CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TOKAT,BİR AÇIK HAVA MÜZESİDİR.

26.2.2019
264 kez Okunmuştur.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilimizi teşriflerinde Tokat Gaziosmanpaşa Stadyumu’nda Vali Dr. Ozan Balcı, Ak Parti Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Özlem Zengin, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve protokol mensupları tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan daha sonra  askeri mangayı selamladı. 
 
Yürüyerek geldiği stat önünde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokatlılara müjdeler verdi.  
 
Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde Tokat’ın manevi önderlerini ve yetiştirdiği büyük şahsiyetleri hayırla yâd ederek tüm Tokatlıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti.
 
“İller arasında öz üvey ayrımı yapan zihniyeti de, vatandaş arasında makbul, makbul olmayan ayrımı yapan anlayışı da tamamen rafa kaldırdık. 81 vilayetimizin, 922 ilçemizin, 183 bin köyümüzün her birine aynı kalitede, aynı standartta hizmet götürmenin mücadelesi verdik. Batıdaki imkanlardan doğudaki insanımızın da faydalanmasını arzu ettik. Güneyde ne varsa kuzeyde aynısı olsun istedik. İstanbul`daki, Ankara`daki hayat standardına Sivas`taki, Tokat`taki, Yozgat`taki insanımız da sahip olsun istedik. Benim Tokatlı kardeşim, kaliteli sağlık hizmeti için, MR için, en basit ameliyatlar için Ankara`ya, Samsun`a gitmek zorunda kalmasın istedik. Tokatlı gencim iş bulmak için gurbete gitmek mecburiyetinde olmasın istedik. Emeklim, evini geçindirmek için tekrar çalışmak zorunda kalmasın dedik. Engelli vatandaşım maddi sıkıntı çekmesin, ailesine yük olmasın istedik. Esnaf, üretici işini büyütmek istediğinde kendisine uzanacak bir el bulabilsin istedik. Bu anlayışla gece gündüz çalışarak hem Tokat`ta yılların ihmalini giderdik hem de Tokat`ın en büyük yatırımları ile tanıştırdık.`` dedi.
 
    Tokat’a 17 yılda 13 Katrilyon Yatırım Yapıldı
   Son 17 yılda Tokat`a 13 katrilyon tutarında yatırım yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1921 yeni derslik inşa edildiğini, üniversitenin öğrenci sayısının 17 yılda 25 bin artış gösterdiğini belirtti. Tokat`a 15 bin seyirci kapasiteli stadyum inşa edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Tokat ve Turhal`da millet bahçeleri yapılacağını ifade etti. Erdoğan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat`ta son yıllarda 120 tarihi eserin restore edildiğini anlattı, yapımı süren yeni havalimanının gelecek yıl hizmete gireceğini müjdeledi.
  Tokatlı ihtiyaç sahibi, şehit yakını, yaşlı ve engellilere toplam 1,8 milyar lira kaynak aktarıldığını, sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan toplam 23 adet tesisin hizmete girdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemizin yetiştirdiği en güzide isimlerden merhum Prof. Süheyl Ünver, Tokat’la ilgili son derece dikkat çekici bir tespitte bulunuyor. Süheyl Hoca Tokat’ı, ‘Anadolu’da en çok abidesi olan şehir’ olarak tarif ediyor. Tokat, 900 adımda milletimizin 900 yılının görülebileceği bir açık hava müzesidir. Tokat; Selçuklu ve Osmanlı’nın camilerle, medreselerle, hanlarla, hamamlarla, bedestenlerle, kervansaraylarla ilmek ilmek dokuduğu bir tarih şehridir. Son 17 yılda Tokat’ın bu tarihi hazinesini yeniden ayağa kaldırdık. Merkez Ali Paşa Camii, Deveciler Hanı, Yazmacılar Hanı, Niksar ve Tokat Yağbasan Medreseleri gibi bir birinden önemli eserlerin aralarında olduğu toplam 120 tarihî eseri restore ettik. Tokat Sultan Hamamının restorasyonu devam ediyor,  inşallah en kısa sürede tamamlayıp hizmete sunacağız. Bunun yanında Tokat’ın Ballıca Mağarası gibi saklı güzelliklerinin de yurt içinde ve yurt dışında tanıtımını yapıyoruz.”
 
   Tokatlı Çiftçilere 940 Milyon Liralık Tarımsal Destek Verildi
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, alan bazlı destekler, fark, prim ödemeleri, hayvancılık, kırsal kalkınma, telafi edici destekler, genç çiftçilere proje desteği, TARSİM devlet prim desteği gibi pek çok destek programıyla topraktan geçinen vatandaşların yanında olduklarına işaret ederek bugüne kadar Tokatlı çiftçilere 940 milyon liralık tarımsal destek verildiğini açıkladı.
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokatlı iş insanları ve girişimcilere 2,5 milyar lira yatırım teşvikiyle 19 bin kişiye istihdam sağladıklarını, Tokat’taki 25 binden fazla işyerine de 556 milyon lira tutarında SGK prim teşviki verdiklerini bildirdi.
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.2.2019
Güncelleme Tarihi : 26.2.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar