HALKTA KARŞILIĞI OLAN BİR ADAY İSTİYORUZ

31.10.2018
310 kez Okunmuştur.

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Tokat`ta göç ve ekonomi tablosu, tarım ve hayvancılık konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kırsal nüfusunun azalmasını engellemek, sabit tutmak ya da artırmak için tarım ve hayvancılık faaliyetlerine ağırlık verilmesi, çiftçiye gerekli desteğin sağlanması gerektiğini belirterek Başkan Sağol, ``Tokat da, Tokat`ın ilçeleri de artık kabuğunu kırmalıdır. Tokat`ın tarım potansiyelini, hayvancılık potansiyelini artırmamız gerekiyor. Çiftçinin ürettiği ürünlere pazar bulmamız gerekiyor.`` dedi. Yerel seçim çalışmaları kapsamında adayların belirlenmesi için komisyon kurulduğunu söyleyen Sağol, ``Halkta karşılığı olan bir aday istiyoruz. Bize yakın halkı kucaklayan bir adayla çıkacağız.`` dedi.

            İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, hafta sonu basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda Tokat`ta göç ve ekonomi tablosu, tarım ve hayvancılık konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda İl Başkanı Ömer Sağol`un yanı sıra Merkez İlçe Başkanı Nermin İspirli Kurddan ve parti yönetimi de hazır bulundu.

            İYİ Parti olarak Tokat`a ve Tokatlılara hizmet etmek için yola çıktıklarını ifade eden İYİ Parti İl Başkanı Ömer Sağol, Tokat’ın, hiçbir dönem olmadığı kadar zor bir süreçten geçtiğini söyleyerek, “Tarımıyla, hayvancılığıyla, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle gelişim göstermesi gereken Tokat, AKP döneminde ranta dayalı bir büyüme gösterdi. İstihdamda hizmet sektörü ağırlıklı hale geldi. Geldiğimiz noktada köylerimiz, beldelerimiz, ilçelerimiz boşaldı. İnsanlarımız ya Tokat`a geldi, ya da başka illere göçtü. Bu mantık ile köylerimiz ve ilçe merkezlerimiz terk edilmiş mekanlar hâline gelecektir” dedi.

            Tokat nüfusunun son durumuna ilişkin rakam paylaşan İl Başkanı Sağol, 2017 yılı sonu itibariyle Tokat`ın nüfusunun genel olarak binde 1 oranında gerileyerek 602 bin 86`ya indiğini bu nüfusun ise 1965 yılındaki Tokat nüfusuyla aynı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

            “Tokat merkez nüfusu binde 22,2, Erbaa`nın nüfusu binde 7 oranında artarken, Almus`un nüfusu binde 11,4, Artova`nın nüfusu binde 86,9, Başçiftlik`in nüfusu binde 90,8, Niksar`ın nüfusu binde 5,6, Pazar`ın nüfusu binde 18,5, Reşadiye`nin nüfusu binde 6,1, Sulusaray`ın nüfusu binde 127,9, Turhal`ın nüfusu binde 4,9, Yeşilyurt`un nüfusu binde 29 ve Zile`nin nüfusu binde 18,9 oranında geriledi. Onlarca belediyemiz nüfusunun düşmesi sonrası kapanmıştı. Şu anda 25 belde, 11 ilçe ve Tokat merkez olmak üzere 37 belediyeye sahibiz. İlçe olmaması durumunda Artova, Başçiftlik, Sulusaray, Yeşilyurt`ta belediyelikten düşecek. Bu rakamlar gösteriyor ki, Tokat`ta bir şeyler ters gidiyor.``

``TOKAT İÇİN DÖNÜŞÜM DEĞİŞİM KAÇINILMAZ``

            Başkan Sağol, Tokat için değişim ve dönüşümün artık kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Derin bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız. Sanayicimiz, çiftçimiz, inşaatçımız, küçük büyük bütün esnafımız, kahvehanelerimiz, kafelerimiz, lokantalarımız önümüzdeki dönemde ne iş yapacak? Köylerimiz niçin boşalıyor. Tarım İl Müdürlüğümüzün rakamları ile size açıklayayım. 1999 yılında Tokat`ta 19 bin 205 manda var iken 2017 yılı sonu itibariyle 9 bin 160`a düşmüş. Toplam büyükbaş hayvan sayısı ayni yıllarda 324 bin 446`dan 278 bin 652`ye düşmüş. Biliyorsunuz koyun ve keçi Tokat`ta her yerde doluydu. Koyun sayımız 283 bin 91 olmuş. Yani sığırla aynı sayıda. Keçi sayısı ise sadece 69 bin 97. Demek hayvancılığı da tamamen bitirmişler. Hayvancılık ve tarım biterse insanları siz bulunduğu yerde tutamazsınız.`` diye konuştu.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

            İşsizlik rakamlarını da paylaşan Ömer Sağol şu bilgileri verdi: “İŞKUR`un rakamlarına göre 2017 yılı sonu itibariyle 18 bin 841 işsiz bulunuyor. Tokat`ta resmi rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 6,6, istihdam oranı ise yüzde 46,7 oranında. Rakamlar niye Türkiye ortalamasının altında. Hemen söyleyeyim iş bulma ümidiyle Tokat`ı terk etmek zorunda kalanların gittikleri yerde işsiz görünmeleridir. Nüfusumuzun düşmesinin sebebi de budur. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program`da işsizlik tahminleri 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında çift hanede bekleniyor. Bir başka deyişle Türkiye işsizlik sorununa uzun bir süre daha çare bulamayacak. Tokat göç vermeye devam edecek” dedi.

HER İLÇEYE, BELDEYE GÖRE KALKINMA PLANI HAZIRLANMALI

            İl Başkanı Sağol, kırsal nüfusunun azalmasını engellemek, sabit tutmak ya da artırmak için tarım ve hayvancılık faaliyetlerine ağırlık verilmesi, çiftçiye gerekli desteğin sağlanması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

            ``Olaya nereden bakarsanız bakın Tokat da, Tokat`ın ilçeleri de artık kabuğunu kırmalıdır. Her ilçemize, her beldemize göre kalkınma planları hazırlamamız gerekiyor. Geleceği teknoloji belirlese de, tarım insanlık var oldukça vazgeçilmez gereklilik olarak kalacaktır. Tokat`ın tarım potansiyelini, hayvancılık potansiyelini artırmamız gerekiyor. Çiftçinin ürettiği ürünlere pazar bulmamız gerekiyor. Sanayicimiz dünyada aranan ürünleri üretmesi, marka olması gerekiyor. Burada en etkin görevi de Gaziosmanpaşa üniversitemizin yapması gerekiyor. Belki iş alanımız azaldı, ulaşım akslarının uzağında kaldık, ama bundan sonra yapacağımız her şeyi marka haline getirmeliyiz” dedi.

ADAYLIK İÇİN MÜRAACAT EDEN İSİMLER VAR

            “İYİ geliyoruz” diyerek halkın desteğinin her geçen gün arttığını söyleyen Ömer Sağol, yaklaşan yerel seçimlere yönelik aday süreci başladı mı sorusuna “Yetki alalı 45 gün oldu. Yetkiyi aldıktan sonra Yönetim Kurulumuzu oluşturduk, Divanımızı, komisyonlarımızı oluşturduk. Bazı İlçelerde de yeni bir yapılanma içerisindeyiz. Canlılık, yeni bir heyecan partimize katmak adına ilçelerimizde de komisyonlar oluşturmaya başladık. Bu komisyonlar aşamasında bize müracaat eden isimler var. Şuan bizde saklı. İlçelerimizde de Tokat merkezde de var. Bu süreç içerisinde zamanı gelince açıklayacağız. Seçimlerde de inşallah istediğimiz başarıyı elde edeceğiz” diye yanıt verdi.

ADAYLIK KRİTERLERİ

            Adaylık başvurularında kriterle ilgili konuşan Ömer Sağol, “Bizim adayımızı komisyon tespit edecek dedim ama içerden komisyon kurduk bir de akil adamlar noktasında dışarıdan komisyon kurduk. Genel Merkezimiz de Tokat’la alakalı araştırmalar yapıyor. Bir riyakat üzerine bizim sadakatımız lidere sadakat değil, partiye sadakat noktasında olacak. Bu çok önemli. Halkta karşılığı olan bir aday istiyoruz. Herkesi kucaklayan bir aday olacak. Biz İYİ Parti olarak şemsiyemiz altında her görüşten insan var. Gayette iyi gidiyor. Bize yakın halkı kucaklayan bir adayla çıkacağız” dedi.

            Sürpriz aday var mı sorusuna Ömer Sağol, “Zaman gösterir. Bazı isimler var. Bunu masaya yatıracağız halkta hangi adayımızın karşılığı varsa onla yola çıkacağız” dedi.

``TABAN İTTİFAKI OLABİLİR``

            Tokat’ta AK Parti haricinde diğer partilerle aday süresi içerisinde ittifak etme durumu olabilir mi sorusuna Ömer Sağol, “Kanunen resmi olarak yok. Ama tabanda ittifak olabilir. Yani gönüllerde bazı adayları başka bir partinin bizim adayımıza sıcak bakması noktasında oy verirse zaten taban ittifakı oluyor. Resmi olarak böyle bir şey olmaz.`` dedi.

FENER ALAYINA DAVET

            29 Ekim Cumhuriyet Bayramında akşam saat 18.30’da Fener Alayı düzenleyeceklerini duyuran Ömer Sağol, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren dedik ki 29 Ekim’de bir etkinlik yapacağız. Hasreti olduğumuz bu fener alayları yıllardır yapılmıyordu. Sağ olsun Sayın Valimiz dilekçe verdik onlar da uygun gördü. 29 Ekim akşamı GOP Stadyumu önünde başlayan Fener Alayımız halkımızla beraber düzenleyeceğiz. Yürüyüşümüzde asla İYİ Parti bayrağı olmayacak. Bu yürüyüş herkesi kucaklayan bir yürüyüş. AK Parti’li kardeşlerimizi, MHP’li ve CHP’li kardeşlerimizi de bekliyoruz. Bu bizim bir bayramımız. Basın olarak sizleri de bekliyoruz” dedi.

            Tunceli’de donarak şehit olan 2 askerimiz ile ilgili Ömer Sağol, “Maalesef üzücü bir haber aldık. Allah ailelerine sabır versin. 1914 yılında yaşadığımız olayı 100 yıl sonra tekrar yaşamak çok üzücü. Askerimiz orada donuyorsa ne yetersiz? İstihbarat mı, kıyafeti mi? Bir yerlere aşırı saltanat içinde harcama yaparken bizim askerimizin üzerinde yeterli donanım yoksa ve donuyorsa bu ayıp hepimizin. Çok üzücü” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.10.2018
Güncelleme Tarihi : 31.10.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar