ÇARIKÇILIK MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR

31.1.2019
201 kez Okunmuştur.

     50 yıla yakın süredir dede mesleği çarıkçılığı yaşatmak için çaba gösteren ve mesleğe gönül veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatkârı 58 yaşındaki Ayhan Kılıç, çarıkçılık mesleğini geleceğe taşımak istiyor.

            Anadolu`nun zengin kültürünün yaşatılmasına katkı sağlayan Tokatlı el sanatları ustalarının desteklenmesi için ziyaretlerine devam eden Vali Dr. Ozan Balcı, aynalı çarık yapan ve çarıkçılık mesleğini yaşatmaya çalışan Ayhan Kılıç’ı Taşhan’daki atölyesinde ziyaret etti.

            Emekli olmadan önce tarihi Taşhan`da çarıkçılık mesleği üzerine iş yeri açtığını ve unutulmaya yüz tutmuş bu mesleği yaşatmaya çalıştığını ifade eden çarıkçı ustası Ayhan Kılıç, “2010 yılında emekli olduktan sonra dükkânımda çalışmaya devam ettim. Babam bu mesleği sürdürürken onun yanına boş zamanlarımda uğrayarak bu mesleğe başladım. Bu mesleğin kaybolmaması ve gelecek nesillere aktarmak için çalışıyorum. Fuarlara giderek mesleği tanıtıyorum`` şeklinde konuştu.

            Tokat`ta üç çeşit çarık yapıldığını belirten Ayhan Kılıç, ``Tokalı, aynalı ve sırımlı çarık yapıyoruz. Çarıkları deriden yapıyoruz, çarığın yapımı 1 hafta sürüyor. Sırımlı çarıklar, erkeklerin giymesi için; tokalı ve aynalı çarıkları ise kadınların giymesi içindir. Çarıklar, halk oyunları ekiplerince aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Bu sanatı öğrenecek çırak bulamıyoruz. Bu mesleği boş zamanlarında çocuklarıma öğretmeye çalışıyorum`` dedi.

            Vali Dr. Ozan Balcı, Ayhan Kılıç’tan mesleğin icrası ile ilgili bilgiler aldıktan sonra dükkânda bulunan ürünleri de inceledi. El emeği göz nuru el sanatı eserler üreten zanaatkârları çok önemsediğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, bu değerli çarıkların kültür yansıması olduğunu ifade etti. Geleneksel el sanatlarının bir toplumun maddi ve manevi kültürünün bir bütünü olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, ustadan çırağa, babadan oğula bu kültürü aktarma çabasının, sanatın gelenekselleşmesine katkı sağladığını belirtti. Yok olmaya yüz tutmuş sanatlara katkı sağlayan meslek erbaplarının emeklerine saygı duyduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Sizlere her zaman desteğe hazırız. Sizler şehrimizin tanıtımına da çok önemli katkılar sağlıyorsunuz.” diye konuştu.

            Vali Dr. Ozan Balcı, çarık ustası Ayhan Kılıç’a emekleri için teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.1.2019
Güncelleme Tarihi : 31.1.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar