TARİHİ GÖKMEDRESE İÇİN HIZLI ÇALIŞMA TALİMATI

10.7.2019
399 kez Okunmuştur.

   Gök Medrese`de incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat turizminde önemli bir yeri bulunan 750 yıllık ecdat eserlerinin ivedilikle Tokat`a kazandırılması için çalışmalara hız verilmesini istedi.

            Vali Dr. Ozan Balcı, Gaziosmanpaşa Bulvarı’nda Taşhan yakınında bulunan ve uzun yıllar müze olarak kullanılan Gökmedrese ile ilgili Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç’tan bilgi aldı.

            Selçuklu eserlerinden biri olan tarihi Gökmedrese ve Türbe hakkında bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı, tarihi ve kültürü ile Tokat’ın kadim bir şehir olduğunu belirterek, Tokat’ta Danişmentli, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinin bulunduğunu belirtti.

            Gökmedrese ve bitişiğindeki Danişmentli Medresesi ile Kitabesiz Türbenin restorasyonun yapılmasını isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, ilimiz turizmin de önemli bir yeri bulunan 750 yıllık ecdat eserlerinin ivedilikle Tokat`a kazandırılması için çalışmalara hız verilmesini istedi.

            Kitabesi konulmayan, XIII. yüzyılda (1277 ) Müineddin Pervane Süleyman tarafından yaptırılan Gökmedrese,  Anadolu Selçuklu mimari ve sanatının en belirgin özelliklerini taşıyor. Gökmedrese 2 katlı 2 eyvanlı, ortası açık avlulu ve revaklı plan tipinde olup taş, çini ve alçı süslemeler bulunduruyor. Osmanlılar zamanında XVIII. yüzyıla kadar medrese, Bimarhane ve bir odası türbe olarak kullanılan yapı, daha sonraları şifahane ve göçmen barınağı olarak kullanıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.07.2019
Güncelleme Tarihi : 10.07.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar