8 BİN 896 ADET DENETİM YAPILDI

28.1.2019
197 kez Okunmuştur.

  Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, 497 gıda üretim yerine 1.287, 4 bin 311 gıda satış ve toplu tüketim yerine 7 bin 173 ve 333 yem işletmesine 436 olmak üzere toplam 8 bin 896 adet denetim ve kontrol gerçekleştirildiğini kaydetti.

            Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, 2018 yılında yapılan gıda ve yem denetim çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

            Şahin, yaptığı değerlendirmede, gıda güvenilirliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunmasının Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün görevleri arasında olduğunu belirtti.

         Şahin, bu amaçla yürütülen denetim ve kontrollerde, Türk Gıda Mevzuatına uygun güvenilir ve hijyenik gıda üretiminin sağlanması yanında gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik normlarının geliştirilmesi hedeflendiğini, gıda güvenilirliğinin önemli bir bölümünü oluşturan gıda hijyeninin teminine yönelik yürütülen denetim ve kontrollerin; İhracat kontrolleri dahil birincil üretim aşamasından tüketiciye kadar olan tüm aşamalarda; işletmelerin onay/kayıtları ile şüphe, şikayet, izleme, izlenebilirlik, gözetim, denetim ve HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) tetkiki gibi farklı hizmet ve tekniklerin tümünü içermekte olduğunu ifade etti.``

            Denetim ve kontrollerle ilgili bilgi veren Şahin, denetim ve kontrollerin risk esasına göre uygun sıklıkta ve gıda maddesinin taşıdığı riskle orantılı olarak yapıldığını, buradaki temel yaklaşımın, Avrupa Birliğinde olduğu gibi işyeri sorumluluğunun esas alınması gerektiğini belirterek, riske dayalı denetim sisteminde; işletmenin asgari teknik ve hijyenik şartların, önceki kontrollerden edinilen bilgi ve deneyimler ile gıda işletmecilerinin uyguladıkları otokontrol sonuçların göz önünde bulundurulduğunu, bu amaca yönelik yapılan çalışmalarda tüm taraflarla işbirliği yapılması, güvenilir gıda bilincinin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesinin önemli olduğunu ifade etti.

            Şahin, bu anlamda ``çiftlikten sofraya`` anlayışı ile tamamlayıcı ve etkin bir gıda ve yem denetiminin sağlanması yoluyla tüketiciye güvenilir gıda arzının temininin, tüketici menfaatinin ve sağlığının en üst seviyede korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesinin İl Müdürlüğünün temel amaçlarından olduğunu kaydetti.

2018 yılında yapılan denetin ve kontrollerle ilgili istatistiki bilgiler veren Şahin, ``İl Müdürlüğümüz denetim elemanları tarafından 497 adet gıda üretim yerine 1.287, 4 bin 311 adet gıda satış ve toplu tüketim yerine 7 bin 173 ve 333 adet yem işletmesine 436 olmak üzere toplam 8 bin 896 adet denetim ve kontrol gerçekleştirilmiştir. Risk Bazlı Denetimler, İzleme Programları, Yıllık Denetim Programları, zehirlenme ve şikayete istinaden il genelinde toplam 444 adet numune alınmıştır. 2018 yılı içerisinde 20 adet sağlık sertifikası düzenlenerek 70 bin 09 kg muhtelif gıda maddesi ihracatı gerçekleştirilmiştir. Tütün ve Alkol İş ve İşlemleri ile ilgili olarak 1.572 adet belgede süre uzatma işlemi yapılıp ve 285 adet yeni belge düzenlenmiş,  denetim ve kontrollerde ve alınan numuneler sonucunda mevzuata uygun faaliyet göstermediği tespit edilen 76 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 568.434 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca, Kodekse aykırı ürünlerin imha edilmiştir.” dedi.

            Gıda güvenliğinin son yıllarda, halk sağlığı ve ekonomik boyutu nedeniyle önem kazanan ve önemi giderek artan bir konu haline geldiğini belirten Şahin, gıda kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasının sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan toplumları etkilediğini belirterek, başta geleceğin teminatı olan çocuklar olmak üzere toplumun her kesimi için gıda güvenliğini sağlama noktasında 2019 yılı çalışmalarının kesintisiz olarak devam edeceğini, Gıda ve Yem işletmelerinde 9.000 adet denetim ve kontrol yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

            Şahin, 2019 yılı çalışmalarında İl müdürlüğünün tüm  personeline başarılı, kazasız, belasız bir yıl geçirmelerini, yaptıkları çalışmalar ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Gıda ve Yem üreten işletmelere ve çiftçilere de bol kazançlı ve bereketli üretim sezonu geçirmeleri temennisinde bulundu.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.1.2019
Güncelleme Tarihi : 28.1.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar