CHP’Lİ DURMAZ’DAN ENGELLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

3.12.2018
423 kez Okunmuştur.

   CHP Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. /

  Açıklamasında Engelliler Gününün bir kutlama değil, bir farkındalık günü olduğunu söyleyen Durmaz, TBMM’ye sundukları engellilere faturalarda indirim kanun teklifini de hatırlattı.

İnsani gelişmişlik endeksine göre 188 ülke arasında 72. Olan ülkemizde engellilerin, çocukların ve kadınların bu eşitsizlik halkasının en başında yer aldığını dile getiren Durmaz, Engelli yurttaşlarımızın hayata tutunmaları ve üretmeleri için bedenlerinin dışında birçok engel bulunmaktadır.” dedi.

 Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi,

 “ Ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmak gerekmektedir.

 

 Sosyal devlet olma ilkesinin gereği olarak, toplumdaki her bireyle eşit haklara sahip olması gereken engelli yurttaşların bu haklarını korumak ve geliştirmek temel devlet sorumluluğudur.

İşte bu sonuçlara baktığımızda ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmalıyız!

Engellilerin sorunlarının çözümü sadece sosyal yardımlarla olmaz,

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, sosyal politika üretme ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak en birincil ödevimizdir.

Bizlerde, tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, valiliklerimizle, okullarımızla, sokaklarımızla eşitsizliği ortadan kaldıracak, engelli yurttaşlarının yaşamlarını kolaylaştıracak önlemleri almak zorundayız.

Devletin yapacaklarına bizlerde kendi yaşam alanlarımızda destek vermeliyiz. 

Unutmayalım ki engel bedende değil, engel ön yargılarımızda ve uygulanmayan kurallardadır!

Sosyal yardımlar çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerde lütuf değil, hükumetlerin ve biz yurttaşların olmazsa olmaz bir görevi ve yurttaşların da insanlık hakkıdır. “

Durmaz, Engelliler için fatura indirimi kanun teklifini hatırlattı

Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle daha önce verdiğimiz engelli yurttaşlara faturalarda indirim teklifini yeniden hatırlatıyorum. Bu teklif tüm partilerin desteğiyle geçerse, engelli yurttaşların geçim şartları için bir rahatlama yaratacaktır. Bu sosyal devlet ilkesinin gereğidir.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ, tüm dünyada engelleri aşmak için, özgürce yaşamak için kutlanıyor.  Engel bedende değil, engel el ele veremeyen empati kuramayan zihinlerdedir.

Bilinçli ve hoşgörülü bir toplumda engelleri aşmak için hep birlikte adım atmalı, engelli yurttaşların yaşama katılmaları, hak ettikleri değeri görmeleri için mücadele vermeliyiz.

Unutmayalım! Engeller aşılmak içindir, el ele vererek tüm engelleri aşmak ellerimizde…

3 Aralık Dünya Engelliler Gününü “engellerin “ yaşamaya engel olmadığı bir dünya düşüyle kutlu olsun.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.12.2018
Güncelleme Tarihi : 3.12.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar