ÖZEL DİZAYN DEFTERLER ÖĞRENCİLERE HEDİYE EDİLDİ

4.3.2019
157 kez Okunmuştur.

Tokat Valiliği tarafından başlatılan Eğitim Tokat Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel dizayn edilen defterler öğrencilere dağıtıldı.

            Öğrencilerin okudukları kitaplara yönelik notlar alacağı defterler; tüm Tokat genelinde anasınıfı, ilkokul, ortaokul çocuklarına resmi özel okul ayrımı yapılmaksızın dağıtılacak.

            Cumhuriyet İlkokulunda düzenlenen törende Vali Dr. Ozan Balcı defterleri minik öğrencilere takdim etti. Vali Balcı ayrıca öğrencilere okullarına Z kütüphane yapılacağının müjdesini de verdi.

Tokat’ta ki anasınıfı, ilkokul, ortaokul öğrencilere ulaştırılmak üzere 76 bin defterlerin bastırıldığını kaydeden Vali Balcı, “Okumaya katkı sağlıyoruz. İnşallah Zenginleştirilmiş Kütüphane anlamında Tokat’ı bütün ilçeleri ile beraber Türkiye’nin bir numaralı ili yapacağız. Bu okuma kültürüne verdiğimiz önemle ilgili, ayrıca okuma konusunda okul kitapları, çocuk kitapları konusunda Türkiye’nin en çok en zengin, en çeşitli kitapların olduğu il haline gelecek hedefimiz bu. Birkaç yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. Sadece okumaya önem vermiyoruz, bu arada çocukların yazma kültürlerine, hayal dünyalarının gelişmesine de büyük önem veriyoruz. Bunun için tüm anasınıfı, ilkokul ve ortaokul çocuklarımıza yaklaşık 76 bin tane Milli Eğitim Müdürlüğündeki öğretmenlerimiz özel defter dizayn etti çocuklarımız için, buraya okudukları kitaplara ilişkin olarak öğretmenlerimizin belirlediği alt başlıklar halinde yazılar yazacaklar. Buradaki gaye iyi bir okuryazar olabilmek, Güzel Türkçemizi doğru düzgün yazabilme becerilerini geliştirebilmek, Okuma yazmayı, yazma da okumayı destekleyecek bu yüzden anlamlı ve önemli bir çaba, bu defterler özel olarak dizayn edildi öğretmenlerimiz tarafından. Milli Eğitim Müdürümüze, Kezban Hoca ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Çocuklarımız için çok güzel bir şey oldu. Çok güzel şık bir defter oldu, çocuklarımızın düzenli olarak kullanmalarını istiyorum. Okudukları kitaplara ilişkin güzel notlar almalarını ayrıca defterini düzgün ve güzel kullananlara da ödül vereceğiz. Bunu tüm Tokat’ta şuan dağıtıyoruz. Yaklaşık 76 bin tane bastırdık, tüm anasınıfı, ilkokul, ortaokul çocuklarımıza resmi özel okul ayrımı yapılmaksızın dağıtıyoruz. Çok güzel bir çalışma olacak, çocuklardan istediğimiz okumayı bir alışkanlık haline getirmeleri günde en az yarım saat ya da bir saat okumaları. Harika bir çalışma oldu, Tokat’ta çocuklarımıza çok büyük katkı sağlayacak hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EĞİTİM İÇİN SAĞLIK HAREKETİ

            Eğitim Tokat Projesi kapsamında başlatılan eğitim için sağlık hareketi ile öğrencilerin göz kulak, ortopedik taramaları devam ediyor. Cumhuriyet İlkokulu’nu ziyaret eden Vali Balcı, kulak taraması yapılan sınıfta çalışmalar ile ilgili görevli sağlık personelinden bilgiler aldı. Vali Balcı burada yaptığı açıklamada, “Eğitime destek olarak verdiğimiz kodlamadan, kütüphanelerin kurulmasına, okuma kültürüne katkı sağlamaktan yazma kültürüne katkı sağlama, Eğitim İçin Sağlık Hareketi dediğimiz çocuklarımızın diş sağlığına ilişkin çocukların diş sağlığını önemsiyoruz, parlayan dişler diye bir projemiz var. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezindeki doktorlarımız çocukların ağız ve diş bakımlarını tedavilerini yapıyorlar. Yaklaşık 6 bine yakın çocuğumuzun taraması bitti ama 2 bin kusur çocuğun tedavisi yapıldı. Sene sonuna doğru 6 bin çocuğun bakımı yapılmış olacak çok anlamlı ve önemli bir çaba.Aynı yanı zamanda göz kulak ortopedi taramalarını da yaptırıyoruz. Buda çok önemli bir şey, bazen gözden kaçabiliyor, çocuklarımızı önemsediğimiz için gözlerinde kulaklarında problem var mı yok mu? Sağlık Müdürlüğündeki doktorlarımız, hemşirelerimiz, Milli Eğitim teşkilatı ile beraber bu işi yürütüyorlar. Velilerinde bu işi desteklemelerini temenni ediyorum, hem diş taramalarını önemsesinler, her çocuğumuzun bir dişi bile önemli bizim için. Göz kulak ortopedi taramaları da önemli. Spor Tokat projesini başlatmıştık, spor kültürünü çocuklarımıza yaymak, en az bir spor dalı ile uğraşmalarını sağlamak için. Okul Müdürümüz güzel bir uygulama başlatmış, her gün sabah ve öğle 10-15 dakika okulla beraber egzersiz hareketleri yapılıyor burada, çok kıymetli ve önemli, tüm okullara yayılmalı” şeklinde konuştu.

OKULUN BAŞARISINDA VELİLER ÖNEMLİ

            Vali Balcı daha sonra öğrenci velileri ile bir araya geldi. Okul faaliyetlerinin anlatıldığı sunum sonrasında konuşma yapan Vali Balcı, çocukların eğitimin annelere çok büyük rollerin düştüğünü söyledi. Okulun başarısında veliler önemli olduğunu kaydeden Vali Balcı, “Her çocuk bir spor dalıyla uğraşmalı, yada spor dalını sevmeli. Atletizm, jimnastik, yüzme, satranç, masa tenisi çok önemli, çocukların akademik anlamda başarılı olmaları önemli ama en azından bir spor Salı ile de uğraşmaları gerekir, bir spor dalı ile ilgilenmeleri gerekir, onları bedenen, ruhen güçlü kılar bu, biz bunu destekliyoruz. Malzeme dağıtımlarını da yapacağız. Spor Tokat’ı önemsiyorum, velilerden ricamda destek vermeleri, kitap okumayı da çok önemsiyoruz. Buraya bir tene Zenginleştirilmiş Kütüphane yapacağız. Ayrıca çocukların diş taramalarını başlattık, diş taramaları da çok önemli, diş taramalarını lütfen ihmal etmeyin, çocukların diş sağlıkları önemli. Göz kulak ortopedi taramaları, görme duyma bozukluğu var mı, ortopedik anlamda bir sıkıntıları var mı bunlar önemsiyoruz, destekliyoruz. Un tuz, şekerin düzenli kullanımı bu konuda da bilinçli olmamız lazım. Çocuklar daha yemeğin tadına bakmadan tuzu ekiyor. İlerde bunlar bir sürü hastalığa sebebiyet veriyor. Bunlara dikkat etmeniz lazım, bunları da çok önemsiyorum. Okulun başarısı için veliler önemli, topu sadece okul müdürüne öğretmenlere, öğrencilere atmamak lazım, sizin okula gidip gelmeniz bile çok önemli, yüreklendirmeniz çok önemli, bunu da önemsiyorum.” dedi.

            Vali Dr. Ozan Balcı daha sonra hafta sonu tatili öncesinde İstiklal Marşı’nı okuyan öğrencilere eşlik etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.3.2019
Güncelleme Tarihi : 4.3.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar