Türkiye Kamu-Sen Tokat Şubesi üyeleri, ek zam taleplerini dile getirmek için toplandı

15.11.2018
203 kez Okunmuştur.

  Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, tüm memur ve emeklilerin maaşlarına, kayıplarının karşılanması için ek zam yapılmasını istediklerini söyledi. Akkaya, 2019 yılı maaş zamlarının ise yeni ekonomik programa göre revize edilmesi gerektiğini ifade etti.

            Türkiye Kamu-Sen Tokat Şubesi üyeleri, ek zam taleplerini dile getirmek ve konuya ilişkin mektupları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a göndermek üzere PTT önünde bir araya geldi. Öncesinde Yer altı Çarşısı üzerinde basın açıklaması yapan grup ``Ek zam verilsin, memura can gelsin``, ``Ek zam lütuf değil hakkımızdır`` yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, yetkililerce kabul edilmese de ekonomik krizin yaşandığını söyledi.

            ``Krizin etkileri azalıyor`` denilmesine rağmen dar gelirlilerin, memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığı bir süreç yaşandığını ifade eden Akkaya, ``Özellikle son altı aydır bu durum böyle. Biz Türkiye Kamu- Sen olarak bugün 81 ilde meydanlarda ek zam ve güncelleme istiyoruz. Çünkü döviz yükseldiğinde yani enflasyon rakamları arttığında bir anda bindiğimiz arabanın benzininden tutun da yediğimiz zeytine, peynire kadar her şeyin fiyatı güncellendi. Her şeye anında zamlar yapılıyor. Güncellenmeyen sadece bizim maaşlarımız. Hazine Bakanlığımız, hükümetimiz bir sürü tedbir alıyor. Tedbirlerin en güzeli çalışanların maaşını, alım gücünü ek zam ile artırmaktır. Çünkü bunu yaptığınız zaman ülke ekonomisine de can gelir. Özellikle vicdanlarımızı kanatan Cumhurbaşkanımızın maaşına yapılan yüzde 26’lık zamdır. Bu bilgi ile vicdanlar kanadı.`` diye konuştu.

CUMHURBAŞKANINA MEKTUP

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a konuyla ilgili mektup gönderme kararı aldıklarını aktaran Akkaya, şu ifadeleri kullandı:

            ``Bugün bu açıklamamızdan sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup göndereceğiz. O mektupta, Sayın Cumhurbaşkanım biz de yüzde 25 olan bir yıllık enflasyona karşılık hiç değilse sizin kadar bir zam bekliyoruz diyeceğiz. Ocak ayı gelmeden bizler, bir iyileştirme bekliyoruz. Bütün bu gerçekler ışığında kamu görevlilerin mağduriyetlerinin giderilmesini bu mektup ile isteyeceğiz. Şu anda bizler, reel enflasyona göre yüzde 50’ye yakın ezilmiş durumdayız. Bu nedenlerle Türkiye Kamu- Sen olarak 81 ilden aynı anda Cumhurbaşkanımıza mektubumu gönderiyoruz. Kendisinin bizleri dikkate alacağına inanıyoruz.``

  `` ÖĞRENCİ ANDI`` DEĞERLENDİRMESİ

            Milli Eğitim Bakanlığının, ``Öğrenci Andı``na ilişkin Danıştay`a sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru bulunan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ve iki avukatı görevden almasını değerlendiren Akkaya, ``Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde öğrenci andı ile ilgili bir eylem yapmıştık. Burada yine bir açıklamamız olmuştu. Demiştik ki Bakanlığın 2009’daki açıklamasının, savunmasının arkasında durmasını bekliyoruz. Ama gelin görün ki Milli Eğitim Bakanlığı öyle bir temyiz dilekçesi açıklamış ki bütün dünyayı kendimize güldürecek cinsten. Türk Milleti ulus bilincine en son ulaşmış bir millet diyerek, belki bize düşman milletlerin bile söylemeyeceği bir savunma yapılmış. Biz de diyoruz ki Türk milleti ulus ve millet kavramlarını Orhun Kitabilerine binlerce yıl önce kazımıştı. Dünyanın bütün tarihçilerinin dediği gibi Türk olmasaydı tarih olmazdı diyoruz. Neyse ki öğrendiğimize göre bunun sorumluları olan 3 kişi görevden alınmış. Temyiz dilekçesini hazırlayan kişilerin görevden alınması bize ümit verdi. İnşallah Danıştaydan da olumlu bir karar bekliyoruz.`` ifadelerini kullandı.

``MUSTAFA KEMAL`E YAPILAN SALDIRILAR KASITLI``

Mustafa Kemal Atatürk`e yapılan saldırılara ilişkin konuşan Akkaya, şunlar kaydetti:

            Türkiye Kamu-Sen olarak çok rahatsız olduğumuz bir konuda daha var. Sanki bir yerden düğmeye basılmış gibi bu ülkenin kurucusuna, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saldırılar yapıldığını görüyoruz. Biz inanıyoruz ki bunu birileri kasıtlı yapıyor. Mustafa Kemal Atatürk’e bu ülkenin vatandaşlarından kimsenin saygısızlık yapacağına biz inanmıyoruz. Bu konu ile ilgili herkesi dikkatli olmaya, tedbirli olmaya davet ediyoruz. Bu oyuna gelmememiz gerektiğine, milletin bu ülkenin kurucusu üzerinden birbirine düşürülmesine izin vermememiz gerektiğine inanıyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bu tür oyunlara göz yummayacağız. Biz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bayrak inmesin, ezan dinmesin diye ülkemizin adına, ülkemizin kurucusuna uzanan ellere karşı dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Bunun da böyle bilinmesini istiyoruz. Bizim ilkemiz, önce ülkemiz. Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız. Mücadelemizi ülkemizin birlik ve beraberliğine halel getirmeden sürdürmeye devam edeceğiz.``

            Basın açıklamasının ardından sendikaya üyeleri PTT Şubesine giderek, ek zam talebine ilişkin mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a gönderdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.11.2018
Güncelleme Tarihi : 15.11.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar