ORTODONTİ UZMANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

23.4.2019
1287 kez Okunmuştur.

 

                Özellikle 2000’li yıllar sonrası ülkemizde çocukların dişlerinde renkleri ile ilgi çeken aygıtlar ve üzerinden tel geçen metal cisimler sıklıkla görülür oldu. Hatta ağız dışında değişik aygıtlar kullanan çocuklar öğretmenleri için probleme yol açtı çünkü çocuklar aralarında dalga geçme konusunda gerçekten acımasız olabiliyorlardı. Velilerin çocuklarının etkileyen olaylar tabi ki toplumun yetişkin bireyleri arasında hızlıca kendine bir farkındalık yarattı ve halk arasında bir terimin oluşmasına vesile oldu “ Tel Tedavisi “. Sonuçta dilden dile aktarılan manası yapılmak istenenin dişleri düzeltmek olduğunu vurgulayan aynı zamanda uzun süreli ve maliyetli olduğunu da beyinde anlamlandıran bu “Tel Tedavisi ” terimi; pratik zekalı ve samimi vatandaşlarımız için çok yerinde türetilmiş bir kelime idi.

                Bilimsel olarak ve uluslararası arenada Ortodonti ve Çene Yüz Ortopedisi olarak geçen ve diş hekimliğinde ortodonti bölümünde uzmanlığını yapmış diş hekimlerince uygulanması gereken bu bilim aslında: Dişlerin, çene ve yüz kemiklerinin birbirleri içinde ve birbirleri arasında ilişkilerini inceleyen; bunlarla ilgili problem problemlerin teşhisini yapan ve önleyici-durdurucu-tedavi edici uygulamalarla bu problemleri tedavi eden tedavi edilmiş durumu da korumaya çalışan bir bilim dalı idi. Bunu da kemiklere ve dişlere uyguladığı bilime özgü kuvvetlerle yapmaktaydı. Dolayısıyla bu kuvvetleri uygularken kullanılan tel ve metal cisimleri gören halkımızın“Tel Tedavisi” demekle pek de haksız sayılmadığı ortadaydı. 

                Ekonomik gelişmeler, estetiğe düşkünlüğün artması sosyal ağların popülerliğe etkisi ve popüler olmaya ilginin artması gittikçe ortodonti tedavisi görmek hastaların sayısını hızlıca arttırdı. Normalde yeni doğmuş bir bebekten başlayarak yetişkinliğe kadar geniş yaş aralığında hasta kabul eden bu branş, sıklıkla 11-17 yaş civarı çocuk ve ergenler hastaları tedavi etmektedir.  Bunda estetik ve güzellik algısının farkındalığının hasta birey tarafından özellikle artmış olduğu yaş aralığı olduğuna dikkat edilmelidir.

Tedavi olan bireylerin genellikle küçük yaşta olması ise özellikle toplumumuzda sanki bu tedavi yetişkinlere yapılmıyormuş ya da yetişkinlerde, şikayetlerinde düzelme olmazmış gibi ya da tedavi süresinin çok çok uzun yıllar alacağına dair yanlış bir intiba oluştur. Oysa Amerikan Ortodonti Derneği’nin çalışması göstermiştir ki 2010-2012 yılları arası 18 yaş üstü bireylerin tedaviye başlama oranı %14 artmıştır. Çünkü maddi durumu iyileşen yetişkinler estetiklerine daha düşkün olmaktadırlar. Bu ülkemizde de böyledir günden güne yetişkin arkadaşlarınızın ortodontik tedaviye başladığını göreceksiniz. Bununla birlikte ortodontik tedavi yetişkin hastaların protetik tedavi yaklaşımlarına çok önemli bir yardımcı olarak görülmelidir. Zamanla yer değiştirmiş ve uzamış dişlerin yerlerine alınması daha uygun ve estetik protezler (implant uygulamaları da protetik bir yaklaşım gerektirmektedir) yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Şöyle özetlemek gerekirse Tel Tedavisinin yaşı yoktur mutlaka Ortodonti Uzmanınızın görüşünü alınız. En kötü ihtimalle dişlerinizi korumanıza yardımcı olmak isteyen bir dost kazanırsınız…

                                                                                                                                                    TelliBaba

                                                                                                                                                Dr. Onur Demir

                                                                                                                                            Ortodonti Uzmanı

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.04.2019
Güncelleme Tarihi : 23.04.2019
En Son Yorumlar