GAZİ OSMAN PAŞA TOKATLININ KARAKTER YAPISIDIR

22.11.2018
260 kez Okunmuştur.

    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi`nde görev yapan ,Çanakkale  Savaş Alanları ve Balkanlar Bölgesi Uzmanı Melih Asaroğlu,şehrin ulusal ve uluslararası tanınırlılığını artırmak için hazırlamış olduğu ``Gazi Osman Paşa Tarihi  Anıt Projesini``Ankara`da yetkili makamlara sundu.

 Balkanlarda Osman Paşa denildiği zaman hangi ulus olursa olsun “Türklerin büyük kahramanı”diye Osman Paşa’dan söz edildiğinden bahseden Asaroğlu, Gazi Osman Paşa’nın yaralanıp teslim olmak zorunda kaldığı anda General Ganetsi, Romanya Kralı Karol ve Rus Çarı’nın kardeşi Grandük Nikola’nın Osman Paşa’ya selam durduğu anı resmeden Rus ressam Nikolay Dimitriyeviç Orenburgski’nin çizmiş olduğu resmin her Türk’ün özellikle de Tokatlının gurur anı olarak nitelendirdi. Asaroğlu, bu çizimin heykel veya tematik görsel olarak Tokat’ın kent merkezinde bir Anıtı olmasının gereklilik olduğunu söyledi ve bu Anıtın Tokat için bir gurur abidesi olacağını söyledi. Mevcut Osman Paşa Heykelinin hem çok yetersiz hem de yanlış bir noktada konumlandırıldığını söyleyen Asaroğlu bu Proje’nin Tokat’a ulusal ve uluslar arası camiada saygınlık katacağını belirtti.
   TOKAT DEYİNCE AKLA GAZİ OSMAN PAŞA GELİYOR
Her şehrin bir timsalle öne çıktığını dünya kamuoyunda da şehirlerin o simgesel karakterlerle özleştiğini belirten Asaroğlu, “Bursa denilince Osman Gazi, Konya denilince Mevlana, Gaziantep denilince Şahin Bey… Tokat denilince de akla ilk gelen Gazi Osman Paşa olmalıdır dolayısıyla bu proje bu noktada çok önemlidir” dedi
MEVÇUT HEYKEL YETERSİZDİR VE YANLIŞ KONUMDADIR
Gaziosmanpaşa Stadyumu kenarındaki heykelin son derece yetersiz olduğunu belirten Asaroğlu, “Bu anıt Osman Paşa gibi büyük bir kumandana yakışmamaktadır ve konumu da çok yanlış bir noktada yer almaktadır. Yapılacak bu yeni anıt kent merkezinde olmalıdır dedi.”
“GAZİ OSMAN PAŞA PLEVNE DE İMKANSIZI BAŞARMIŞTIR”
Osman Paşa’nın Plevne’de üstün Rus ve Romen kuvvetlerini 3 defa bertaraf ettiğini belirten Asaroğlu Osman Paşa için şunları söyledi; “Osman Paşa savaş ilan emrini Vidin’de almıştır. Kendisine Niğbolu’ya hareket edip Rusları Tuna’nın kuzeybatısında durdur emri verildiğinde bir gün geçmeden dahi Niğbolu düşmüştür. Halbuki kendisi 25 taburla Tuna’yı geçip Ruslara Tuna ötesinde baskın vermek istemiştir. İstek Genelkurmayca uygun bulunmuyor ve kendisi doğrudan Sultan’a ulaşıyor Sultan, Osman Paşa’nın planına onay veriyor fakat Osman Paşa’ya saraydakilerce kasıtlı bir şekilde emir 2 gün geç ulaştırılıyor. Osman Paşa Sofya-Flibe-Edirne-İstanbul yolunun önemini fark etti Ruslar bu hatta geçmemeliydi onun için de Sofya-Flibe’ye giden yolların kesiştiği Plevne’yi yani bu küçük kasabanın önemini gördü. Askeri tarihe geçen gömülü siper ve Yıldız Tabya doktrini ile Rusları hiç beklemediği bir coğrafyaya 5 ay hapsetti. Yanındaki grup kumandanları Osman Paşa’ya yardım etmediler ve görevlerini yerine getiremediler. Osman Paşa muhasara altında, Süleyman Paşa Ziştovi’ye saldırıyor.. Osman Paşa Sofya yolunu örtmek istiyor fakat Genelkurmay ısrarla Osman Paşa’yı Plevne’de tutuyor bu da zaten yardım gelmeyen Osman Paşa’yı Rus muhasarası altında bıraktı. Fakat Osman Paşa Türklüğün şerefini korudu Plevne’yi son fişeğe kadar savundu yarma yapıp Rusları geçmek istedi. Bunda muvaffak olamamasının sebebi sivil halktı. Kağnı arabaları askerin yürüyüşünü yavaşlattı, Osman Paşa birinci Rus hattını parçalamıştı, 2. yi parçalamak isterken sivilleri beklemek zorunda kaldılar. Bu sırada birleşen 2. Ve 3. Rus hattı mağlubiyeti getirdi. Fakat General Skolobeff’in dediği gibi “Bu yüz, büyük bir kumandanın yüzüdür. Onu gördüğüme çok sevindim. Gazi Osman Paşa muzaffer bir kumandandır. Teslim olmuş olmasına rağmen muzaffer sayılacaktır.”
PROJE TOKAT’A NELER KAZANDIRAÇAK
Bu projenin gerçekleşmesiyle Tokat’a tarih turizminin başlayacağını belirten Asaroğlu, her Tokat’lının Tokat için birer Turizm neferi olduğunu yapılacak bu anıtla Karadeniz Bölgesine tur düzenleyen operatörlerin dikkatlerini Tokat’a çevireceğini, bunun da binlerce insanının Tokat’ı ziyareti anlamına geldiğini ve kente ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağı ve Tokat ekonomisinin Turizmle kalkınmasının başlayacağını belirtti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.11.2018
Güncelleme Tarihi : 22.11.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar