EĞİTİM ÇALIŞANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR

28.3.2019
242 kez Okunmuştur.

   Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Turhal Mimar Sinan Anaokuluna yürüttüğü soruşma sonucu aldığı karar Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şubesince protesto edildi. Yapılan açıklamada, ``Tokat Valiliğinden, Milli Eğitim Bakanlığından, Cumhurbaşkanlığından ve yargıdan böyle bir karara karşı devlet reflekslerini çalıştırmalarını istiyoruz.`` denildi

   İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Turhal Mimar Sinan Anaokuluna yürütülen soruşturma kapsamında dört kişi hakkında görev yeri değiştirme kararı verildi. Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şubesince kararın haksız olduğu gerekçesiyle okul önünde basın açıklaması yapılarak karar protesto edildi. Turhal Mimar Sinan Anaokulu önünde toplanan sendika üyeleri ve bazı veliler ``öğretmenime, müdürüme, memuruma dokunma``, ``öğretmenin namusuna sahip çık``, ``torpilli mobbinge dur de``, ``mobbing milli bir meseledir, mobbinge göz yummayalım`` yazılı dövizler taşıdı.

            Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, sendika olarak doğru kimden ve nerden gelirse gelsin yanında olan, yanlış kimden ve nerden gelirse gelsin karşısında olan bir duruş sergilediklerini söyledi.

            Amaçlarının kişileri ve kurumları itibarsızlaştırmak değil, aksine kurumların itibarını zedeleyecek davranışlara engel olmak olduğunun altını çizen Ceylan, okulda soruşturmaya konu olan meseleye ilişkin, şunları kaydetti:

            ``2017 yılında Turhal Mimar Sinan Anaokuluna bir şahıs müdür yardımcısı olarak atanmış ve müdürlüğe vekalet etmiştir. Eşi de aynı kurumda öğretmen olan bu şahıs, atandığı günden itibaren okul personeline kelimenin tam anlamıyla kan kusturmuştur. Yaptığı her yanlış uygulamada personelden kendisini devamlı övmesini istemiş ve personeli mobbing, dayatma ve psikolojik tacizlerle görevini yapamaz hale getirmiştir. Mağdurlar, bu baskı ve usulsüzlükleri,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sıralı yöneticilere aktarmışlardır. Lakin her türlü yıldırma, baskı ve zorbalık artarak devam etmiştir. Açılan soruşturmada muhakkik olarak görevlendirilen İlçe Şube Müdürüne verilen ifadeler, bu şahsın eline geçmiş ve bu şahısta verdikleri ifadeler dolayısıyla `Verdiğiniz ifadeler elimizde ne söylediğinizi biliyoruz` diyerek aleyhinde ifade veren okul personelini korkutmuş tehdit ve baskı altına alarak sindirmeye çalışmıştır. Muhakkike, yemekli ortamlarda güya ifade veren bu şahıs, aymazlıklarını doruk noktasına çıkartmıştır. Neticede bu şahıs sebebini bilmediğimiz bir şekilde kollanmış ve soruşturmaya konu olan deliller örtbas edilerek İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü tarafından yapılan soruşturma şahsın lehine sonuçlanmıştır.

ŞAHSIN YAPTIĞI HUKUKSUZLUKLAR GÖZ ARDI EDİLMİŞTİR

            2018 Ekim ayı sonlarında okula yeni müdür vekili görevlendirilince okul personeli bir nebze olsun nefes almış ve görevlerini icra etmeye başlayabilmiştir. Ancak bu da çok uzun sürmemiş müdür yardımcısı olan bu şahıs baskı ve zorbalıklarına devam etmiştir. Şöyle ki Müdür Vekilini daha göreve başlamadan tanımadığı halde okulun WhatsApp grubunda rencide etmiştir. Göreve başladığı günden itibaren de malum şahıs, eşiyle birlikte öğretmenlere ve personellere saldırmaya, iftira atmaya küfür ve tehditlerine devam etmiştir. Okul Müdür Vekili ile velileri sık sık karşı karşıya getirmiş, okulun huzur ve güvenliğine zarar vermiştir. Personeline karaktersizliğin en uç örneğini göstererek namus iftirası atmış, yasa dışı suçlar işlemiş, sahte deliller üretmiş, özel hayatın gizliliğini ihlal etmiş, tehdit etmiş ve kişisel hak ve hürriyetleri yok saymıştır. Tüm bunların neticesinde, adli mercilere suç duyurusunda bulunulmuş olmasına rağmen, açılan soruşturmada bu şahsın yaptığı hukuksuzluklar göz ardı edilerek mahkemelerce suç sayılan konular, soruşturmayı yürüten görevliler, teftiş kurulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tarafından görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Şahsın verdiği hukuksuz, sahte belgeler soruşturma esnasında mağdurlara gösterilmemiş ve kendilerini savunmalarına imkan sağlanmamıştır. Malum şahsa göstermelik bir ceza verilmiş, gönlü olsun diye de kendisini şikayet eden, bir devlet kurumundaki usulsüzlüğü ifşa eden arkadaşlarımıza da cezalar yağdırılmıştır.``

``SORUŞTURMA BAŞARISIZ VE HATALIDIR``

Soruşturmanın başarısız, sorumsuz ve hatalı yürütüldüğünü belirten Ceylan, ``Dini duyguları istismar eden, suçlarını örtbas eden bu şahıs, kimler tarafından ve neden korunmaktadır. Arkadaşlarımızın günahı nedir ki kurban edilmişler ve tüm kapılar yüzlerine kapatılmıştır. Dile getirdiğimiz bu konu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanlış uygulamalarından sadece bir tanesi. Biz burada hangi birisini sayalım.

            Arkadaşlarımızın, bu kendini bilmez, kural tanımaz yönetim arızalarıyla kurban edilmesini kabul etmiyoruz. Bu kurumlar kimsenin babasının çiftliği değildir. Kimse keyfine göre hareket etme hakkına da lüksüne de sahip değildir. Çok başarısız, sorumsuz ve hatalı yürütülen bu soruşturmanın sonucuna göre, çalışan, haksız ve yolsuzluğa, mobbinge, komploya boyun eğmeyip üstlerine bildiren insanlara cezalar çıkmış, mağdur edilmişlerdir. Okulun Vekil Müdiresi ve öğretmenlerimiz, bu şahıs gibi insanlık garibi, izan yoksunu bir tipe karşı savcılık ve idari boyutlarda mücadele etmektedir. İlçe yöneticileri, zamanında ve uygun müdahaleler yapmadıkları için bu durum İle yansımış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu işi eline yüzüne bulaştırmıştır. İl Maarif Müfettişleri son derece lakayt ve isabetsiz kararlar vererek, devlet itibarını ve çalışanları küçük düşürmüş, mağdurların mahrumiyetine ve mahkûmiyetine sebep olmuştur. Üstelik İl Milli Eğitim Müdürlüğünün basiretsiz müfettişlerinin tuttuğu yanlış raporların düzeltilmesi yönündeki beklentilerimiz de dikkate alınmamıştır. Ve böylece Turhal’daki haksızlık il Milli Eğitim Müdürlüğünce resmileştirilmiş, devletin itibarını, hukukunu koruyan kişiler anlamsızca cezalandırılmıştır.  

KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANMAMALI

            Kurunun yanında yaş da yanmamalı, bu utanç verici yanlışlık acilen düzeltilmelidir. Bu konuyu ilgili makamlarla görüşerek ısrarla düzeltilmesi gerektiğini söyledik. Ama gördük ki İL MEM çalışmalarında esas olanı değil, dedikoducu geleneğin etkisinde karar verme iradesi göstererek büyük bir hata yapmıştır. Bu ne biçim bir iradedir. Devletin verdiği hassas görevlerin sorumsuzca kullanılması ve makamın gücünün giyotin gibi çalıştırılması, Derebeylik zamanlarından kalma ilkel bir uygulamadır. Ve dünyadaki adaletsizliklere karşı nam salmış bir ülkenin ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan’nın duruşuna da söylemine de hakarettir.

Hakkın, hukukun, adaletin, devletin yanında olanlara, devletimiz sahip çıkmalıdır.

EĞİTİM ÇALIŞANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR

            Biz Eğitim Bir Sen olarak, haklı olanların mağdur edildiği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu kararını protesto ediyoruz. Tokat Valiliğinden, Milli Eğitim Bakanlığından, Cumhurbaşkanlığından ve yargıdan böyle bir karara karşı devlet reflekslerini çalıştırmalarını istiyoruz. Eğitim çalışanlarının sahipsiz olmadığını ifade ederek bu sorumsuzluğun her aşamasında görev icra edenlerden hesap soracağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz.``

       

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.3.2019
Güncelleme Tarihi : 28.3.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar