HASAT BAŞLADIKÇA FİYATLAR DÜŞECEK

6.5.2019
502 kez Okunmuştur.

   Ramazan ayı başladı ve şu günlerde çarşı pazarda hareketlilik devam etmekte. Domates 6, patlıcan 5, biber 5, salatalık 5, patates 5 buçuk, soğan 2 buçuk ile 4 buçuk, kabak 3 liradan tezgahlarda yerini alıyor. TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, domates, biber diğer sebze ve meyvelerde mevsim geçişleri olduğundan dolayı fiyatların pahalı olduğunu belirterek, mahsullerde bollaşma yaşandığında hasat başladıkça fiyatların düşeceğini söyledi.

            Ramazan ayı geldi çattı. 5 Mayıs`ı 6 Mayıs`a bağlayan gece ilk sahura kalkılacak. Sofralar da bereketlenecek. Peki Ramazan öncesi çarşıda pazarda durum ne? Ramazanda en çok tercih edilen temel gıdalardan sebze meyve fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Fehmi Çankaya, ``Tüm ülkemizin, Tokat`ımızın ve İslam aleminin Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum.`` dedi.

ESNAF FIRSATÇILIK YAPMAMALI

            TESOB Başkanı olarak küçük esnaf ve sanatkarı fırsatçılık yapmamaları konusunda uyarın Çankaya,  ``Ramazan öncesi ve Ramazanda fırsatçılık yapmasınlar. Yapacaklarını düşünmüyorum, bizim küçük esnaf ve sanatkarımız kanaatkardır. Küçük esnafımız fırsatçı değildir. Her zaman vatanının, milletinin, devletinin yanındadır. Ama bu tür fırsatçılık yapacak esnaf olursa bizlere şikayet etsinler. Gerekli disiplin cezası uygulamamızı yaparız. Ramazan İslam aleminin mübarek günleridir. Bu mübarek günlerde herkes coşkuyla ibadetini yapar ama fırsatçılara da fırsat vermemek lazım.`` diye konuştu.

KÜÇÜK ESNAF DESTEKLENMELİ

            Fehmi Çankaya, küçük esnaf ve sanatkarın desteklenmesi konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak, ``Halkımızdan ricam küçük esnaf ve sanatkarı desteklemeleri. Bir bakkal, bir tuhafiyeci mahallenin bekçisidir. Çoluğumuza çocuğumuza sahip çıkar. Paramız olmadığında alışveriş yaparız veresiye kredi açar. O yüzden halkımızın küçük esnafı desteklemesini rica ediyorum.`` ifadelerini kullandı.

GEÇİŞ DÖNEMİ OLDUĞU İÇİN SEBZE MEYVE PAHALI

Sebze meyve fiyatlarına ilişkin değerlendirme yapan Çankaya, şunları kaydetti:

            ``Son günlerde gündem meyve ve sebze fiyatları. Her zaman söylüyoruz. Sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmek önemlidir. Şu mevsimde domates, biber diğer sebze meyveler pahalı. Çünkü bir geçiş dönemi. Turfandan tarlaya geçiş dönemi. Belki 15 gün sonra domates daha ucuz olacak. 1 ay sonra Tokat domatesi çıkacak daha ucuzlayacak. Onun için meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek hem sağlık açından hem de bütçemiz açısından önemli. Kışın menemen yaparsan hem sağlık hem bütçe açısından sağlıklı olmaz. Ramazan tüm İslam alemi için gerçekten kutlu bir ay. Bu ayda küçük esnafımızı destekleyelim. Fırsatçılara fırsat vermeyelim. Özellikle büyük marketlerde bu fırsatçılık yaşanırsa halkımız bize şikayetçi olsun. Biz onları gerekli mercilere şikayet eder fırsat vermeyiz.`` şeklinde konuştu.

HASAT BAŞLADIKÇA FİYATLAR DÜŞECEK

            Çarşı pazardaki fiyatlara bakıldığında domates 6, patlıcan 5, biber 5, salatalık 5, patates 5 buçuk, soğan 2 buçuk ile 4 buçuk, kabak 3 liradan tezgahlarda yerini alıyor. Çankaya, sebze ve meyve fiyatlarında mahsullerde bollaşma yaşandığında hasat başladıkça fiyatların düşeceğini söyledi. Çankaya ayrıca Ticaret İl Müdürlüğü ile bağlantılı kontroller yaparak fırsatçılara gereken işlemlerin yapıldığını da belirtti

EKMEK FİYATINDA ARTIŞ TALEBİ

            Öte yandan un fiyatlarının arttığına işaret eden Çankaya, 200 gram ekmek fiyatının 1 TL’den 1 lira 25 kuruşa çıkartılması ve bu fiyatının Türkiye genelinde tek fiyat olarak uygulanması talebiyle Tarım ve Orman Bakanlığına dilekçe ile talepte bulunduklarını süreci takip ettiklerini söyledi.

MARKET FİYATLARINDAKİ DURUM

            Market fiyatlarına bakıldığında ise geçen ay sonuna kıyasla 6 üründe fiyat değişimi görülmediği, 11 ürünün fiyatının azaldığı, 23 üründe ise fiyat artışı olduğu belirlendi. Kırmızı mercimek, kuru üzüm, kuru incir, zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve toz şeker fiyatında değişim yaşanmadı. Fiyat düşüşü yüzde 48 ile en fazla sivri biberde meydana geldi. Sivri biberdeki fiyat düşüşünü yüzde 35,5 ile yeşil soğan, yüzde 20,3 ile patlıcan, yüzde 19,3 ile salatalık, yüzde 16,3 ile ıspanak ve yüzde 14,8 ile kabak izledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.05.2019
Güncelleme Tarihi : 6.05.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar