``PARTİLERE ÇATARAK SİYASET YAPMIYORUZ``

7.3.2019
401 kez Okunmuştur.

   AK Parti Grup Başkanvekili Tokat Milletvekili Özlem Zengin, yerel seçim çalışmalarını değerlendirdi


   AK Parti ve MHP`nin çatı ittifakı yaptığını ve seçim çalışmalarının bu ruha uygun yapılması gerektiğini belirten Zengin, AK Parti Grup Başkanvekili Tokat Milletvekili Özlem Zengin, ``Biz MHP ve AK Parti birbirinin rakibi değiliz, ittifak yapmış partileriz. Bu anlamda bu anlayışın attığımız her adımda tezahür ediyor olması lazım. İttifak yaptığımız illerdeki yaklaşımımız nasıl ortaksa ittifak yapılmayan yerlerde de çatı ittifakının ruhuna uygun şekilde tavır içerisinde olmamız lazım. Biz parti olarak bunu yapıyoruz.`` dedi.

   AK Parti Grup Başkanvekili Tokat Milletvekili Özlem Zengin, 31 Martta yapılacak yerel seçimlere sadece yerel seçim olarak bakmanın mümkün olmadığına dikkati çekerek,  ``Bu yerel seçimler eski Türkiye`nin yerelde nihai bulacağı son seçim olacak. Bu seçimle birlikte Türkiye artık yerelde de bu yaklaşımın tamamen tezahür ettiği yeni bir sürecin içine girmiş olacak.`` dedi.

            AK Parti Grup Başkanvekili Tokat Milletvekili Özlem Zengin; Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti İl Başkanı Metin Polat ve Merkez İlçe Başkanı Ahmet Öztürk ile dün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Seçim gündemini değerlendiren Zengin, yerel seçimlerin önemi, ittifaklar ve genel gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

  `` HER SEÇİM HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR``

            Türkiye`de seçimlerin her zaman hayati bir önem arz ettiğini belirten Zengin, ``Hiçbir genel seçimimiz genel seçim, hiçbir yerel seçimimiz yerel seçim, hiçbir referandumumuz da sadece referandum olmadı, her zaman daha hacimli bir anlam ifade etti. Bunun en önemli sebebi Türkiye`de siyaset kurulduğundan beri devlet ve millet arasında olan bir mücadeleden kaynaklanıyor. Yani devlet mi milleti, millet mi devleti yönetecek, bu sorunun cevabı Türkiye demokrasinin nasıl konumlandığını ortaya koyuyor. Şunu söyleyebilirim ki AK Parti siyaset hayatına başladığından itibaren her zaman millet devleti yönetsin diyen bir parti. 28 Şubat devletin milleti yönetmesinin en belirgin hallerinden bir tanesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın okuduğu şiirden ötürü hapis yatması gibi bu tür eylemler devletin millete müdahale etmesinden kaynaklanan durumlar. Geldiğimiz noktada 16 Nisan referandumundan itibaren artık millet devleti yönetir hale geldi. Bu çok önemli bir nokta. Bu noktaya geçebildiğimiz için 15 Temmuzu engelleyebildik. Eğer devlet milleti hala tahakküm ediyor olsaydı biz 15 Temmuzdan çıkamazdık. Bizim kendi insanımızın demokrasi algısı çok yükseldiği için 15 Temmuzdan geçebildik. Bu geldiğimiz yerel seçimler de eski Türkiye`nin yerelde nihai bulacağı son seçim olacak. Bu seçimle birlikte Türkiye artık yerelde de bu yaklaşımın tamamen tezahür ettiği yeni bir sürecin içine girmiş olacak. Bu anlamda bu seçimlere sadece yerel seçim olarak bakmak mümkün değil.`` diye konuştu.

 `` ADAY BELİRLEME SÜREÇLERİ SİYASAL HAREKETLİLİĞE YOL AÇACAK``

            Muhalefet partilerinin aday belirleme süreçlerinin seçim sonrasında siyasal hareketlilik açısından farklı neticeler doğuracağını ifade eden Zengin, ``Seçimlerde aday belirleme süreçleri çok sancılı süreçlerdir. CHP`yi görüyorsunuz, diğer partileri de görüyorsunuz. Bu aday belirleme süreçlerinin açtığı hasarlar seçimlerden sonra başka neticelere sebep olacak. Aldıkları neticeyle doğru orantılı olarak siyasal hareketlilik açısından Türkiye`yi bambaşka gelişmelerin beklediğini düşünüyorum. Biz Tokat ile ilgili olması gerektiği şekilde atlattık, bir sıkıntı yaşamadan. Sayın Eyüp Başkanımızın hem toplulukların hem STK`ların `o olsun` dediği bir isimdi. İlçelerimizle ilgili muhasebeler yaptık  ve biz resimleri anlattık ve bütün kararları genel merkezimiz verdi. Devamında güzel bir tablo oldu ve çalışmalarımıza başladık. Seçim çalışmaların en yoğun olduğu dönemdeyiz. Tüm arkadaşlarım büyük bir gayretle çalışıyor. Bu seçimler Türkiye için fevkalade önemli.

   ÇATI İTTİFAKINA UYGUN TAVIR ALINMALI

            AK Parti ve MHP`nin çatı ittifakı yaptığını ve seçim çalışmalarının bu ruha uygun yapılması gerektiğini belirten Zengin, şunları kaydetti:

            İlk defa bir ittifakla Türkiye`de yerel seçim yapılıyor. Türkiye`de bazı illerde AK Parti ve MHP bazı illerde ve ilçelerde seçim anlayışı olarak ittifak kararı aldı, bu ittifak kararını bazı il ve ilçelerde uyguladı bazılarında uygulanmadı. Tokat, ittifakın fiilen uygulandığı bir il değil. MHP de AK Parti de ayrı ayrı adaylar çıkardı. Bu ittifakla ilgili süreç devam ederken biz AK Partiye yaraşır bir şekilde hareket ediyoruz, gerçek ne ise onu söylüyoruz, anlatıyoruz. Tokat`ta dolaşırken ittifakla ilgili kafa karışıklığına sebep olacak söylemlere, araç giydirmelerinde olsun farklı şekilde olsun, çokça rastladım. Şunu söylemek istiyorum, Tokat`ta AK Parti ve MHP`nin adayları ayrı ayrı. Ben genel merkezimizden bilgi de aldım, ittifak olmayan illerde hangi görsellerin nasıl kullanılacağına ilişkin. Sonuç olarak biz çatı olarak ittifak yapmış iki partiyiz. Partimizin bazı il ve ilçelerde ortak adayları var, Tokat`ta ayrı adayları destekliyoruz. Tokat kamuoyu için söylüyorum ikisi arasında hiçbir fark yok, `Hepimiz Tayyip Erdoğan`a çalışıyoruz.` ifadesini Tokat`a dair hitap oluşturma noktasında örtüştüremiyorum. Biz MHP ve AK Parti birbirinin rakibi değiliz, ittifak yapmış partileriz. Bu anlamda bu anlayışın attığımız her adımda tezahür ediyor olması lazım. İttifak yaptığımız illerdeki yaklaşımımız nasıl ortaksa ittifak yapılmayan yerlerde de çatı ittifakının ruhuna uygun şekilde tavır içerisinde olmamız lazım. Biz parti olarak bunu yapıyoruz.``

   `` PARTİLERE ÇATARAK SİYASET YAPMIYORUZ``

            Zengin, AK Parti`nin kazanma odaklı siyaset yaptığını söyleyerek, ``Biz diğer partilere çatarak siyaset yapmıyoruz. Bizim amacımız kaybettirmek değil, kazanmak. AK Parti siyaset yaparken kazanmaya odaklı siyaset yapar. Bizim aday olarak göstermediğimiz mevcut belediye başkanlarımızdan başka partiden gidip aday olanlar var. Buna çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Bunu Nasrettin Hoca`nın `kazan` hikayesine benzetiyorum. Kazan doğururken güzel ama kazan öldüğü zaman `aa ölü mü var` diyoruz. Bu bana hüzünlü geliyor, şahsımdan ziyade bunu yapan insanlar adına üzülüyorum. Beraber yürüdüğünüz arkadaşlarınıza böylesine arkanızı dönmeyi çok hüzünlü bir tablo olarak görüyorum.`` ifadelerini kullandı.

    MERVE DEMİREL AÇIKLAMASI

            Özlem Zengin, üniversite öğrencisi Merve Demirel`in Ankara`da gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kaldığı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, Demirel`in yaşadığı mağduriyetin takipçisi olduğunu vurgulamış ancak bu olay üzerinden Emniyet Teşkilatı`nın `tacizci` olarak itham edilmemesi gerektiğini belirtmişti. Açıklamalarının çarpıtılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zengin, şunları kaydetti:

            Bir şeyin en iyi öğrenmenin yolu sormaktır. Bu fotoğraf üzerine ben İçişleri Bakanlığımızı arayarak bakan yardımcımızla görüştüm ve bu görüntülerin başka cephelerden tamamını rica ettim. Bu konuya dair elimizde ne kadar veri varsa bunların tamamını toparladım. Genel kurula geldiğimizde de bana sıra gelene kadar bir başka grup başkan vekilimiz girizgah yaptı ve söz bana geldiğinde ben meseleyi son derece ortaya izah ettim. Genel kurulda söylediğimiz her şey kayıt altında. Orada ne söylediğimizi bilerek konuşuyoruz. Orada şunları ifade ettim; “Ben bu olayı ilk gördüğümde çok üzüldüm. Biz bu olayla ilgili olarak bu olayın başından sonuna kadar takipçisiyiz. Ama bu konu burada konuşulurken birkaç tane çizgilerimizin olması lazım.” Burada mecliste son dönemde özellikle HDP milletvekilleri CHP milletvekilleri söz aldıklarında ilginç bir dil kullanıyorlar. Her seferinde her konuşmada ‘sözde il emniyet müdürü’, ‘sözde ilçe emniyet müdürü’, ‘kendini vali sanan kişi’, bunu devletin valisi için söylüyorlar. Devletimizin görevini yapan il ve ilçe emniyet müdürü için söylüyorlar. Bu olayların hangi resim içerisinde konuşulduğunu görerek değerlendirmemiz lazım. o günde ben bu konuşmayı yapmadan bir kaç dakika evvel HDP’li bir milletvekili aynı konuşmayı yaptı. Konuşmamda dedim ki biraz önce yine aynı şey oldu. Yine siz bazı olayları gösterirken olayın kendisinden ziyade başka bir yere gelmeye çalışıyorsunuz. Ben şundan yanayım; birincisi ben bir genç kızın hangi sebeple olursa olsun başına böyle bir şey gelmesine asla tahammül edemem. Biz bunun takipçisi olacağız. Ama ben görüyorum ki bu kız hala şikayetçi olmamış. Ben bu konuşmayı yaparken savcıya bile gitmemişti. O gün akşam 19:00 gibi Sezgin Tanrıkulu geldi. Bir konuşma yaptı birlikte gidip suç duyurusunda bulunduk. Bende tekrar söz alarak iyi yapmışsınız biz bunun takipçisi olacağız, dedim.

            Ben görüntüleri seyrettim. Dedim ki, bir kişi suçu işlerken ve devamında yakalandığı esnada kendisine dair hiçbir aşağılayıcı tahrik edici hiçbir fiil uygulanamaz. Ne emniyette ne alınırken, ne götürülürken o eylemi işlerken yakalanmış olsa dahi kendisine insan onuruna dokunan bir eylemde bulunulamaz. Yapılamaz böyle bir şey. Bu süreç bir cezaya dönüştürülemez. Yakalanır mahkemeye çıkar onun neticesinde bir karar ortaya çıkar.  Bende avukatım bu işleri biliyorum. Görüntüleri gördüm görüntülerde bir arbede var, telaş var ve içerisinde bu arbeden ortaya çıkan yanlış bir tavır var. Keşke orada bekleseydi, kadın polis çağırsaydı ve kadın polisler olaya müdahil olsalardı. O zaman böyle bir hadise olmazdı. Ama bir insanın sorumlu olması için kasıtlı yapması gerekmiyor hata ile de yapsanız siz sorumlusunuz. Bir polisin yaptığı davranıştan dolayı siz bütün polis teşkilatına tacizci diyemezsiniz. Yapılan iş bireyseldir. Üç önemli kriter koydum; olay başına gelen genç kızın hukukunun korunması, bu işi yapan polise savunma hakkı vererek hak ettiği cezayı alması sağlanması ve polis teşkilatımıza emniyete kimsenin bu manada iğrenç bir ifade kullanmaması.

BAŞKAN EROĞLU, ``YAPTIKLARIMIZI VE YAPACAKLARIMIZI PAYLAŞIYORUZ``

            Seçim çalışmaları kapsamında yaptıklarını ve yapacaklarını vatandaşlara anlattıklarını belirten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise, ``Önümüzdeki 5 yılda daha çok gelişen ve büyüyen Tokat`ı inşa etmek için yola revan olduk. Son birkaç aydır çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Esnafımızın, vatandaşımızın, hanımlarımızın yanındayız. 5 yıldır onlarla birlikte yürüdüğümüz bu yolda bir 5 yıl daha onlar birlikte yürümenin derdini anlatıyoruz, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı paylaşıyoruz. Olgu sonuçtur, algı olan ya da olmayan bir şeyin piyasaya sürülmesidir. Biz hep Cumhurbaşkanımızdan hem de partimizin felsefesinden şunu gördük; bincisi çalışmak, ikincisi atıp tutmamak, üçüncüsü kimsenin arkasından dedikodu yapmamak, yalan söylememek.  Yani derdimiz iş üretmek, çalışmak, hizmet etmek, dertleşmek, herkesle hemhal olmak. Bu beş yılda bunu yapmaya gayret ettik ve şimdi de bunu yapmaya devam ediyoruz, yaptıklarımızı yapacaklarımızı anlatıyoruz. Ne bir adayın arkasından konuşuyoruz ne de bir şey söylüyoruz. Daha büyüyen bir Tokat`ı anlatmanın gayreti içerisinde oluyoruz. Bu doğrultuda milletimiz feraset sahibi ve sağduyulu. Kendine hizmet edeni görüyor, bu da bizleri mutlu ediyor.`` şeklinde konuştu.

 TÜM DEDİKODULARA RAĞMEN TOKAT`TA 12`DE 12

            31 Mart yerel seçimlerinde tüm dedikodulara rağmen Tokat`ta 12`de 12 yapacaklarının altını çizen AK Parti İl Başkanı Metin Polat da, şunları kaydetti:

            ``Seçim çalışmaları için her gün vatandaşlarımızla bir aradayız. Şunu görüyoruz ki milletimiz AK Parti`nin ve Cumhurbaşkanımızın yanında. Hem yerelde yapılmış hizmetler hem de 16 yıldır iktidarın yapmış olduğu hizmetlerin insanlarımızla buluşturulması bizlere huzur vermiş durumda. Biz seçim çalışmaları kapsamında insanlarımızla buluştuğumuzda çok şükür başımız öne eğik değil. Yapılan insanları anlatırken sadece hatırlatmış oluyoruz. vatandaşlarımız bunların çok iyi farkında. Samimiyet karşıdan bir şekilde anlaşıyor. Vatandaşlarımızın gözlerinden kaçmayan bir nokta AK Parti kadrolarının samimiyeti. Siyaset zaman zaman insanlara farklı bir pencereden bakmıştır ama KA Parti`de böyle bir şey olmamıştır. Milletimizin derdi neyse bizim de derdimiz o, sevinci neyse sevincimiz de odur. Zaman zaman ilçelerden dedikodular geliyor, insanlar kendi tahminlerini var olan bir şeymiş gibi anlatıyor. Biz de geziyoruz görüyoruz, Allah`ın izniyle AK Parti Tokat`ta bütün belediyeleri alarak yine 12`de 12 yapacak. Bundan hiçbir endişemiz yoktur.``

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.3.2019
Güncelleme Tarihi : 7.3.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar