            Türk Milleti, bugün karşılaşılan zorlukları ve gelişme yolunda önüne çıkabilecek engelleri geçmişte olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde, yine aynı azim ve kararlılıkla aşacaktır.

            Milletimizin ortak bilinci, birlik ve beraberliği bu süreçte en büyük gücümüz olacaktır.``

GENÇLERE SESLENİŞ

            Konuşmasında gençlere seslenen Vali Toraman, ``Ülkelerin ekonomik, siyasal ve sosyal çıkarları uğruna birbirlerine karşı amansız bir mücadelenin sürüp gittiği bir dünyada yaşıyoruz. Memleketimiz de şüphesiz bütün bunların etkisinin dışında değildir. Aksine coğrafik ve jeopolitik konumu nedeniyle bahsettiğim mücadelede açık ve gizli, türlü oyun ve tertiplerin tezgâhlandığı çok hassas bir bölgenin içindedir. Diğer taraftan, Türkiye’nin her alanda güçlü olmasını istemeyenler vardır ve her zaman olmuştur. Bu gerçeği daima göz önünde bulundurarak düşmanlarımıza asla amaçlarını uygulama ortam ve fırsatını vermemeliyiz. Milli ve manevi değerlerine bağlı dürüst, çalışkan ve azimli insanlar olarak ülkemizi çağdaş devletler seviyesinin üzerine çıkaracak çalışmalar içinde yerinizi alacaksınız.`` diye konuştu.

VALİ TORAMAN VEDA ETTİ

            Tokatlılara hitap ederek veda konuşması yapan Vali Toraman, ``27 Ekim tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararı ile Tokat Valiliği görevinden Kütahya Valiliği görevine atanmış bulunuyorum. Bu vesile ile siz kıymetli Tokatlı hemşerilerime arz-ı veda ediyorum. Allaha emanet olunuz. Allahaısmarladık. Hepinizi bu büyük günde sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. En büyük bayramınız kutlu olsun.`` ifadelerini kullandı.

GÖSTERİLER İLGİYLE TAKİP EDİLDİ

            Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yarışmada dereceye giren şiirlerin okunmasıyla devam etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli de bir gösteri yaptı. Gösteri özellikle çocuklar tarafından ilgiyle izlendi. Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tekvando gösterisi ve güreş merkezi sporcularının akrobasi gösterisi ise hem protokol hem de halk tarafından heyecanla izlendi.

            Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Kazova Derneği Halk Oyunları Topluluğu bir gösteri sundu.

            Gösterilerin ardından ödül törenine geçildi. Orta öğretim okulları arası şiir okuma yarışması birincisi Gazi Osman Paşa Lisesi öğrencisi Melih Sönmez, ikinci Ebrar Buse Özbakır, üçüncüler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Melike Döner ve Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Bedriye Gürel’e ödüllerini Vali Ömer Toraman verdi. Resmi geçit töreni ile Cumhuriyet Meydanında program sona ererken protokol ardından Taşhan’daki Cumhuriyet Halk resepsiyonu ve müzik dinletisine katıldı. Halka yemek ikramı da yapıldı.

            Törene Tokat Valisi Ömer Toraman, Garnizon Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Kadim Durmaz, Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.10.2018
Güncelleme Tarihi : 31.10.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar