SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI TEKLİFİNE GERİ ÇEKİLMESİ TALEBİ

15.11.2018
200 kez Okunmuştur.

Başkan Özcan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin geçen hafta içerisinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülerek TBMM Genel Kuruluna sevk edildiğini ve tekrar görüşülmeye başlanılacağını söyledi.

            Genel Kurulda bu yasayı tartışacak ve oylanacak olan vekilleri bir kez daha uyarmak istediklerini belirten Özcan, bu yanlıştan dönülmesini istedi.

BU YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLMELİDİR

            Sağlık emekçilerinin sesini duyurmak istediklerini ifade eden Özcan, “Bu yasa teklifi, adına “sağlıkta şiddet yasası” denilerek cilalanmak istense de, sağlıkta şiddeti engellemek bir yana sağlık emekçileri için en hukuk tanımaz, en ağır saldırı yasalarından biri olarak Türkiye tarihine şimdiden geçmiş durumda.Teklif edilmesi, TBMM gündemine alınması ve ne yazık ki Meclis Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonundan geçirilmesi bile kara bir leke olarak Meclis tarihine geçen bu yasa teklifi Genel Kurula getirilecek.Genel Kurulda bu yasayı tartışacak ve oylanacak olan vekilleri bir kez daha uyarmak, bu tarihi yanlıştan dönmeleri için sağlık emekçilerinin sesini duyurmak, yasa teklifiortaya atıldığı günden beri bu yasaya itiraz eden sağlık emekçilerinin ve sağlık örgütlerinin uyarılarına kulak vermelerini istiyoruz ve bekliyoruz.Bu yasa tasarısını bir haftadır çeşitli biçimlerde kamuoyuna anlatıyoruz; son olarak da iki gün önce memleketin dört yanından Ankara’ya gelen sağlık emekçileriyle birlikte Kuğulu Parkta anlattık; bir kez daha buradan anlatalım:Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü bu yasa teklifinin amacı kesinlikle sağlıkta şiddeti önlemek değildir. Şiddeti önleyecek herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. AKP, mevcut hukuki düzenlemelerde zaten yer alan konularla ilgili uygulamaları bir genelge ile düzenleyebilecekken kanun teklifine göstermelik bir madde ekleyerek yeni bir düzenleme yapıyormuş gibi göstermek istemektedir” dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ VE KAMUOYU KANDIRILMAK İSTENMEKTEDİR.

            Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Tokat Şube Başkanı Tayyar Özcan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü bugün sağlık emekçilerinin karşı karşıya bırakıldığı şiddet ve bunun önlenmesi beklentisi istismar edilmektedir. Şiddetin önlenmesi beklentisi ve çabası, binlerce sağlık emekçisinin şiddete karşı isyanı sağlık emekçilerinin çalışma hakkının ortadan kaldırılması amacı taşıyan bu yasaya payanda yapılmak istenmektedir. Sağlık emekçileri ve kamuoyu kandırılmak istenmektedir.

            Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü OHAL KHK’ları ile kamudan ihraç edilen; güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan hekim ve diş hekimlerinin mesleklerini yapma hakkı, çalışma hakkı ve eğitim hakları ortadan kaldırılmaktadır.

            Nasıl mı? Bu durumda olan hekim ve diş hekimleri “devlet hizmet yükümlülüğü süresi kadar, yani ortalama 600 gün, yani iki yıl boyunca, hiçbir şekilde ve hiçbir koşulda hekimlik yapamayacaklar” diyerek.

            Nasıl mı? Bu durumda olan hekim ve diş hekimleri için devlet hizmet yükümlülüğü bitirmiş olsalar dahi “SGK ile sözleşmesi bulunan özel sağlık kurum ve kuruluşları ile vakıf üniversitelerinde çalışamayacaklar” diyerek.

            Nasıl mı? SGK anlaşması olmayan yerde çalışsalar dahi, bu durumda olan hekim ve diş hekimlerinin “Her koşulda yazacakları raporlar adli ve idari işlemlerde geçerli sayılmayacaktır” diyerek.

Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;

            Çünkü çalışma hakkını bu kadar keyfi, gerekçesiz, hukuksuz olarak yasaklamak hukuka aykırıdır; Anayasaya aykırıdır; temel hak ve özgürlüklere aykırıdır; uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Anayasada düzenlenen çalışma hakkı başta olmak üzere sözleşme yapma hakkının ihlalidir. Sosyal devlet ilkesini benimsemiş Anayasanın bilerek ve isteyerek ihlali anlamına gelmektedir ve suçtur.

Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;

            Çünkü hekimlik mesleği yapabilmek için yıllar boyunca bin bir emekle, gece gündüz çalışan, hekim olabilmek için birçok fedakârlığa katlanan, yıllar boyu zor koşullara insanlara sağlık hizmeti verebilme hayali ile göğüs geren sağlık emekçileri, hekimlik yapma yetkisini bütün bu yılların ve emeğin sonunda hak etmişler, hekimlik yapmak hakkını siyasilerden değil mesleği öğrendikleri kurumlardan almışlardır. Hekimlik yapıp yapamayacakları konusunda kararı vermeye yetkili olan yer de hekimlik yapmaya yetkili kılan kurumlardır. Siyasi kararlarla meslek yapma yetkisi ellerinden alınamaz.

Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü haklarında çalışamaz kararı verilmek istenen hekimler, zaten OHAL KHK’larının hukuksuzluğu altında kamudaki işlerinden edilmiştir. Zaten hangi kritere göre yapıldığı bilinmeyen güvenlik soruşturmaları gerekçe gösterilerek görevlerine başlatılmamıştır. Hukuki ve adli hiçbir süreç işletilmeden, savunma hakkı tanınmadan, haklarında herhangi bir soruşturma dahi olmadan, hatta neyle suçlandıklarını bile bilmeden devasa bir hukuksuzlukla karşı karşıya bırakılmışlardır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu ihraç hukuksuzluğunun çözülmesini ve zararların giderilmesini beklerken ve bunun için mücadele ederek, sağlık emekçileri yeni bir hukuksuzluk tasarısı ile karşı karşıya kalmıştır.

            Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü binlerce hekimin çalışma hakkının bu şekilde engellenmesi demek, milyonlarca insanın sağlık hakkının da gasp edilmesi demektir.

            Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü hekimlerin mesleklerini yapmalarını engellemek, geri kalan bütün emekçileri de bu tehdit ile sopa göstermek demektir.

            Bu yasa teklifi geri çekilmelidir;Çünkü teklif Meclis alt komisyonundan da hukuksuz bir şekilde, demokratik olmayan bir ortamda, vekillerin ve sağlık emek meslek örgütlerinin söz kullanmaları engellenerek, oldubittiye getirilerek geçirilmiştir.

            Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak milletvekillerini bu hukuksuz yasaya ortak olmamaları ve bu yasanın geri çekilmesi yönünde irade göstermelerini, tarihi bir yanlışı engellemek için de sorumluluk almaya çağırıyoruz. Bu yasaya oy verenler ya da sessiz kalanlar halkın ve sağlık çalışanlarının vicdanında mahkûm olacaklardır”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.11.2018
Güncelleme Tarihi : 15.11.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar