ÖĞRETMENİNDEN HALKINA İSİMLİ SERGİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

22.11.2018
193 kez Okunmuştur.

   Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından “Öğretmeninden Halkına” isimli sergi 24 Kasım Öğretmenler günü kutlamaları kapsamında Tokat öğretmenevinde açılan sergi büyük beğeni topladı.

            Sergide “Selvi Boylum Al Yazmalım, Şark Bülbülü, Malkoçoğlu ve Cem Sultan, Tatlı Dillim, Erkek Güzeli Sefil Bilo” gibi Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinde yer alan Tokat yazma desenleri Enstitü tarafından araştırıldı ve Tokat’a özgü desenler tespit edildi. Türk filmlerinde kullanılan Tokat’a ait yazma motifleri yeniden tablolara çizildi ve oluşturulan Yeşilçam Sokağı bölümünde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide ayrıca, Tokat’ın eski fotoğraflarından yola çıkılarak hazırlanan Tokat manzaraları ve yazma motifleri kolaj yöntemiyle yağlıboya, kara kalem ve akrilik teknikleri kullanılarak resmedildi ve sergilendi. 

TOKAT’IN GELENEKSEL MOTİFLERİ TÜRK SİNEMASINI DA SÜSLEDİ

            Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, Tokat’ın geleneksel motiflerini ve yıllarca Türk Sinemasındaki kullanılan Tokat yazmalarının yeniden çalışılarak günümüze uyarlanması ve halkla buluşturulması amacıyla “Öğretmeninden Halkına” sergisinin açıldığını söyledi.

YEŞİLÇAMDA KULLANILAN TOKAT MOTİFLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

            Türk Filmlerinde kullanılan Tokat motiflerini yeniden çalışarak bir konsept yaptıklarını ve bu konsepte de Yeşilçam Sokağı adını verdiklerini kaydeden Vanlıoğlu, “ Yeşilçam Sokağında Türk Filmleri konsepti hazırladık. Türk filmlerinde kullanılan yazma motiflerinin yeniden tablolara çizilmesi ve bunu da halkımızla birleştirilmesiydi amacımız, bu bağlamda çalıştık. Öğretmeninden halkına olduğu içinde buradaki çalışan hocalarımızın hepsi usta öğretici ve öğretmen,  biz kursiyerden ziyade Olgunlaşma Enstitüsü olarak usta öğretici ile çalışıyoruz. Usta öğreticilerimizin yapmış oldukları ve öğretmenlerimizin yapmış oldukları bu ürünleri sergiliyoruz. Ürünler yaklaşık bir yıllık çalışmaların sonucu. Tokat’ın eski geleneksel görüntülerinin ve Tokat geleneksel motiflerinin geçmişe ait motiflerin bu topraklarda yaşayan 16. Yüzyıldan itibaren gelen motiflerin çizimleri görüntüleri” dedi.

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA BİR SANAT KÖPRÜSÜ KURULUYOR

            Tokat Olgunlaşma Enstitüsünün geçmişle gelecek arasında bir sanat köprüsü kurduğunu belirten Vanlıoğlu, “Okulumuzun vizyonu gelenekten geleceğe yani gelenekte çalışılan tüm işlerin geleceğe aktarılmasıydı.  Bizim okulumuz geçmişle gelecek arasında bir sanat köprüsü, çünkü biz bir sanat köprüsü kuruyoruz burada, çünkü geçmişi araştırıyoruz, bu araştırmalarımızla geleceğe köprüler atıyoruz, ben bu köprülere sanat köprüsü diyorum. Biz bunları açığa gün yüzüne çıkarmazsak bunlar kaybolup gidecek değerlerimiz bizim, kaybolmaması içinde geçmişte yapılan bu çalışmalara bu sanatsal değerlere de sahip çıkmak lazım. Arkadaşlar filmleri taradılar, orada sahneleri çıkarttılar en güzel sahneleri yani yazmanın en güzel şekilde sunumu olan sahneyi aldık ve o şekilde çalıştık” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.11.2018
Güncelleme Tarihi : 22.11.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar