OSMANLI DÖNEMİ GELENEĞİ YAŞATILDI

29.5.2019
455 kez Okunmuştur.

   Tokat Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen, Osmanlı dönemi geleneğini yaşatarak mahalle bakkalındaki borç defterinden vatandaşın bir miktar borcunu kapattı.

            Osmanlı`da hali vakti yerinde olan insanların esnaf dükkânlarında veresiye defterlerinden hiç tanımadıkları insanların borçlarını ödediklerini hatırlatan Delen, karşılıksız iyiliğin garibanın yüzünü güldürdüğünü ve toplumsal bağları kuvvetlendirdiğini söyledi.

            Delen, “Bir bakkalımıza giderek üzerimizde emanet olan takriben 2.000 TL veresiye borcunu, mahalleli adına ödedik. Bu geleneğin canlanmasını istiyoruz. Şayet farklı bakkallarda bu kültür yaşatılmaya devam edilirse, hem kaybettiğimiz toplumsal güveni yeniden kazanır hem mahalle bakkalı kültürüne tekrar hayat vermiş oluruz. Ayrıca mahalle bakkallarının maddi olarak ayakta kalması için bir katkıda bulunmanın da başlı başına bir iyilik olduğunu düşünüyoruz.Bakkal ağabeyimiz, 35 yıldır mahallenin güvenini kazanarak bu işi yapmış. Sağ olsun, ziyaretimiz üzerine gönlünden koptu, defterden kendi namına da borç sildi” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.05.2019
Güncelleme Tarihi : 29.05.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar