ÖZLEM ZENGİN ; `` Dünyada Müslümanlara dönük olarak müthiş ayrıştırıcı bir dil var ``

18.3.2019
317 kez Okunmuştur.

    8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Türkiye meselelerine kadın gözüyle bakış konulu söyleşi programı düzenlendi. Programın konuğu Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin oldu.

            Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşi programına Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Ak Parti Tokat Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, Ak Parti Tokat Gençlik Kolları İl Başkanı Mesut Aktürk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

            Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Öğüt tarafından yapıldı.

REKTÖR ŞAHİN’DEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE MÜJDELER

            Sonrasında kürsüye davet edilen TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunları çözme yönünde birçok farklı projeyi hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Rektör Şahin, üniversiteye kazandırılması planlanan kütüphane, yaşam merkezi ve bisiklet yolu projeleri ile ilgili bilgiler vererek, “Bizim 35 bin tane öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz anne ve babalarının bizlere emanet ettiği bizim çocuklarımız. Üniversitemiz içerisinde öğrencilerimizin sosyal hayatlarını sürdürebilecekleri oturup konuşacakları mekânlarda sıkıntılar vardı, banklarımız vardı ama kamelya şeklinde yapılanmamız mevcut, değildi, bununla ilgili hızlı bir çalışma başlattık, Tokat Belediyesi iki tane büyük kamelya hediye etti ama onunla birlikte 25 tane kamelyayı satın alma sürecine girdik.  Kamelyalarımızı birkaç ay içerisinde onların hizmetine sunacağız. Tokat Belediye Başkanımız güzel bir proje öneriyor, şehirden üniversitemize kadar bir bisiklet yolu projesi var, bu bizi son derece sevindirdi. Buna entegre edilecek şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir proje hazırlığımız başladı. Kampüsümüzün içerisinde bir bisiklet yolunu bütün çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Üniversitemizin içerisinde bir tane kantinimiz var. Öğrencilerimizin alış veriş yapabilecekleri ama berber, kuaför, kuru temizleme, terzi, kırtasiye, süpermarket, oyun salonlarının bulunduğu öğrenci yaşam merkezlerimiz maalesef bulunmuyor. Bununla ilgili de çalışmamızı başlattık. Üniversitemizin içerisinde alışveriş yapabileceğimiz bir bakkal dahi yok çocuklar bir şey almak istediklerinde kantinin sınırlı yiyeceklerinin dışında alışveriş yapamıyorlar. Görüşmelerini tamamladık, küçük zincir mağazalardan ucuz imkanlarla satış yapabilen mağazalar var ve biz bunlarla görüşmelerimizi yaptık. Artık öğrencilerimiz çalışanlarımız küçük market alış veriş ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde bir iki ay içerisinde karşılayabilecekler. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.  Öğrencilerimiz kütüphane çok zor sığıyorsunuz, imkânlar son derece sınırlı, bizim buraya acilen bir kütüphane yapmamız gerekiyor. Sayın Vekilimiz Özlem Zengin bu konuda inisiyatif aldılar kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa zamanda da öğrencilerimize, üniversitemize ve Tokat’a yakışan bir kütüphaneyi sizlere hediye etmek istiyoruz”  dedi.

BİZ HER MESELEYİ KONUŞABİLİRİZ

            Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin öz geçmişinin okunması sonrasında kürsüye davet edildi ve

‘Türkiye meselelerine kadın gözüyle bakış konulu’ söyleşi gerçekleştirildi.

            Kadın istihdamının artırılması gerektiğini belirten Zengin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları ile kadınların siyasette çok daha aktif rol aldığını söyledi.

Özlem Zengin yaptığı konuşmada, “8 Mart kadın meselesi konuşulurken çok böyle dertli bir dille konuşuluyor hep şikâyetler anlatılıyor. Ben bunun artık bizi yoran ilerlememize vesile olmayan bir usluca dönüştüğünü düşünüyorum. Kadınlarında sadece kadınlar ile ilgili meseleleri konuşmasını sıkıntılı buluyorum. Kadınlar ile ilgili bir mesele olursa kadınlar konuşur, aile makamı ise kadınlar bu işi yapar. Kadın meselesinin çok ayrıştıran bir dille konuşulduğu kanaatindeyim. Kadınlar tıpkı erkeklerde olduğu gibi dünya da olan mesele ile alakalı dertli insanlar, öyleyiz. Biz her meseleyi konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA İNSANLAR SADECE MÜSLÜMAN OLDUKLARI İÇİN ÖLDÜRÜLÜYORLAR

            Yeni Zelenda’da iki tane camiye düzenlenen saldırı ile ilgili konuşan Zengin, “Çok önemli bir hadise yaşandı dünyada, Yeni Zelenda’da iki tane camide saldırı gerçekleştirildi, 49 tane insan Cuma Namazını kılarken şehit oldu. Bunların içerisinde kadınlar var, gençler var, erkekler var. Şunu görüyoruz ki dünyada insanlar sadece Müslüman oldukları için öldürülüyorlar. Bu o kadar derin bir hüzün ki, bunun tarifi yok diye düşünüyorum. Ben bir avukat olarak şunu görmüşümdür, yani bir yaşadığı hadiseden dolayı bilerek isteyerek hasmına bildiği bir kişiye zarar veren insanlara rastlamışımdır. Bunun en azından neden olduğunu anlamak mümkün ama hiç tanımadığı bilmediği silahını doğrulturken kime zarar vereceğini bilmediği tamamen masum insanlara böylesine zarar verebilmeyi benim aklım hayalim almıyor. Dünyada Müslümanlara dönük olarak müthiş ayrıştırıcı bir dil var. Kardeşlerimizi Cuma gününde rahmetle yâd ediyorum ve bu bilinçle hayata bakabilmek mümkün olması duası ile” dedi.

            Program soru cevap kısmı ile devam etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.3.2019
Güncelleme Tarihi : 18.3.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar